Kurutulmuş Soğan

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kurutulmuş Soğan Tanımı İçin Gereçler

• 3 orta uzunluk soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı şeker
  • 8 yemek kaşık un
  • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
  • Çok az zeytinyağı
Kurutulmuş Soğan Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. 3 tane soğanı ince ince keselim.
  2. Bütün biçimdeyken bölmeden ince tekerlek dilimi üzere keserseniz rahat olur. Bir tatlı kaşığı tuz bir tatlı kaşığı şeker ekleyip spatula ile soğanları karıştıralım. 15 dk bekletelim.
  3. Soğanlar bekleme anında su salacak. Bu suyu süzelim. Ben zerzevat kurutucu ile suyunu çıkardım, kolay oldu. Sulu olmaması fazlaca hayli değerli.
  4. daha sonra 8 kaşık un bir tatlı kaşığı toz kırmızı biberi karıştıralım.
  5. Soğanların hepsini una bulayalım. (bu etapta bir kap içerisine hepsini koyup kapağı kapatıp sallarsanız kolay olacaktır. )
  6. Soğanların birbirinden ayrıldığında emin olduktan daha sonra yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yayalım. Bu basamakta tekrar denetim edelim birbirine yapışan soğanlar varsa ayıralım.
  7. sonrasındasında üzerine sprey yardımı ile zeytinyağı sıkalım. Spreyiniz yoksa fırça yardımı ile serpebilirsiniz fakat sprey kullanmanız daha düzgün sonuç almanızı sağlar.
  8. 180 derece fırında 30-40 dakika ortası pişirelim.
  9. Fırından fırına değişiklik gösterebilir, takip ederek pişirmenizde yarar var. Yanan yerler olursa dereceyi bir ölçü azaltıp pişirmeye devam edebilirsiniz.
  10. Soğanları pişirerek kurutma sürecimiz bittikten daha sonra biraz soğumalarını bekleyelim.
  11. İnce taneler istiyorsanız rondodan geçirebilirsiniz. Orjinali iri olduğundan ben elle ufaladım. Kapaklı bir kaba alıp, dilediğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
Kurutulmuş Soğan Tanımı Fotoğraflı Yapılışı