NATO'da Ukrayna'nın üyeliğine kim karşı çıkıyor?

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Ukrayna'nın kısa vadede NATO'ya katılmasına en çok karşı çıkan ülkeler ABD ve Almanya.İttifak'ın diplomatik kaynakları, NATO'nun 75. kuruluş yıl dönümünü kutlayan zirvenin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin de katılımıyla Washington'da açıldığını söyledi.

Kaynaklar, Kiev'in gerekli ön koşulları yerine getirmeden önce davet edilmesine Berlin ve Washington'dan “güçlü bir muhalefet” olduğunu söyledi ve zirvenin geçen yıl Vilnius'ta gerçekleşen ve Kiev'in baskıya rağmen davet edilmediği zirve gibi sonuçlanabileceğini belirtti. Kaynaklar, “Ukraynalılar kapının açık olduğu sonucuna vardıklarında oldukça sinirlendiler, ancak o kadar da değil. Ve bence Washington zirvesi için senaryo aynı,” diye vurguladı.

Zelensky-Biden görüşmesi perşembe günü


Konu büyük ihtimalle Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Perşembe günü Amerikan Başkanı Joe Biden ile yapacağı ikili görüşmenin merkezinde olacak. Yüz yüze görüşme Beyaz Saray tarafından bekleniyordu ve Perşembe günkü görüşmenin Biden ile Zelenskiy arasında bir ay içinde yapılacak üçüncü görüşme olacağını hatırlatıyor: 7 Haziran'da Normandiya Çıkarması'nın 80. yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle bir araya geldiler ve sonraki hafta İtalya'daki G7'de bir güvenlik anlaşması imzaladılar.


Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, zirvenin ilk gününde Washington'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.Blinken ve Stoltenberg, zirvede müttefik liderlerin alacağı önemli kararları ele aldılar. Bunlar arasında nesillerdir en büyük kolektif savunma güçlendirme planının uygulanması ve NATO'nun müttefiklerin kendilerini mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı savunma kabiliyetlerini artıracak endüstriyel kapasiteyi genişletme taahhüdünün desteklenmesi yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, iki liderin, müttefiklerin üçte ikisinden fazlasının artık GSYİH'nın %2'sini savunmaya harcama taahhütlerini yerine getirmesiyle yük paylaşımında kaydedilen önemli ilerlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Blinken ve Stoltenberg ayrıca, Perşembe günü yapılacak NATO-Ukrayna Konseyi'nde, üyeliğe bir köprü inşa ederken Ukrayna'nın şimdi ve gelecekte Rus saldırganlığına karşı savunmasını sağlama yönünde beklenen kararları da görüştüler.
Ayrıca okuyun
 
Üst