Helmut Berger öldü, Luchino Visconti’nin ‘lanetli’ meleği 78 yaşındaydı

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Avusturyalı aktör ve model Helmut Berger, 78 yaşında Salzburg’da hayatını kaybetti. Yönetmenin 1976’daki ölümüne kadar uzun bir duygusal bağ kurduğu Luchino Visconti tarafından sinema dünyasına atılan Berger, en ikonik filmlerden bazılarını oynamıştı. Visconti’nin sinematografisindeki rolleri: 1964 yapımı ‘Vaghe stelle dell’Orsa’ (setinde tanıştıkları) ve ‘Tanrıların Düşüşü’ (1969), ‘Venedik’te Ölüm’ (1971) ve ‘Tanrıların Düşüşü’nden oluşan sözde Alman üçlemesi. Ludwig’ (1973).

Helmut Stein Berger’in takma adı olan Helmut Berger, 29 Mayıs 1944’te Bad Ischl’de (Salzburg) bir otelci ailesinde doğdu. 18 yaşında model olarak poz vermeye başladığı Londra’ya taşınmış, ardından Roma’ya taşınmıştı. Visconti ile tanışması belirleyici oldu ama aynı zamanda yönetmenin 70 yaşında 1976’da ölmesiyle büyük bir boşluk bıraktı. Berger uzun bir depresyon dönemi geçirdi ve kariyeri bir daha Visconti ile ulaştığı zirvelere geri dönemedi. Ancak önemli yönetmenlerin sunduğu roller de eksik değildi: 1990’da Francis Ford Coppola, onu güçlü bir İsviçreli bankacı olan Keinszig rolüyle The Godfather III için imzaladı; Claude Chabrol onu Fantomas romanının televizyon uyarlamasında istiyordu; 1992’de Madonna, onu Erotica’nın müzik videosu için çağırır; 2014 yılında Bertrand Bonello’nun yönettiği ve ünlü Fransız tasarımcıyı hayatının son yıllarında canlandırdığı Fransız filmi ‘Yves Saint Laurent’in kadrosunda yer aldı.

2015 yılında Andreas Horvath’ın ‘Helmut Berger, Aktör’ belgeseli Venedik Film Festivali’nde tartışmalara neden oldu ve onu Salzburg’un eteklerindeki eski püskü evinde uyuşturucu ve boş votka şişeleri arasında, genellikle öfkeli çığlıklar arasında değişmiş bir halde filme aldı. ve çeşitli müstehcenlikler.
 
Üst