Bitcoin Madenciliği Devi Core Scientific İflas Etti

AliDayı

New member
Kripto para dünyası, dev borsa FTX’in çöküşü, Bitcoin’in son vakit içinderın en düşük düzeylerine gerilemesi üzere niçinlerden dolayı güç bir devirden geçiyor. Bu durum da yatırımcıların artık kripto paralar konusunda telaşlı ve utangaç bulunmasına niye olurken bölümdeki kimi şirketlerin iflas etmesine bile niye oluyordu.

Şimdi ise son senelerda uygunca büyüyen kripto para madenciliği alanının da berbat gidişattan etkilendiği ortaya çıktı. Dünyanın en büyük 15 kripto madenciliği şirketlerinden biri olan ABD merkezli Core Scientific, ülkede iflas müracaatında bulundu.

Bitcoin’deki düşüş ve artan madencilik maliyetleri dev şirketin iflasına yol açtı


Genel merkezi Teksas’ta bulunan şirket, bugün eyalette iflas müracaatında bulundu. Şirket, borç verenler ve alacaklılarıyla bir bir daha yapılanma muahedesi sağladığını belirtirken Bitcoin üretmeye devam etmeyi planladığını da açıklamalarına ekledi.

ABD’nin beş eyaletindeki tesislerinde faaliyet gösteren şirketin iflası, kripto para ünitelerinin fiyatlarında yaşanan düşüşler ve madencilik sürecinde kullanılan enerji maliyetinin global olarak artış göstermesinin akabinde geldi. Kripto devi de iflas müracaatında Bitcoin’in düşmesinin, kimi müşterilerinden ödeme alamamasının ve elektrik maliyetlerinin artışının buna niye olduğunu belirtti.

Piyasa kıymeti son 8 ayda tabana vurdu


Financial Times’ın FactSet’ten elde ettiği bilgilere göre Nasdaq’ta listelenen halka açık bir şirket olan Core Scientific’in piyasa kıymeti, nisan ayında 3 milyara ulaşmıştı. Lakin bu ölçü, bu biçimdedan bu yana büyük bir düşüşle 100 milyon doların altına indi ve adeta tabana vurdu.

Core Scientific, bunlara ek olarak geçtiğimiz yaz çöken kripto kredi şirketi Celsius Network’ün de iflasından da olumsuz etkilendi. İki şirket, Core’un Celsius’a sağladığı hizmet konusunda uyuşmazlık yaşadı. Core’a borçlu olan Celsius’un iflas etmesi de dev madencilik şirketinin mali problemlerini daha da artırdı.

Bu yıl ortasında son iki yılın en düşük düzeylerine gelen önder kripto para ünitesi Bitcoin (BTC), bu haberin yazıldığı sıralarda 16.779 dolar civarlarından süreç görüyor.
 
Üst