Kripto Paralar Neden Artık Eskisi Üzere Konuşulmuyor?

AliDayı

New member
Son yılların en epeyce tartışılan yatırım araçları içinde yer alan kripto paralar, bazılarına büyük hasılatlar sağlarken bazılarını ise önemli manada ziyana uğrattı. Bu durumun farkında olan yeni yatırımcılar, ister istemez büyük bir tereddütün içerisindeler ve bu piyasaya girip girmeme noktasında da tereddüt yaşıyorlar.

Kripto para piyasalarında yaşanan gelişmelere paralel olarak süregelen bir durum da var. O denli ki beşerler, artık kripto paraları eskisi üzere konuşmuyorlar. Hatırlayan okurlarımız olacaktır; bir dönem tüm haber kanallarında başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar konuşuluyor, finans uzmanları değerlendirmeler yapıyorlardı. Şimdilerse ise Bitcoin’in B’sinden bile kelam edilmez oldu. Peki niye? Gelin daima beraber bu durumu masaya yatıralım.

İnsanlar, kripto paraları sahiden konuşmuyor mu?


Aradığımız sorunun cevabına geçmedilk evvel, bu biçimde bir şeyin sahiden olup olmadığını tespit etmemiz gerekiyor. Yani evvela, “insanlar hakikaten artık kripto paraları konuşmuyorlar mı” sorusuna karşılık vermeliyiz. Bu sorunun karşılığını, Google arama motoruna ilişkin bilgileri tutan Google Trends üzerinden anında ulaşabiliyoruz. Gelin daima bir arada, kripto para topluluğuyla ilgili bazı tabirlerin arama hacimlerinin ne durumda olduğuna bakalım:

“Kripto para” kavramının Google arama hacmi giderek düşüyor!


Yukarıdaki tabloda, “kripto para” kavramının arama hacmine ilişkin olan ve dünya genelindeki dataları gösteren grafiği görüyorsunuz. Son 2 yıllık süreci gösteren bu grafiğe baktığımızda, kripto paralara olan ilginin genel manada dalgalı olduğunu lakin son periyotlarda iyiden güzele gerilediğini ve hatta 2020 yılının son periyotlarındaki günlerine döndüğünü görüyoruz.

Benzer durum, “Bitcoin” terimi için de geçerli!


“Kripto para” terimine olan ilginin düşüşü, bu piyasada değersizleşen tek konu değil. O denli ki “Bitcoin” kavramının arama hacmine ilişkin grafiğe baktığımızda da emsal bir durumla karşılaşıyoruz. Kripto para piyasalarına olan ilgi, an prestijiyle 2022’nin sonundakiyle tıpkı düzeylere gerilemiş durumda.

Buraya kadar anlattıklarımızı özetleyecek olursak; evet, beşerler kripto paraları artık daha az konuşuyorlar.

Peki beşerler, kripto paraları niye eskisi kadar konuşmaz oldu?


Aslına bakacak olursak bu hususla ilgili net bir şey söylemek hayli sıkıntı. Çünkü insanların kripto paraları konuşmamasının altında bir değil birden hayli niye yatıyor. Bu niçinleri şöyle sıralayabiliriz:

  • COVID-19 pandemisinin geride kalıp, insanların toplumsal hayata geri dönmesi.
  • Küresel çapta yaşanan olaylar ve enflasyonist baskılar.
  • Dolandırıcılık olaylarının yaygınlaşması.
  • Yaşanan manipülasyonlar.
  • Kripto para piyasalarına olan itimadın azalması.
  • Düşüşler daha sonrası yaşanan moral bozukluğu.
İşte kripto paraların artık eskisi kadar konuşulmamasının olası niçinlerini bu biçimde sıralayabiliriz. Gelin artık de bu niçinlerle ilgili ayrıntılara bakalım.

COVID-19 pandemisinin geride kalıp, insanların toplumsal hayata geri dönmesi


2019 yılının sonunda patlak veren COVID-19 pandemisi, 2020 ile 2021 yıllarını sözün tam manasıyla esir aldı. Beşerler, salgın niçiniyle evlerine kapandılar, ekonomiler durma noktasına geldi ve o periyotlarda işlerin aksaması, bugün çip krizi olarak hala tesirini gösteriyor. Lakin şimdilerde, COVID-19 pandemisini unutmuş durumdayız. bir daha toplumsal bir hayat sürüyoruz ve evvelar değişti. Tüm bunlarla birlikte; hükÛmetlerin verdiği dayanaklar de bitmiş oldu. Sıkı kripto para takipçileri bilir; o periyotlar insanlara akıtılan paranın önemli bir kısmı kripto para piyasalarına girmiş, kripto para piyaslarının hacmi, Coinmarketcap bilgilerine bakılırsa Kasım 2021’de 3 trilyon dolar seviyelerine ulaşmıştı.

elbet tüm bu yaşananların bir kararı vardı. Kripto para piyasalarına giren para, başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para ünitelerinin değerlenmesine niçin olmuştu. Hatta Bitcoin, bir daha Kasım 2021’de 68 bin dolar düzeylerini görmüştü. Bu fiyat, Bitcoin için tarihin en yüksek düzeyiydi ve herkes, bu pastadan pay almanın peşine düşmüştü. Hal bu biçimdeyken her insanın bir numaralı gündeminin kripto paralar olması hiç de şaşırtan değildi.

