Kuzey Kentucky’de Bourbon’un Tadını Çıkarmak ve Hikayeli Tarihi

Bakec

New member
Neeley Family Distillery’de turlar verdiğinde, ortak sahibi ve 11. nesil damıtıcı Royce Neely, müstehcen aile tarihinin birkaç bölümünü sunarak başlıyor: Moonshine! Kaçakçılar! Araba Appalachian tepelerinde kovalıyor!

Mayıs ayının bir Pazartesi günü, bir kova çizgili kısa beyaz sakallı bir adam araya girdiğinde galeriye benzer bir duvardaki fotoğraflarda dikbaşlı atalarını gösteriyordu. Adı Earl Sizemore’du ve kendisini Bay Neeley’in oğlu olarak tanıttı. anne tarafından büyükbabası. Bay Sizemore, fotoğraflardan birinde dev bir meşe ağacının altına tünemiş zayıf bir adam olarak görünen Bay Neeley’nin baba tarafından büyük büyükbabalarından birinden kaçak içki satın aldığını söyledi.

Başka bir fotoğrafta ham bir damıtma aygıtı vardı: borularla birbirine bağlanmış iki varil, birinin içine bakır bir bobin yerleştirilmiş. Pawpaw olarak bilinen 79 yaşındaki Bay Sizemore, “Onu hala içtim” dedi. (Bay Neeley’nin “köylü mühendisliğinin başarısı” dediği orijinal mekanizma da odadaydı.)

“Birisi bana bugün burada yasal olarak viski yapacaklarını söyleseydi,” diye ekledi Bay Sizemore, “onlara yalancı derdim.”

Neeley Family Distillery gibi yerlerin varlığı, Kuzey Kentucky’de köklü bir viski yapımı tarihine işaret ediyor. Kredi… New York Times için Luke Sharett

Neeley Family Distillery’nin yaşayan müze kalitesi, kaçınılmaz olduğu kadar kasıtlı değildir. Bay Neeley, soyunun en son ve ilk meşru damıtıcısıdır. Babasıyla birlikte sahip olduğu tesis, tamamen moderndir ve uzun süredir çalışan ailenin devletin burbon endüstrisine meşru gelişini işaret eder. Kaslı bir 108.4 (veya hacimce yüzde 54,2 alkol) hızında çalışan burbonunu tattığımda, şişede yüzen küçük kömür veya yanmış meşe lekelerine dikkat çekti – ruhun bir göstergesi olduğunu açıkladı. Soğutulmuş filtre, küçük parçacıkları ve kimyasal bileşikleri şişelemeden önce ispirtodan uzaklaştıran bir işlemdir.

Neeley Family Distillery gibi yerlerin varlığı, Kuzey Kentucky’de, damıtmanın onlarca yıldır geliştiği Ohio Nehri boyunca uzanan köklü bir tarihe işaret ediyor, ancak 1920’den 1933’e kadar süren Yasak sırasında ölümünü karşılıyor.

Amerikan viski tarihinin izini süren “Bourbon, Straight”in yazarı ve gazeteci Chuck Cowdery, “18. yüzyılın sonlarına ve 19. yüzyılın başlarına geri döndüğünüzde, tüm aksiyon Ohio Nehri üzerindeydi” dedi. yapımı. “Ama Kuzey Kentucky hakkında tek başına konuşamazsın,” dedi.

Neeley Ailesi burbonu, kaslı bir 108.4 kanıtı veya hacimce yüzde 54,2 alkolle saatlendi. Kredi… New York Times için Luke Sharett

O zamanlar Avrupalı göçmenler, Kentucky’deki çiftlik damıtma tesislerinde az miktarda mısır viskisi yaptılar ve bunu nehrin karşısına, doğrultucu olarak bilinen büyük damıtım fabrikalarının sert ruhu yeniden damıttığı ve daha lezzetli hale getirmek için karıştırdığı Cincinnati’ye gönderdi.

Günümüzde alkollü içki turizmi, özellikle Kentucky’de büyük bir iştir. 1999 yılında Kentucky Distillers’ Association tarafından kurulan Kentucky Bourbon Trail, 35 millik bir yarıçap içinde 18 tarihi damıtma tesisini birbirine bağlayan bir güzergah haritası çiziyor. Başarısı, 2012’de tanıtılan Kentucky Bourbon Trail Craft Tour’a ilham verdi ve çoğu iki ila 14 yaş arasında değişen ve biri 80 yaşından büyük olan 23 küçük damıtım tesisini öne çıkardı. KDA’ya göre, 2021’de KBT’deki ve Craft Tour kolundaki içki fabrikalarında 1,5 milyondan fazla tur düzenlendi ve bu, 2019’da belirlenen 1,7 milyonluk katılım rekorundan güçlü bir toparlanmanın göstergesidir.

