BDDK, Bankalara ‘Kripto Para’ Uyarısı Yaptı

AliDayı

New member
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalara gönderdiği yazı ile bankalarca verilen kredilerin; kripto varlıklara yahut kayıtlı sermaye piyasası sistemi dışına çıkarılmasına yönelik süreçlerde kullanmasının engellenmesi için hassasiyet gösterilmesini talep etti.

BDDK daha evvel de bankaları, bankalarca kredi kullanım emeline ters süreçlerin gerçekleştirilmemesine yönelik denetimlerin sık sık yapılması gerektiği konusunda uyarmıştı. BDDK’nın uyardığı süreçlere, kripto varlık süreçleri de eklendi.

BDDK bankaları uyardı


BDDK, bankaları, kredi denetlemelerinde hassasiyet göstermeye davet etti. BDDK tarafınca Türkiye Bankalar Birliği ile Türkiye İştirak Bankaları Birliği’ne iletilen yazıda ilgili kısım şöyleydi: Ferdî ve hükmî tüm kredi müşterilerine kullandırılacak kredili mevduat hesabı dahil tüm krediler bakımından, bahse bahis krediler ile edinilen kaynakların, üstte sayılan faaliyetlere ek olarak kripto varlıklara yahut kayıtlı bankacılık/sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik süreçlerde kullanmasının engellenmesi için bankalarca azami hassasiyetin gösterilmesi gerekli görülmektedir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Nisan 2020’de döviz ve altın süreçleri, vadeli mevduat, repo, pay senedi üzere finansal getiri sağlamaya yönelik yatırımlar, yüksek düzeyde nakit çekim talebi, kredi dayanağının ithalat üzere emeline uygun münasebetler olmadan yurt dışına, farklı bir bankaya ve aracı kuruma transferinin yapılmasında hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtmişti.
 
Üst