Silikon Vadisi ‘Kardeş’ Kültürüne Geri Dönüyor

Bakec

New member
SAN FRANCISCO – Geçen ay Mark Zuckerberg, jiujitsu, güreş ve UFC’ye olan aşkını Joe Rogan’ın hiper-erkeksiliğiyle tanınan podcast’inde lanse ederek saatler geçirdi. Bay Zuckerberg, TV izlemenin yeterince aktif olmadığını söyledi. Sosyal medya ile karşılaştırıldığında, TV “beta” idi.

Görünüşe göre bir hevesle Twitter’ı satın almak için bir anlaşma imzalayan ve şimdi satın almaktan vazgeçmek istediği için mahkemeye sevk edilen Elon Musk, Twitter’ın CEO’suna aralıklı olarak tavsiyelerde bulunmak arasında “tartışma beni kardeşim” alaylarına aldı. oruç tutmak ve nüfus çöküşünden endişe etmek.

Ve yüksek profilli teknoloji yatırımcısı Marc Andreessen, geçtiğimiz günlerde, yaşadığı Silikon Vadisi kasabasında çok aileli konut inşa etme planına karşı çıktı ve ardından en son ve en büyük anlaşmasını duyurdu: girişimci Adam Neumann tarafından yönetilen bir konut gayrimenkul girişimi. WeWork’ta milyarlarca doları meşhur bir şekilde yaktı.


Eylemleri maksimum öfke için tasarlanmış gibiydi. Zuck arkadaşlarıyla güreşmeyi seviyor mu? Elon kanunların üstünde olduğunu mu düşünüyor? Andreessen o girişimciye ne kadar parayla güvendi?


Tech’in en güçlü seçkine’si, son dönemde yeni bir tona bürünecek gibi görünüyor. Bu, endüstrinin “kardeş” kültürü hakkında ifşalar tarafından topuklarının üzerine konulduğu birkaç yıl öncesine göre daha açık bir şekilde meydan okuyan, mücadeleci ve bir geri dönüş.

2017’den başlayarak, bir dizi rapor Silikon Vadisi’nin yaygın taciz, ayrımcılık ve sessizlik ve yerleşim kültürünü ortaya çıkardı. #MeToo sırasında güçlü yatırımcılar ve yöneticiler suçlandı. Gazeteci Emily Chang’in “Brotopia” adlı kitabı, teknoloji endüstrisinin köklü cinsiyetçiliğini sistemli bir şekilde özetledi ve tarih derslerini günümüzün iç karartıcı çeşitlilik raporlarıyla birleştirdi.


Soldan sağa Mark Zuckerberg, Marc Andreessen ve Elon Musk. Kredi… Soldan, The New York Times için Jessica Chou, The New York Times ve Todd Anderson The New York Times için

Endüstri liderleri, en azından, gücü birkaç beyaz adamın elinde toplayan sistemleri dağıtmak için çabalıyormuş gibi görünmeye çalıştılar. Teknoloji şirketlerinin ve ürünlerinin insanların hayatında ne kadar yerleşik olduğu göz önüne alındığında, onları yaratanlar arasındaki eşitsizlikleri ve sorunları ele almak acil geldi. Bu yüzden vaatlerde bulundular, bazı kadınları terfi ettirdiler ve para bağışladılar.


Risk sermayesi firmalarında çek yazan daha fazla kadın ve milyar dolarlık yeni başlayanlar da dahil olmak üzere bazı ilerlemeler oldu. Teknoloji alanındaki kadınlara yönelik bir savunma grubu olan All Raise, 2018’de Forbes’un kapağında yer aldı.


Bir risk sermayesi şirketi olan Backstage Capital’in yatırımcısı Christie Pitts, “Biraz ilerleme kaydettik, ancak bunun neredeyse bir sis perdesi olduğunu hissediyorum” dedi. Şimdi “kesinlikle bir geriye kayma hissi var.”

İki paralel Silikon Vadisi ortaya çıktı. Twitter’ın ThunderDome’u var, burada teknoloji düşünce liderleri, keskin memler yayınlayarak ve siyasi görüşler atarak beğeniler topluyorlar – sonra eleştirildiklerinde iptal kültürünü çağırıyorlar. 44 milyar dolarlık dürtüsel satın almalara doğru yol alıyorlar, sonra geri çekiliyorlar. Sözde metaverse içinde tamamen çevrimiçi bir varlığı teşvik ederler.