Amerika Birleşik Devletleri Distilled Spirits Council’e göre, 2005’te 50 olan ülke çapında bugün 2.300’den fazla içki fabrikası var. Konsey Haziran ayında Delaware’den Utah’a kadar 43 içki fabrikası yolunu kataloglayan bir web sitesi olan Destination Distillery’i başlattı. Ancak içki fabrikaları yeni yerlerde ortaya çıktıkça, Kuzey Kentucky özellikle heyecan verici bir yer olmaya devam ediyor, çünkü Amerika’nın bir cebinde zengin bir damıtma tarihine sahip bir burbon mirasını onurlandırıyor – bu, Kentucky’nin diğer bölgelerindekiler kadar iyi tanınmayan ve Tennessee.

Bu artık değişiyor. Beş içki fabrikası, sekiz bar ve altı restorandan oluşan, Kuzey Kentucky’nin kendi kendine rehberli bir burbon rotası olan B-Line, 2018’de tanıtıldı. Katılımcılar, tüm sitelerde dijital bir “pasaport” damgası alabilir ve ibraz ettikten sonra, ödül olarak burbon gereçleri alabilir.

Bu, burbonun belirli bir viski tarzı olduğunu not etmek için iyi bir zaman. 1964’te kabul edilen mevzuat, onu “Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı bir ürünü” olarak ilan etti. Yasaya göre, burbon püre faturasında veya tahıl tarifinde en az yüzde 51 mısır içermeli, yeni kömürleşmiş meşe fıçılarda yaşlandırılmalı ve ABD’de üretilmelidir. bu. Amerikan kültürü ve tarihinde ne kadar derinden örülmüş olduğunun bir başka göstergesi olarak, Kongre 2007’de Eylül’ü Ulusal Burbon Mirası Ayı olarak belirleyen bir karar aldı. (Kentucky’den o zamanki Senatör Jim Bunning tarafından desteklendi.)

Mayıs ayında bölgeyi ziyaret ettiğimde, B-Line listesinde yer alan beş damıtım tesisini ziyaret etmek niyetindeyken, ana üssüm olarak Covington, Ky.’yi seçtim. Şehir hareketli bir şehir merkezine sahiptir ve yedi B-Line bar ve restorana yürüme mesafesindedir. Ünlü mühendisin daha ünlü Brooklyn Köprüsü’nden önce tasarladığı John A. Roebling Asma Köprüsü üzerinden Cincinnati’ye yürüyerek 25 dakikada ulaşabilirsiniz. Ve Newport, Ky’daki New Riff Distilling’e arabayla 15 dakikadan az sürer.

Newport, Ky’daki New Riff Distilling’de satışa sunulan burbon şişeleri. Kredi… New York Times için Luke Sharett

Bir Comfort Suites’in karşısında, bir perakende şeridinde yer alan New Riff, ben yaklaşırken bir çift çekime ilham verdi. Camdan, çelikten ve taştan yapılmış, 60 metrelik bir bakırın hala bir cam kulenin içinde olduğu şık bir bina. 1993 yılında Ken Lewis tarafından kurulan, ABD’nin en büyük içki mağazalarından biri olan Party Source ile aynı otoparkı paylaşıyor. 2014 yılında Bay Lewis içki fabrikasını kurdu ve Jay Erisman ile birlikte kurdu. viskileri geliştiren 12 yıllık alkollü içki yöneticisi.

New Riff’in ürünleri öne çıkıyor çünkü Bay Erisman, bir burbon püresine veya tahıl karışımına dahil edildiğinde, son ruha biberli bir esneklik kazandıran ve mısırdan gelen tatlılığı azaltan bir tahıl olan çavdar konusunda oldukça fanatik. (Yasalara göre en az yüzde 51 çavdar tanesi olması gereken düz çavdar viskisi, baharatlı karabiber çıtırlığını ikiye katlar.)

Bay Erisman, “Burbonda çavdar kullanmanın bir amacı da lezzet sağlamaktır” dedi. “Tatlı, ballı, vanilya yüklü burbonlardan farklı olarak size güçlü, baharatlı, yoğun bir burbon deneyimi yaşatabilir.”

Metal ızgaralı zeminleri ve açıkta boruları olan bir sanayi odasında duruyorduk. Maya, nişastayı alkole dönüştürerek ziyafet çekerken, dokuz adet 5.600 galonluk çelik tankın birkaçında tahıl karışımları fokurdadı. Besleme çılgınlığı yıkama, esasen bira üretir, bu daha sonra berrak bir ruh haline damıtılır ve yeni kömürleşmiş meşe fıçılarda dinlenmeye gönderilir, burada ahşabın tüm rengi ve çoğu uzmanın kabul ettiği gibi, lezzetinin çoğunluğu onu içine alır.

