Bir Bitcoin Madencisi Tek Seferde 277 Bin Dolar Kazandı

AliDayı

New member
Bitcoin madenciliğinde eşine daha evvel neredeyse hiç rastlanmamış bir olay yaşandı. 126 TH/s’lik kazım gücüne sahip olan kişisel bir madenci, 1 milyon 400 binde 1 ihtimali gerçekleştirerek bir Bitcoin bloğunun şifresini çözmeyi başardı. Dünya genelindeki Bitcoin ağ gücünün sırf yüzde 0.000072’sine sahip olan madenci, çözdüğü blok ile tam 6.25 adet Bitcoin’in sahibi oldu. Elde edilen Bitcoin’in 13 Ocak saat 17:35 prestijiyle kıymeti, tam 277 bin dolar.

Bitcoin bloklarını çözebilmek hiç de kolay bir iş değil. Çünkü bu bloklar şifreli biçimde kazım devam ettikçe çözmek zorlaşıyor. aslına bakarsanız bu yüzden ötürü de 21 milyon adet Bitcoin’in tamamının piyasaya sürülebilmesi lakin 2140 yılında mümkün olacak. İşte tam da bu noktada, madencilik havuzları devreye giriyor. Farklı farklı havuzlara dahil olan Bitcoin madencileri, tabiri caizse güç birliği yaparak bu şifreleri çözmeye çalışıyorlar. 126 TH/s’lik güç ile 6.25 Bitcoin’in sahibi olan madenci ise hiç bir havuza dahil değildi ve büsbütün ferdî olarak kazım yapıyordu.

Bu hafta ikinci defa gerçekleşiyor


Bitcoin madencilik zorluğunun tavan yaptığı şu günlerde bu biçimde bir olay yaşanması dikkat alımlı. Üstelik 1 milyon 400 binde 1’lik ihtimal, geçtiğimiz bir hafta içerisinde bir defa daha gerçekleşti. 116 TH/s güce sahip öteki bir madenci, geçtiğimiz günlerde bir bloğun şifresini daha çözmeyi başarmış, o da 6.25 Bitcoin’in sahibi olmuştu.

Bitcoin madenciliğinde yaşanan gelişmeler, gözlerin Bitcoin Madencilik Kurulu‘ne dönmesine yol açtı. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan kurul üyelerinden Hass McCook, bunun inanılmaz bir olay olduğunu ve matematik bilgisinin, bu olayların yaşanma ihtimalini hesaplamaya yetmeyeceğini söylemiş oldu…

Not: Dünya genelindeki Bitcoin ağ gücü, 1 EH/s’nin (exahash) üzerindedir. 1 EH/s, 1 milyon TH/s’ye eşittir. Buradan yola çıkarak, ağ gücünün yüzde 0.000072’sini elinde tutan madencinin tek başına blok çözme ihtimalinin 1,36 milyonun üzerinde olduğunu hesaplayabiliriz.
 
Üst