Küresel çapta yaşanan olaylar ve enflasyonist baskılar


COVID-19 pandemisinin sona ermiş oluşu, gezegenimizde rahat bir nefes aldırmadı. Takvimler Şubat 2022’yi gösterdiğinde Rusya ile Ukrayna içinde hala devam etmekte olan savaş patlak verdi. Beşerler tam toparlanmaya başlamışken, yaşanan tüm olayların doğal bir kararı olarak global çapta enflasyon krizi ile karşı karşıya kaldı. İnsanların alım gücü hiç olmadığı kadar düşerken Türkiye üzere birtakım ülkeler, enflasyonu fazlaca daha derinden hissetmişti. Bunlara paralel olarak da kripto para piyasasında daralma yaşanıyor, nakit gereksinimi duyan yatırımcı parasını çekiyordu.

Dolandırıcılık olaylarının yaygınlaşması


Kripto paraların hem epeyce kazandırıyor oluşu birebir vakitte popülerleşmesi, bilgisayar korsanları ile dolandırıcıların iştahını kabarttı. Hal bu biçimde olunca da siber taarruzlar ve dolandırıcılık olaylarında artışlar yaşanmaya başladı. Örneğin ülkemizdeki yatırımcıları yüklü ölçüde ziyana uğratan ve o periyotlar gündemden düşmeyen THODEX vurgunu. Ayrıyeten gerek Türkiye’ye özel gerekse global çapta şaibeli olaylar gerçekleşti. (Bu yüzden davalık olduğumuz olaylar bile mevcut!)

Bu ortada; piyasalara sadece dışarıdan ziyan verilmiyordu. Sektörün kendisinde de hayli büyük olaylar yaşandı. Örneğin Terra (LUNA) olayı. 2022’de yıldızı parlayan ve 100 doların üzerinde seyreden LUNA isimli kripto para ünitesi, birebir grubun sabit coini UST’nin 1 dolara tutunamaması niçiniyle 0,0001 dolara kadar geriledi. Milyarlarca dolarlık ziyana niye olan olay, kimi kripto para finansman şirketlerinin batmasına bile niçin oldu.

Yaşanan manipülasyonlar


Kripto paralar, sırf siber akınlar, dolandırıcılık olayları ve öteki vurgunlar niçiniyle ziyan görmedi. Bunun en net göstergesi, milyarder iş insanı Elon Musk. Kripto para piyasalarıyla içli dışlı olan iş insanı, bir epeyce bireye göre manipülasyonun tabanına vurdu. Aslına bakacak olursak, bu biçimde düşünenler için haksız da diyemeyiz. Zira her kripto para ünitesi bir emele hizmet için kurulurken, şaka gayesiyle kurulan ve hiç bir şeye hizmet etmeyen Dogecoin (DOGE), Elon Musk’ın takviyesiyle rekor fiyatlara ulaştı…

Kripto para piyasalarına olan inancın azalması


Yukarıda anlattıklarımızdan daha sonra kripto paralara güvenmek kolay mı? olağan olarak değil. İşte tüm bu yaşananlar, insanların kripto para piyasalarına olan güvenini zayıflattı. Güzel; aslına bakarsan epey da güvenilmiyordu. O denli ki 2022’nin başında yapılan bir araştırmaya gore insanların yüzde 72 üzere fazlaca önemli bir kısmı, kripto paralara yatırım yapmayı aslına bakarsanız “yüksek riskli” buluyordu. Yaşananlar, riskin artık her zamankinden epey daha yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Düşüşler daha sonrası yaşanan moral bozukluğu


2022 yılı, kripto para piyasaları için çok kuvvetli geçti. 1 Ocak 2022’de 48 bin dolar düzeylerinde süreç nazarann Bitcoin, bu makalenin yazıldığı 16 Eylül 2022’de 19 bin dolar seviyelerine süreç görüyor. Yılın başından beri görülen en düşük fiyat ise 18 bin dolar düzeyleri… sıradan bir anlatımla, 1 Ocak 2022’de 48 bin dolar yatırıp 1 Bitcoin satın alan bir yatırımcı, an prestijiyle parasının yarısından fazlasını kaybetti. Bunun niye olduğu moral bozukluğu da insanları kripto paralardan uzaklaştırdı.

Bu içeriğimizde, insanların kripto paraları niye eskisi kadar konuşmadığını, en kuvvetli örnekleriyle birlikte açıklamaya çalıştık. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Size göre, insanlar kripto paraları niye eskisi üzere konuşmuyor?
 
Üst