“Kurtuluş'a evet dedim ama öldü”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“Navalny öldü ve bu üzücü bir olay. Onu takas etmek istedik”. Vladimir Putin, kendisini Rusya'nın cumhurbaşkanı olarak onaylayan 2024 seçimleri sonrasında yaptığı zafer konuşmasında ilk kez açıkça şunu ifade ediyor: Alexei Navalny. Kremlin'in muhalifi olan muhalif Şubat ayında Sibirya'daki bir hapishanede ölmüştü.

Navalny'yi serbest bırakma planı

Putin'in ayrıntılı olarak doğrulamadığı yeniden yapılanmalara göre Navalny'nin, Almanya'da gözaltına alınan Rus güvenlik teşkilatlarından Vadim Krasikov'un serbest bırakılması karşılığında 2 Amerikan vatandaşıyla birlikte serbest bırakılması gerekiyordu. Navalny'ye yakın rakamlara göre, Roman Abramoviç'in arabuluculuğu sayesinde yapılan anlaşma, tam da Putin'in bitiş çizgisine hayır demesi yüzünden suya düşmüş olacaktı.

“Bay Navalny'ye gelince: evet öldü ve bu her zaman üzücü bir olaydır. Ama hapishanelerimizde başkaları da vardı. Ve bu Amerika Birleşik Devletleri'nde hiç olmadı mı?Putin şimdi de başkanlık seçimlerinde açıklanan zaferin ardından Moskova'da diyor. Kremlin'in 1 numarası, “Navalny'yi Batılı ülkelerdekilerle takas etme fikri vardı ve ben de kabul ettim” diye doğruluyor. Putin, “Bay Navalny ölmeden birkaç gün önce, bazı insanlar bana Bay Navalny'nin Batı ülkelerindeki hapishanelerde bulunan bazı kişilerle takas edilmesi fikrinin olduğunu söyledi” diyor.

“Benimle konuşan kişi daha sözünü bitirmemişti ve ben de 'Tamam' demiştim. Tek şartım vardı: Onu takas edecektik ve geri dönmeyecekti. Maalesef olan oldu. Takas istedik. Geri dönmesin diye onu gönderdim ama bu ölüm oldu, hayat bu” diye ekliyor Putin, olası bir mahkum değişiminden söz ederek.

Navalny adına seçimler

Navalny'nin adı Rusya'da seçimlerin kapandığı günün kahramanıydı. Moskova'dan St. Petersburg'a, Yekaterinburg'dan Voronej'e, Irkutsk'tan Vladivostok'a ülke çapında binlerce kişi öğlen sandık başına gelerek muhalifin dul eşi Yulia Navalnaya'nın Putin'i protesto etmek için başlattığı çağrıya katıldı. Ovd-Info kayıtlarına göre ülkenin 17 farklı şehrinde 74 kişi tutuklandı. Bazı seçmenler oy pusulalarını Navalny'nin Moskova'daki mezarına götürdü. Oy pusulasında rakibin adı kalemle yazıldı.

Berlin'de Navalnaya, oy pusulasında “Navalny”ye oy verdiğini belirterek “Cesur olun, bir gün biz kazanacağız” sözlerini dile getirdi. Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, Yulia Navalnaya'nın “kocasını görmek için Rusya'ya gelme şansı bulduğunu ancak yurtdışında kalmayı tercih ettiğini” söyledi.

Günün sonunda yüzde 87'nin üzerinde oyla Putin'in zaferi açıklandığında Navalny'nin sağ kolu Leonid Volkov'dan şu yorum geldi: “Putin'in sahte yüzdelerinin elbette gerçekle hiçbir ilgisi yok. Buna değmez.” tartışıyoruz.”