Ekşili Köfte

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Ekşili Köfte Tanımı İçin Gereçler

Köftesi için

• 350 gr kıyma
  • 1 orta uzunluk soğan
  • 1 adet yumurta
  • 3 çorba kaşığı pirinç
  • 2 çorba kaşığı galeta unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı köfte baharatı
Yemek için

• 2 orta uzunluk patates
  • 2 orta uzunluk havuç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Zeytin yağı
Terbiyesi için

• 1 su bardağı dolusu yoğurt
  • 2 tepeleme yemek kaşığı un
  • 1 adet limon
  • Bir tutam maydanoz
Ekşili Köfte Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle köftemizi hazırlamakla başlıyoruz.
  2. Kıymamızı bir kaba alıyoruz üstüne soğan rendeliyoruz yumurtayı kırıyoruz pirinç galeta unu baharatlar tuz ek edip güzelce yoğuruyoruz.
  3. İstediğiniz büyüklükte form verip yuvarlıyoruz. Ben misket büyüklüğünde yaptım.
  4. Kaynayan sıcak suyun içine köfteleri bırakıyoruz gayemiz kara suyunun çıkması için bir ölçü haşlıyoruz ve süzüyoruz.
  5. Havuçları orta uzunluk büyüklükte küp küp doğruyoruz.
  6. Patatesleri de küp küp doğruyoruz tıpkı büyüklükte kararmasın diye suda bekletiyoruz.
  7. Tencereye tereyağını ve sıvı yağı alıyoruz daha sonra havuçları içine bırakıyoruz düzgünce kavuruyoruz.
  8. Peşinden patatesleri de koyuyoruz biraz çevirdikten daha sonra 1,5 litre kaynayan suyumuzu tencereye boşaltıyoruz.
  9. daha sonra köfteleri de bu tencereye boşaltıyoruz.
  10. Yaklaşık 25-30 dakika patatesler ve havuçlar yumuşayana kadar pişiriyoruz.
  11. Son olarak da terbiyesine hazırlıyoruz yoğurdu bir kaba alıyoruz.
  12. İçine 1 adet limon 2 kaşık tepeleme dolusu unu düzgünce karıştırıyoruz .
  13. İçine biraz da yemeğin suyundan koyup kesmemesi için ılıtıyoruz harcımızı.
  14. daha sonra harcımızı tencereye boşaltıyoruz güzelce karıştırıyoruz yemeğimizle özleşmesini sağlıyoruz.
  15. Tuzunu da denetim edip. Bir tutam maydanozu incecik doğrayıp tenceremize ek ediyoruz.
  16. Ocağın altını kapatıp sıcak sıcak servis yapıyoruz.
  17. Hem çorba tıpkı vakitte yemek yerine ikram edilebilecek hem lezzetli,hem şifalı tıpkı vakitte ekonomik bir tat. Yapmanızı tavsiye ederim. Bizim meskenin sevilen bir yemeğidir. Ekşili köfteyi yaptım mi yanına da bir pilav bir günlük öğünümüzü ziyadesiyle karşılıyor.
Ekşili Köfte Tanımı Fotoğraflı Yapılışı