Elizabeth Holmes’un davasında kapanış tartışmaları başlayacak.

Bakec

New member
15 hafta ve 32 tanıktan sonra, başarısız kan testi başlangıcı Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes’un davası son aşamalarına giriyor.

Perşembe sabahı savcılar, 37 yaşındaki Bayan Holmes’un 11 adet elektronik dolandırıcılık ve elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmaktan suçlu olduğunu kanıtlamak için kapanış argümanlarına başlayacaklar.

Davası, dünyadaki değişim iddialarını ve hızlı büyümeyi ödüllendiren Silikon Vadisi’nin başlangıç kültürünün en kötü aşırılıklarına dair bir referandum olarak yakından izleniyor. Karar, teknoloji girişimlerinin finansman ve heyecan içinde yüzdüğü bir zamanda savcıların benzer beyaz yakalı ceza davalarını takip edip etmediğini etkileyebilir.

Sekiz erkek ve dört kadından oluşan jüri, savunma Cuma günü kapanış argümanlarını tamamladıktan sonra Bayan Holmes’un kaderini tartışmaya başlayacak. Bayan Holmes, suçlu bulunursa 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.


Savcılığın davası bir şeyi kanıtlıyor: Bayan Holmes, şirketin kan testi teknolojisi hakkındaki iddialarıyla Theranos’un yatırımcılarını, doktorlarını ve hastalarını aldatmayı amaçladı. Eski bir federal savcı olan James Melendres, niyetin kanıtlanmasının beyaz yakalı bir ceza davasını kovuşturmanın en zor kısmı olduğunu söyledi.

“Kesin olarak kanıtlanması son derece zor olan birinin zihninde neler olup bittiğine gidiyor” dedi.

Theranos patlamadan önce, Bayan Holmes, erkek egemen teknoloji endüstrisindeki nadir başarılı kadın kurucu olarak göze çarpıyordu. Theranos’u 2003’te kurmuş, 2004’te Stanford’dan yeni bir şirket kurmak için ayrılmış ve şirketin sözde devrim niteliğindeki kan testi teknolojisi için yatırımcılardan yaklaşık 1 milyar dolar toplamıştı.

Ancak 2015 yılında bir Wall Street Journal soruşturması, Theranos’un teknolojisinin çalışmadığını ve Bayan Holmes’un abartılı ve yanıltıcı iddialarla yatırımcılara ve ticari ortaklara kur yaptığını ortaya çıkardı. Şirket, skandalın ortasında 2018’de çöktü.

Aynı yıl, Bayan Holmes dolandırıcılık suçlamalarıyla suçlandı. Duruşması çok sayıda gecikmeden sonra 8 Eylül’de başladı.


Savcılar, Theranos’un teknolojisinin yetenekleri, orduyla çalışması ve iş performansı hakkında yalanlar da dahil olmak üzere, Bayan Holmes’un iddia edilen aldatmacasının altı ana alanını belirledi.

Hükümet, eski Theranos çalışanlarını test başarısızlıkları ve işlevsiz bir laboratuvar ortamı hakkında ifade vermeye çağırdı. Doktorlar ve hastalar, yanlış olduğu ortaya çıkan Theranos testlerine dayanarak nasıl tıbbi kararlar aldıklarını anlattılar. Yatırımcılar ve ilaç yöneticileri, Bayan Holmes’un yanıltıcı iddialarının onları Theranos’a milyonlarca dolar yatırım yapmaya veya şirketiyle sözleşme imzalamaya yönelttiğini söyledi.

Geçen ay, Bayan Holmes kürsüye çıktı ve kendini saf ve etrafındakilere çok fazla güvenen iyi niyetli bir girişimci olarak resmetti. Theranos’un eski operasyon müdürü ve eski erkek arkadaşı Ramesh Balwani tarafından duygusal ve fiziksel olarak taciz edildiğini söyledi. Bayan Holmes ile aynı dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalan ve gelecek yıl yargılanacak olan Bay Balwani, iddiaları reddetti.
 
Üst