Bir de, kadınların risk sermayesi finansmanının yalnızca yüzde 2’sini ve Siyah kurucuların yüzde 1’ini aldığı, en büyük teknoloji şirketlerinin personellerini çeşitlendirme konusunda ihmal edilebilir ilerleme kaydettiği ve taciz ve ayrımcılığın yaygın olduğu günlük gerçeklik var.

Geçen ay, Atomos’un eski CEO’su Estelle McGechie, elektronik şirketini cinsiyet ayrımcılığı ve misilleme nedeniyle dava etti. Şirketin yönetim kurulunu dolandırıcılığa karşı uyardıktan sonra kovulduğunu söyledi. Bu ay, Bay Andreessen’in firması tarafından desteklenen bir hacker evi olan Launch House’da cinsel saldırı ve kurban susturma hakkında bir Vox raporu, teknoloji endüstrisinin en önde gelen sesleri tarafından büyük ölçüde dikkate alınmadı.

Ardından, kadın çalışanların taciz edildiği ve gözetim araçlarına erişim üzerindeki gevşek iç kontrollerle suçlanan bir güvenlik girişimi olan Verkada, üst düzey girişim şirketlerinden 205 milyon dolar topladı. 2017 yılında beş kadın tarafından cinsel tacizle suçlanan risk sermayedarı Shervin Pishevar, Kanye West’in şirketi Yeezy’de yönetici olarak yeniden ortaya çıktı.


Bir risk sermayedarı olan Shervin Pishevar, 2017’de birden fazla kadının cinsel taciz suçlamalarını takiben Kanye West’in şirketi Yeezy’de yönetici olarak yeniden ortaya çıktı. Kredi… Steve Jennings/Getty Images

Sektörün değişip değişmeyeceğini biraz sorgulamak yeterli.

Bayan Pitts, “Anladığım kadarıyla, erkekler için hiçbir zaman sonuçlar olmayacak” dedi. “Bu cesaret kırıcı.”


Launch House’un CEO’su, Vox makalesine bu ay bir blog yazısıyla yanıt vererek şirketin geçmiş güvenlik sorunları için özür diledi. Verkada, önceki olaylardan ders aldığını ve “cinsiyetçilik ve tacizle ilgili konuları ele almaya odaklanan net protokoller, eğitimler ve insanlar” olduğunu söyledi. Atomos yaptığı açıklamada, Bayan McGechie’nin iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Bay Pishevar, yorum talebine yanıt vermedi.

Bay Musk’ın Twitter için gişe rekorları kıran anlaşması, teknoloji endüstrisinin nasıl hala eski bir erkek kulübü gibi çalıştığının altını çiziyor. Milyarder, dijital ödemeler şirketinin kurucularından ve ilk çalışanlarından oluşan ve birçoğu teknolojide daha da büyük başarılara imza atan “PayPal mafyası”nın bir parçası.

Başarıları genellikle birbiriyle bağlantılıdır. Gruptakiler, mafyanın dediği gibi ailede her şeyi tutarak, birbirlerinin şirketlerine ve firmalarına yatırım yapar veya katılırlar. 2007’de mafya gangsterleri gibi giyinmiş adamların rezil bir Fortune fotoğrafı, teknoloji endüstrisini yabancılara karşı sıcak bir şekilde konumlandırmaz.

Bir PayPal mafya üyesi olan Max Levchin o sırada Fortune’a “Bütün bunlar tıpkı sizin gibi insanlar için kendi kendini seçmekle ilgili” dedi. 2007 tarihli makale bir kadından söz ediyordu; Bay Levchin, Ping-Pong’da kötü olmasına rağmen onu işe aldığını söyledi, bu da rekabet gücü eksikliğini gösteriyordu. Aylar sonra bıraktı.

Bay Levchin’in bir sözcüsü, ayrımcılıkla mücadele yasaları için sektörel bir baskıya liderlik etmek de dahil olmak üzere, çeşitliliği desteklediği örneklere dikkat çekti.

Bay Musk, bu yıl Twitter anlaşmasına yardımcı olması için yatırımcıları işe aldığında, bu arkadaşların çoğuyla veya firmalarıyla temasa geçti. Paypal mafya üyesi Roelof Botha’nın lider olduğu Sequoia Capital 800 milyon dolar yatırım yaptı. Bay Musk’ın Tesla, SpaceX ve SolarCity gibi şirketlerine yatırım yapan bir firma olan DFJ Growth, 100 milyon dolar ekledi.


