Hackerlar, 2022’de 3,8 Milyar Dolarlık Kripto Para Çaldı

AliDayı

New member
2022 yılı her kesimde olduğu üzere kripto paralar konusunda da çok hareketli geçti. Başkan kripto para ünitesi Bitcoin, son yılların en düşük düzeylerine gerilerken dünyanın en büyük borsalarından FTX’in çöküşüne ve yarattığı domino tesirine şahit olduk.

Şimdi gelen bilgiler de geçtiğimiz yıl, kripto para dolandırıcılıklarının da arttığını gözler önüne serdi. Reuters’ın aktardığına göre blokzincir analiz firması Chinalysis, 2022 yılında kripto para kesiminde çalınan ölçüsü deklare etti. Bilgiler hacker’ların, geçtiğimiz yıl 3,8 milyar dolar çaldığını ortaya koydu.

Kuzey Koreli kümeler, 1,7 milyar dolar bedelinde varlık çalarak en epeyce öne çıkan hacker’lar oldu


Bunun haricinde rapora nazaran ataklar ekim ve mart aylarında tepe yaptı. Yalnızca ekim ayında çalınan ölçünün 32 farklı taarruzla 775,7 milyon dolar varlık rekor kırdığı söz edildi.

Ayrıca, Kuzey Kore’yle teması bulunan saldırganların en öne çıkanlar olduğu, biroldukca hack olayıyla tanıdığımız Lazarus’un bu kümelerin başında yer aldığı aktarıldı. Bu kümelerin geçen yıl birden çok akında iddiası 1,7 milyar dolar kıymetinde kripto para çaldığı da datalar içinde yer aldı.

Chanalysis, bunlar haricinde geçtiğimiz haftalarda kripto paraların yasa dışı kullanmasında da önemli artışla rekor kırıldığını açıklamıştı. Buna nazaran yasa dışı kripto para faaliyetleri, 2022 yılında 20,1 milyar dolara ulaştı.
 
Üst