Sam Bankman-Fried’ın 700 Milyon Dolarına El Koyuldu

AliDayı

New member
Dünya iktisadının yakın tarihine kara bir leke olarak geçen FTX skandalının yankıları sürüyor. Borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried’ın yargılandığı davanın mahkeme kayıtlarına nazaran New York Güney Bölge Savcılığı Fried’a ilişkin olduğu tespit edilen 10 farklı hesabı belirledi.

Hisse senedi, nakit ve kripto para cüzdanlarından oluşan bu 10 farklı hesaptaki toplam varlığın kıymet yaklaşık 700 milyon dolar. Şayet Fried dava kapsamında hatalı bulunursa kelam konusu bu 10 hesaptaki 700 milyon dolara muadil varlığını kaybedecek.

Neler yaşanmıştı?


En büyük kripto para borsası Binance ile ortalarında çıkan sıkıntılardan dolayı Kasım ayı başında likidite meşakkati yaşayan FTX; tarihler 11 Kasım 2022’yi gösterdiğinde iflas sürecimni başlatmış; milyonlarca yatırımcının geleceği belirsizliğe girmişti.

Tam 1 ay daha sonra, 12 Aralık 2022’de Bahamalar’da gözaltına alınan Sam Bankman-Fried; şu an ABD’nin federal savcıları tarafınca finans maddelerini ihlal etmek; kara para aklamak ve dolandırıcılık kabahatinden hazırlanan iddianame ışığında yargılanıyor. Fried dolandırıcılık dahil kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.
 
Üst