Oda bir fabrika gibi görünüyor, ama koku bana fırında ekşi mayalı ekmeklerin olduğu şirin bir fırını hatırlattı.

Geniş, pencere duvarlı bir bar alanında, güler yüzlü bir marka elçisi olan Grover Arnold, bir tadım boyunca bana rehberlik ederken lirik yorumlar sundu. Viski, “fıçı tarafından yapılmış benzersiz imalar” sunuyor dedi. Bir diğeri “orta damakta daha fazla sevgi” sunar. Tek fıçılı bir burbonun biberli baharatı “damakta duygu uyandırır”. Bitişi “sıkı bir kucaklama”.

Bay Erisman ve Bay Arnold’un övdüğü türden bourbonlar, bir restoranın arka odasında yer alan Newport’taki Prohibition Bourbon Bar’da bir mil ötede bol miktarda bulunur. Barın arkasındaki raflar yaklaşık 1.200 şişe burbonla doludur ve barda ve diğer yüzeylerde yüzlercesi daha yer kaplar. Yine de, sahibi Peter Newberry’nin envanteri olduğunu iddia ettiği 6.400 farklı burbonun sadece bir kısmını temsil ediyorlar.

Bay Newberry, lüks koku kaplarıyla karıştırılabilecek kadar dekoratif şişelerden burbon döktü ve efsanevi gangsterlerin Newport’ta kaçakçılık halkalarını nasıl yürüttüğüne dair hikayeler paylaştı. (Newport’un başka bir yardımcısı dolu şehir olan Las Vegas’ın planını sağladığı yaygın olarak kabul edilmektedir.)

Anthony Bley, Covington, Ky’daki Revival şişe dükkanında konuklara hizmet vermektedir. Kredi… New York Times için Luke Sharett

Yasak, geniş seçenek yelpazesiyle etkileyiciyken, iki milden daha kısa mesafedeki Revival Vintage Bottle Shop, yaşa odaklanmasıyla dikkat çekiyor. Kendimi bu şişe dükkanındaki tadım barında bir tabureye park ettim ve Carter dönemine bir girdaptan aşağı yuvarlanıp düşmediğimi merak ettim. 2018 Vintage Spirits Yasası sayesinde, Kentucky’ye özgü mevzuat, barlar ve dükkanlar, bireylerin koleksiyonlarından satın aldıkları alkollü içecekleri satabilir, aksi takdirde toptancılardan temin edilemez. 60 yıllık bir burbon ve diğer “tozlar” – koleksiyoncuların nadir, eski şişelere atıfta bulunmak için kullandığı genel bir terim – 4.000 şişeye kadar olan envanter arasında nadir değildir. Ve bir ortak sahip ve küratör olan Brad Bonds, gelecek nesiller için rafa kaldırılmaları gerektiğine inanmıyor.

“Bence en iyi ruhlar zaten yapılmış ve herkesin onları deneme şansı olmalı” dedi. “Sarhoş olmak için yaratılmışlar.”

“Dusties” lakaplı vintage şişeler, Revival Vintage Bottle Shop’ta satışa sunuldu. Kredi… New York Times için Luke Sharett

“O zamanlar her şey farklıydı” dedi. “Kentucky’yi düşünün: Onlar daha pratikti. Fıçılar için eski ahşap kullanarak daha iyi organik malzemelerle daha küçük partiler yapıyorlardı. Tutarsızlıklar vardı ve onu ilginç yapan da bu.”

Bay Bonds herhangi bir günde 100’den fazla şişe açtı ve yarım onsluk içki satıyor. Bu nadir zaman kapsüllerini tatmanın fiyatı, lüks bir et lokantasında bir martini için harcayacağınız fiyatın belki iki katıdır: 35 dolara, 1954’te şişelenmiş Old Grand-Dad Bourbon’u denedim, yoğun, ipeksi bir tarih ölçüsü, yüksek çözünürlüklü vanilya notaları, zamanla fosilleşmiş gibi.

Ancak Revival’ın en eski burbonları bile, Peter Pogue’un büyük-büyük-büyükbabasının Ohio Nehri üzerinde bir içki fabrikası satın almasından ve 1876’da aile adını vermesinden on yıllar sonra damıtıldı. Yasaklamadan sonra satıldı. Ancak 1989’da hukuk fakültesinden yeni mezun olan Bay Pogue’a 1907’den kalma elle yazılmış tarifler verildiğinde, şirketi canlandırmaya kararlıydı. Bugün, 2012’de açılan yeni (ve daha küçük) Old Pogue Distillery, Ky, Maysville’de Ohio Nehri boyunca atalara ait topraklarda oturuyor. Covington’un yaklaşık 60 mil güneydoğusunda. Kentucky Route 9’dan aşağı inerken, sonsuza kadar sürecekmiş gibi görünen yeşil, inişli çıkışlı tepelerin yanından geçtim, bu da beni İskoç Dağlık Bölgesi’ni geçme zihniyetine soktu.

Otoparktan kulübe benzeri mütevazı bir bina olan içki fabrikasına ulaşmak için yakın zamanda yeniden inşa edilmiş bir kireçtaşı yaya köprüsünden geçtim. Köprü, Pogues tarafından nesiller boyunca işgal edilen yakışıklı bir Yunan Revival evinden sadece birkaç adım uzaklıktadır. Oturma odasında, içki fabrikasının eski zamanlardan kalma görüntüleri duvarları süsledi, dolaplarda antika Pogue şişeleri sergilendi ve bir rehber, asırlık tariflerle yapılan bourbon ve çavdar tatlarını döktü.

Ben ayrıldığımda Bay Pogue iki kuzeniyle birlikte verandada sallanan bir sandalyedeydi. Beni oturmaya davet etti ve büyük büyükbabasının buraya nasıl tünediğini ve yanından geçen viski fıçılarıyla dolu tekneleri izlediğini anlattı. Hedefleri: New Orleans. Maysville, arazi Virginia’ya aitken Bourbon County’nin bir parçası olduğunu açıkladı. Büyük bir nakliye limanına ev sahipliği yapıyordu. Yaygın olarak kabul edilen bir teori, burbonun “burbon” olarak adlandırılmasıdır, çünkü fıçılara bir Fransız kraliyet ailesine bir haraç olan ilçe adı damgalanmıştır.

Bourbon, Floransa, Ky’daki Boone County Distilling Co.’da beyaz meşe fıçılarda yaşlanıyor. Kredi… New York Times için Luke Sharett

Ziyaret ettiğim dördüncü içki fabrikası 2015’te kuruldu ama pek avangard sayılmaz. Boone County Distilling Co., Petersburg Distillery’e bir övgüdür. 1833’te kurulan Petersburg, 50 yıl sonra Kentucky’nin en büyük içki fabrikası oldu ve yılda bir milyon varil burbon üretti. Kolunda bir ağaç dövmesi olan rehberim Rob, bunu bana anlattı ve içki fabrikasının 1910’da çöküşüne yol açan dramatik olayları anlattı. Kurucuların Boone County kütüphanesindeki araştırmaları, Lewis’in günlüğü gibi hazineleri ortaya çıkardı. Petersburg’da 30 yıldır katip olan Loder, anekdotları ve bilgeliği damıtma fabrikasındaki plaketlerde paylaşılıyor.

Rob daha sonra beni bara götürdü ve burbonun ağzınızda yuvarlanmasını ve zengin dokusunun tadını çıkarmayı içeren bir tatma tekniği olan “Kentucky çiğneme” hakkında talimat verdi.

Adı falcılara bir selam olan Second Sight Spirits’in sahipleri daha önce Las Vegas’taki Cirque du Soleil’in sahne bölümünde çalışmıştı. Kredi… New York Times için Luke Sharett

Old Pogue, tarihin ağırlığını taşıyan bir senfoni gibi klasik bir besteyse ve New Riff, nostaljiyi ve geleneği yeni bir şey yaratmak için kucaklayan bir pop şarkısıysa, Second Sight Spirits, kendin yap estetiği ve asi tavrıyla tam size göre. grubun punk albümü.

İçki fabrikası ve salon bir tuğla binanın zemin katındadır. Pencerelerdeki uzun bordo perdeler mekanın karamsar havasını belirliyor. Eski sirk temalı dekorun çoğu, eBay ve Craigslist’te içki fabrikasının ortak sahipleri, bir endüstriyel tasarımcı olan Carus Waggoner ve bir makine mühendisi olan Rick Couch tarafından puanlandı. Hatta hala çeşitli internet kaynaklı parçalarla inşa edildi. (İki arkadaş, Las Vegas’taki Cirque du Soleil prodüksiyonları için sahne bölümünde birlikte çalıştı; seçtikleri isim falcılara bir selam.)

Bay Wagoner bana Second Sight’ın üç ruhunun örneklerini doldururken, “Bizim hiçbir havalı ölü insanla akraba değiliz,” dedi: Oak Eye Bourbon, bir fındık likörü ve bir baharatlı rom. “Geleceğe bakıyoruz.”

Liza Weisstuch, New York’ta yaşayan bir seyahat, yemek ve alkollü içki yazarıdır. çalışmalarını takip edebilirsiniz Instagram ve heyecan .

New York Times Seyahatini Takip Edin üzerinde Instagram , heyecan ve Facebook . Ve haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Daha akıllı seyahat etme konusunda uzman ipuçları ve bir sonraki tatiliniz için ilham almak için. Gelecekte bir kaçamak mı hayal ediyorsunuz yoksa sadece koltukla seyahat mi ediyorsunuz? göz atın 2022 için 52 Yer listesi .