Mattarella konuşmasında gençlere mesaj: “Aşk sahip olmak değildir”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“Sevgili çocuklar, size basit kelimelerle söylüyorum: aşk bencillik, sahiplenme, tahakküm, yanlış anlaşılmış gurur değildir”. Cumhurbaşkanımızın konuşmasında; Sergio Mattarellagençlere yönelik bir mesaj dikkat çekiyor. Giulia Cecchettin’in öldürülmesiyle başlayan haberler ışığında da özel bir anlam kazanan sözler.

“Şiddeti günlük yaşamda bile görüyoruz ve karşılaşıyoruz. Hatta ülkemizde. Araştırma ve çatışma kültü hakim olduğunda. Ortak olanın değerinden ziyade tartışma ve diyaloğu geliştirmek. Şiddet. Ben bunu daha nefret dolu buluyorum. kadınlara yönelik. Ben gençlere hitap etmek istiyorum” diyor Devlet Başkanı. “Sevgili arkadaşlar, size basit kelimelerle anlatacağım: aşk bencillik, sahiplenme, tahakküm, yanlış anlaşılmış gurur değildir. Aşk – gerçek olan – saygıdan çok daha fazlasıdır: hediyedir, karşılıksızlıktır, duyarlılıktır.”

Gençler Mattarella’nın mesajında geniş yer buluyor. “İçinde hareket ettiğimiz senaryoyla karşılaştırıldığında, gençler kendilerini yersiz hissediyorlar. Anlayamadıkları bir dünyaya yabancı olmasalar bile kafaları karışmış, eğilimlerini ve davranışlarını paylaşmayanlar”, diye belirtiyor. “Beklentilerini göz ardı eden bir dünya görmekten kaynaklanan bir yönelim bozukluğu. Giderek daha tehditkar hale gelen çevresel krize karşı koymada zayıfız. Küresel kalkınma adına birleşmekten aciziz.”

“Bugünkü gibi dinamik bir toplumda gençlere daha da büyük bir ihtiyaç var. Onların umutlarına. Yeniyi kavrayabilme yeteneklerine. Bunun nedenlerini ortaya koymak hepimize bağlı” diye ısrar etti Devlet Başkanı. alarm, bilimsel ilerleme, bilgi ve insani boyut için fırsatlar” diye vurguluyor.