Kolay Dağ Nasıl Çizilir?

Felaket

New member
Kolay Dağ Nasıl Çizilir?
Dağ çizimleri yaparken, bir dağa grafiksel olarak baktığınızda, bir dağın karakteristik bir kontur, yapı ve gölgeden oluştuğunu görebilirsiniz. Dağ manzaralarını renkli kalemler, yağ veya akrilik boyalarla boyarsanız, renk açısından kompozisyon devreye girer.
Bu dört yönün her birini ayrı ayrı düşünün.


Dağ Konturu
Bir dağın konturu sadece ana hatlarını temsil eder. Bu durumda sanatsal araç çizgidir. Hepimiz dağların nasıl göründüğünü biliyoruz-çoğu zirveye kadar birlikte koşuyor. Dağ genellikle manzarada tek başına durmaz ve sadece bir zirveden oluşur. Dağların çoğu bütün bir dağ manzarasına kadar uzanır ve birkaç yüksek veya daha düşük zirveye sahiptir.

Zirveye sahip tek bir dağ, volkanların daha karakteristiğidir. Alplerde bulduğumuz dağlar volkanik aktiviteden değil, tektonik plakaların çarpışmasından kaynaklanır. Bu nedenle, dağın tepesi daha büyük bir mesafeye uzanır ve bütün Dağları oluşturur.
Bir dağ manzarasının çiziminde bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bir dağın tepesi bazen de düzleşebilir-bazı dağlar da böyle görünür.


Dağların ve Kayaların Yapısı
Bir dağın bir başka özelliği de yapısıdır. Sanatsal bir bakış açısından, Yapı aynı zamanda bir tasarım öğesidir. Onları farklı çizgilerle temsil edebiliriz.
Dağlar genellikle açısal bir yapıya sahiptir. Kenarlar, taş ve kayalara özgü düz kırık yüzeylerden oluşur. Uygun bir açısal yapıya sahip bir dağın kayalarını çiziyoruz. Böylece, kontur ile birlikte yapı boyunca açıkça tanınabilir bir dağ manzarası çizebilirsiniz.


Dağların Gölgeleri
Dağları çizmenin bir sonraki adımı gölgeleri çizmektir. Gölgeler herhangi bir çizim tekniği ile gerçekleştirilebilir.
Gölgeleri çizerken dağın kayalarının şeklini gözlemlemelisiniz. Dağdan öne çıkan çeşitli kayalar da birbirlerine gölgeler atıyor. Bu gölgelerin doğru temsiliyle, Kaya ve dağın üç boyutlu formunu yaratırsınız.


Dağların Renkleri
Renk tasarımına gelince, dağların güçlü bir mavi renk tonuna sahip olduğu fark edilir. Bu, en azından çok uzak mesafedeki dağlar için geçerlidir.
Mavi renk, izleyici ve dağ arasındaki havadan gelir. Bu perspektif etkisi hava perspektifi olarak da bilinir.

Bu yazı, dağları, dağ manzaralarını ve kayaları çizmek için bu çizim teknikleri ipuçlarıydı. Diğer yazılarda, manzara çizme ve çizim teknikleri hakkındaki yazılarda görüşmek üzere.
 
Üst