Kepçe kulak

bencede

New member
Kepçe kulak deformitesi genetik olabildiği üzere, sporadik (genetik olmayan) olarakta görülebilir. Çocuklarda kulak deformiteleri %5-7 oranında görülebilmektedir. Bu deformiteler kulak yokluğundan kepçe kulağa kadar geniş bir skalayı içermektedir.

AMELİYAT ÖNCESİ BİLGİLER

Kepçe kulak ile doğan çocuklarda doğumdan daha sonra, birinci 3 ay içerisinde faal bandaj kullanması olduğu takdirde, kulağın şekillendirilmesi kolay ve kıkırdaklar yumuşak olduğundan deformite %80-90 ameliyatsız erken çocukluk periyodunda düzelmektedir. Düzelmeyen yahut erken çocukluk periyodunda müdahale edilmeyen olaylarda operasyon yaşı 6-7’dir. Okula başlamadan evvelki devir ameliyat için uygun vakittir. Kulak gelişmenini 4 yaşında %90 oranında tamamladığından, gelişim tamamlanmadan yapılacak müdahaleler yetersiz olabilir. Çocukluk periyodunda kıkırdak daha kolay şekillendirildiğinden erişkin yaşlarda yapılan operasyonlarda kulağın tekrar kepçe haline dönme riski daha fazladır.

AMELİYAT İLE İLGİLİ BİLGİLER

Çocuklarda operasyon genel anestezi altında, erişkinlerde lokal anestezi ve sakinleştirici yapılmaktadır. Ortalama 2 saat sürmektedir. Kulak gerisinden yapılan kesiler ile kıkırdak dokusuna ulaşılarak, fazla kıkırdak dokusu çıkarılır. Kıkırdaklar dikiş sayesinde geriye katlanarak olağan kulak anatomisi bir daha oluşturulmaya çalışılır. Ameliyat daha sonrasında bandaj kullanması en az ameliyat kadar kıymetlidir. Bandaj en az 4 hafta hiç çıkarılmadan kullanılmalıdır.

RİSKLER

Erken devirde hematom yani kan toplanması, yara güzelleşmesinde problemler, keloid denilen kabararak düzgünleşme, dikişlerin açılması kararı kulağın yine kepçe haline gelmesi, asimetri, kıkırdak enfeksiyonları görülebilir. Gelişen komplikasyona yönelik uygun tedavi planlanmalıdır.
 
Üst