FTX’in CEO’su, İflastan Sonra Birinci Sefer Konuştu

AliDayı

New member
Kripto para topluluğu, son devirlerde neredeyse yalnızca dünyanın en büyük kripto para borsaları içinde yer alan FTX’in iflasını konuşuyor. O denli ki esasen pek de iç açıcı günler geçirmeyen piyasalar, FTX ile ilgili durumun ortaya çıkması üzerine adeta çökmüştü. Milyonlarca yatırımcıya nazaran yaşananların tek sebebi ise FTX CEO’su Sam Bankman-Fried‘di.

İflas eden borsanın CEO’su, New York Times‘ın gerçekleştirdiği DealBook Doruğu’na görüntü konferans metoduyla katıldı. İflastan daha sonra birinci defa kendisini açıkça gösteren Sam Bankman-Fried, dikkat çeken açıklamalar ve itiraflarda bulundu. “Kötü bir ay geçirdim ve neredeyse hiç param kalmadı.” sözlerini kullanan Bankman-Fried, 100 bin doların üzerinde de borca sahip olduğunu söylemiş oldu. FTX CEO’su, bundan birkaç ay önce 15 milyar dolar civarında varlığa sahipti ve ABD’li yatırımcı Warren Buffet’ın “genç versiyonu” olarak görülüyordu.

İşlerin bu boyuta geleceğini iddia etmemiş!

FTX’in batışına niye olan Alameda isimli şirketle olan dirsek temasları ile ilgili de konuşan konuşan batık CEO, iş birliklerini kabul etti lakin olayların bu düzeye geleceğini tahmin etmediğini söylemiş oldu. “Birfazlaca yanılgı yaptım.” diyen Sam Bankman-Fried’in varsayım etmediği tek şey, olayların bu düzeye gelecek olması değildi. FTX CEO’su, yatırımcıların bu kadar süratli bir biçimde tepki alıp yüklü ölçüde para çekim talebinde bulunacaklarını da hiç düşünmemişti.

İyi bir haber var: FTX US borsasındaki paralar, sahiplerine verilebilecek!

Devasa borsanın iflası, yatırımcıları da zora soktu. O denli ki FTX US üzerinden para yatıran yatırımcılar, paralarını geri alamadılar. Ancak Sam Bankman-Fried’e göre bu durum değişecek. Borsa ile ilgili tüm problemlerin çözüldüğünü söyleyen CEO, yatırımcıların paralarını alacaklarını sav etti. Bu ortada; FTX TR’nin bu süreci fazlaca düzgün bir biçimde yönettiğini söylemeden geçmeyelim. Borsanın Türkiye ayağı iadeler noktasında elinden gelen hassasiyeti gösterdi ve belirtildiğı kadarıyla kimsenin bu borsada parası kalmadı.

“Davalardan korkmuyorum. Kimseyi dolandırmadım!”

New York Times’ın etkinliğinde hakkında açılabilecek dava ve cezai işlemlerle ilgili de konuşan Bankman-Fried, bu noktada rastgele bir kaygısının olmadığını belirtti. “Kimseyi dolandırmadım.” diyen FTX CEO’su, şirketin batışı noktasında rastgele bir cezai yükümlülük hissetmediğini de söylemiş oldu. Bu noktada neler yaşanacağını daima bir arada bakılırsaceğiz…

Neler yaşanmıştı? diyorsanız:

“Hani merkeziyetsizdi, inançlıydı admin” diyorsanız: