Long Durum ve Short Durum Nedir?

AliDayı

New member
Borsalar yatırımcılar için riskli ve riskli olduğu için de hem yararı birebir vakitte kaybı çok yüksek olabilen piyasalardır. Şirket paylarının alınıp satıldığı pazar yerleri olan borsalar, kripto paraların ortaya çıkması ile yeni bir periyoda girdi ve karşımıza kripto para borsaları çıktı. Klâsik borsadan çok kripto para borsaları daha ilgi cazip hale gelince long durum ve short konum kavramları hiç olmadığı kadar merak edilir hale geldi.

özetlemek gerekirse long short olarak bir tıp ikileme üzere lisanlara pelesenk olsa bile aslında bu iki durum sözün tam manasıyla birbirinin zıttıdır. Yatırımcıların farklı gayelerle, farklı beklentileri karşılamak hedefiyle oluşturdukları bu durumlar için en temel tarifiyle tesirli bir yatırımcı taktiği demek mümkün. Gelin long durum ve short konum nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi merak edilen soruları tüm bilgileriyla inceleyelim.

 • Anlattıklarımız sadece bilgilendirme hedeflidir, hiç biri yatırım tavsiyesi değildir.


Geleceği hedefleyenlerin uyguladığı long durum nedir?

Long yani uzun konum, isminden da anlaşılacağı üzere bir yatırımcının ileride bedelinin artacağını düşündüğü bir finansal varlığı yatırım portföyüne katarak uzun müddet elinde tuttuğu konumdur. Bu duruma uzun denilmesinin sebebi, yatırımcının hem kelam konusu varlığı uzun müddet elinde tutması tıpkı vakitte asıl yararı uzun vadede yakalayacak olmasıdır.

Aslında long konum yatırımcıyı rastgele bir şeye zorlamaz. Varlığı satın alma formunda de tanımlanan long konumda aldığınız varlığı dilediğiniz vakit elden çıkararak pozisyonu kapatmanız mümkün. olağan olarak uzun vadede kar getireceğini düşündüğünüz bir varlığı kısa müddette elden çıkardığınız vakit kar ve ziyan sonuçları planladığınız üzere olmayabilir.

Long durumun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Long durum avantajları;
  • Short konumlarda aldığınız riski uzun durumlarla azaltabilirsiniz.
  • Her türlü borsa uzun vadede yükselme eğiliminde olduğu için kar garantisi yüksektir.
 • Long durum dezavantajları:
  • İşler planladığınız üzere gitmezse bırakın kar elde etmeyi, ziyan edebilirsiniz.
  • Anlık gerçekleşen olayların kısa vadeli fiyatlar üstündeki negatif tesirleri long konumdaki varlığınızı da negatif etkileyebilir.
Kısa müddette süratli aksiyon almak isteyenlerin uyguladığı short konum nedir?

Açığa satış olarak isimlendirilen short yani kısa durum, yatırımcının bir varlığı sonrasındasında bir daha satın almak üzere sattığı durumdur. Eğer portföyünüzde bulunan bir varlığın pahasının düşeceğini fakat sonrasındasında bir daha pahasına geleceğini ya da daha hayli pahalanacağını düşünüyorsanız kısa durum açar, varlığı satar ve çabucak sonrasında bir daha satın alırsınız.

Long durum satın alma ise short konum ödünç almaktır denebilir. Örneğin elinizde 1000 dolarlık bir varlık var ve tahlilleriniz kararında bu varlığın ileride bedel kaybedeceğini öngördünüz. Onu çabucak sattınız ve beklemeye başladınız. Analiziniz hakikat sonuç verdi ve varlık 800 dolara düştü. Çabucak o varlığı yine aldınız. Ne oldu? hiç bir şey yapmadan 200 dolar karınız oldu.

Short durumun avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Short konum avantajları;
  • İşler planladığınız üzere giderse kısa müddette yüksek kar elde edebilirsiniz.
 • Short durum dezavantajları:
  • Long konuma bakılırsa hayli daha risklidir.
  • Geri almak istediğiniz vakit fiyatı sattığınızdan hayli daha yüksek olabilir.
  • Elde etmeyi planladığınız kar, satış fiyatına bağlıdır.
özetlemek gerekirse long durum ile short konum farkları:

 • Değeri artması beklenen varlıklar için long durum, bedeli düşmesi beklenen varlıklar için short konum açılır.
 • Yatırımcı long durumda varlığa sahip olur, short durumda ise varlık ondan sonrasında geri alınmak için elden çıkarılır.
 • Yatırımcı long durumda varlığı alma ve satma hakkına resmen sahiptir fakat short durumda borçlu olarak kabul edilir.
 • Short durum long duruma nazaran fazlaca daha risklidir.
Long ve short konumu birlikte kullanmanız önerilir:

Yatırımcıların temel emeli, sonlu bir sermaye ile azamî kar elde etmeye çalışmaktır. Bu niçinle tüm sermayeyi tek bir duruma yatırmak büyük bir risk taşıdığı için hiç bir vakit mantıklı kabul edilmez. Yatırım sırasında yapılması gereken, portföy çeşitliliği sağlamak ve muhtemel kayıpları önleyecek stratejiler izlemektir.

İşte bu stratejiler içinde en hayli uygulanan da long konumu ve short durumu birarada kullanmaktır. Long durum oldukca daha düşük riske sahip bulunmasına karşın uzun vadede kar getirebilir. Short durum ise epey daha yüksek riske sahip bulunmasına karşın kısa vadede kar getirebilir. Bu iki konumun birarada kullanıldığı bir yatırım stratejisi izlerseniz hem daha yüksek kar elde etme talihiniz artar birebir vakitte muhtemel kayıpları tedbire bahtınız oluşur.


Hangi konumu alırsanız alın, risklerin olduğunu unutmayın:

Özellikle son vakit içinderda kripto para borsalarının süratle popülerleşmesi ile birlikte sayısız haber duymaya başladık. X kripto parası yüzde 300 kar bıraktı ya da Y kripto parası yatırımcılarını iflas ettirdi. Çok olağan zira tüm iktisat uzmanlarının ortak görüşüne nazaran yatırımcıları kesin olarak kar ettirecek ya da kesin olarak ziyan ettirecek bir varlıktan bahsetmek mümkün değil.

Hem klasik borsaların birebir vakitte kripto para borsalarının son derece hassas istikrarları vardır. Ekonomik ve siyasi yapıdan en süratli etkilenen her vakit borsalar olmuştur. Yani yatırımcı long konumda kar elde etmeyi hedeflediği bir yatırımdan, yaşanan siyasi bir kriz ya da yavaşça bir ekonomik çalkantı niçiniyle büyük ziyan edebilir. Short durumda ise bu risk epey daha fazladır.

Peki ne yapmalı? Öncelikle manipülasyonlara kulak asmayın. X varlığı hayli değerlenecekmiş diye duyduğunuz için malı mülkü satıp ya da borçlanıp o varlığı almayın. normal olarak elinizde makul bir ölçüde sermaye var ise yatırım yaparak bunu değerlendirmeye çalışmak en doğal hakkınız lakin Elon Musk bir paylaşım yaptı diye kripto para borsalarının tepetaklak olduğu senaryoları aklınızdan çıkarmayın.

Geleneksel borsalarda ve kripto para borsalarında karşılaştığımız long konum ve short konum nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. yeniden hatırlatalım; anlattıklarımız sadece bilgilendirme gayelidir, hiç biri yatırım tavsiyesi değildir. Mevzu hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.
 
Üst