Hayatta kalan biri: “Motor duman çıkardı ve tekne parçalandı”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
(muhabir Elvira Terranova’dan) – “Tekne çarpmadan yaklaşık 4 saat önce, iki Pakistanlıdan biri ambara indi ve bize üç saat sonra gideceğimiz yere varacağımızı söyledi. Kazadan bir saat önce geri geldi ve şunları söyledi: Bavulları alıp inmeye hazırlanalım ki neredeyse varmıştık. Aniden motordan dumanlar çıkmaya başladı, yoğun bir duman ve yanık yağ kokusu geldi”. Pazar günü şafak vakti gemi enkazından sağ kurtulanlardan birinin hikayesi böyle başlar.

Adam, düzinelerce kayıpla en az 63 kişinin hayatına mal olan trajediyi araştıran müfettişlerin başına gelenleri bildirdi. Üç kaçakçı tutuklandı. “Ambardaki insanlar boğulmaya ve yukarı tırmanmaya başladı – kurtulan devam ediyor – yeğenimi alıp güverteye çıkmak için zamanım oldu, ardından tekne parçalandı ve su girmeye başladı. Daha fazla aşağı inmeden yukarı çıktığımda yaklaşık Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 120 kişi” dedi.

Bu sırada dedektifler ona kaçakçıların ne yaptığını sorarlar. İşte cevap: “Suriyeli ve iki Türk’ün bir botu şişirip kaçtığını gördüm. Türk’ün elmacık kemiğindeki dövmeyi ne yaptığını görmedim çünkü yeğenimi kurtarırım sandım”.