Tesla’nın yönetim kurulunda yer alan ve Bay Musk ile “çok yakın arkadaş” olduğunu söyleyen Oracle’ın kurucusu Larry Ellison da 1 milyar dolar katkıda bulundu. Bay Andreessen’in firması Andreessen Horowitz 400 milyon dolar harcadı.


Halkla ilişkiler, kurucular ve girişim firmaları ile çalışan Moxie Communications Group’un kurucusu Taryn Langer, “Kadınlar, bu erkeklerin sahip olduğu bu tür derin, on yıllarca dayanıklı ağlara sahip değil” dedi. “Kesinlikle hala var olan bir erkek kulübü var.”

PayPal mafyasının David Sacks ve Joe Lonsdale de dahil olmak üzere diğer üyeleri, şu anda mahkemeye bağlı olan Twitter anlaşması hakkında Bay Musk ile yaptıkları kısa mesajlar için mahkeme celbi aldı. Bu konudaki memnuniyetsizliklerini hemen dile getirdiler, Twitter’da memler paylaştılar ve mahkeme celplerini TV’de “taciz” olarak nitelendirdiler. Bay Musk, avukatları aracılığıyla özel görüşmelerinin ifşa edilmesiyle de mücadele etti.

Aynı zamanda, Bay Musk’ın uzay şirketi SpaceX’te çalışan kadınlar, geçen yıl içinde çok sayıda taciz ve misilleme şikayetinde bulundular.

Mayıs ayında Insider, Bay Musk’ın kendisini cinsel suistimalle suçlayan bir uçuş görevlisine ödeme yaptığını ve bunu reddettiğini bildirdi. Raporun, Bay Musk’ın görevliye erotik bir masaj karşılığında bir at satın almayı teklif ettiğini söylemesinin ardından, YouTube’un kurucusu ve PayPal mafyasının üyesi Chad Hurley, Twitter’da Bay Musk’ın “etrafta dolaşmayı bırakması ve kapanması gerektiğini” yazdı. bu Twitter anlaşması” çünkü “hepimiz mutlu bir son istiyoruz.”

Bay Musk, “Pekala, sosisime dokunursanız, bir ata sahip olabilirsiniz” diye yanıt verdi. Ayrıca takipçilerine Twitter’ın adındaki “w”yi silmesini isteyip istemediğini sordu ve muhtemelen kurumun kısaltmasını içerecek “destansı ürünleri” için “Texas Teknoloji ve Bilim Enstitüsü” adında bir üniversite kurmayı önerdi.

Bay Musk’ın avukatı, yorum talebine yanıt vermedi.

İçe çöken ofis alanı şirketi WeWork’un kurucusu Adam Neumann, şu anda Flow adında bir konut gayrimenkul girişimi üzerinde çalışıyor. Andreessen Horowitz kısa süre önce şirketi finanse etti. Kredi… New York Times için Peter Prato

Bay Andreessen’in firmasının yönetimi altında 35 milyar dolar var. Görüşlerini beğenmediği kişileri engellemekle ilgili tweet attı, Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey’in beğenilerine diss meme’leri yöneltti ve “mevcut olanı” veya popüler davaları destekleyenlere karşı sövdü. Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’daki yönetim kurulu koltuğuna ek olarak, Bay Andreessen, Bay Neumann’ın gayrimenkul girişimi olan Flow’un yönetim kuruluna katılacak.


Flow anlaşması geçen ay duyurulduğunda, WeWork’ün feci çöküşünden sonra Bay Neumann’ın iş zekasından şüphe duyanlar arasında şüphe uyandırdı. Ama aynı zamanda, ilk şansı elde etmek için artıklar için savaşmak zorunda kaldıklarında, bir erkeğin peluş ikinci bir şans elde ettiğini gören kadınlar ve beyaz olmayan insanlar arasında öfke uyandırdı.

Andreessen Horowitz’in bir sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Meta, yorum isteğine yanıt vermedi.

Andreessen Horowitz’in yatırdığı 350 milyon dolar – firmanın en büyük bireysel çeki – henüz piyasaya sürülmemiş Flow’u 1 milyar dolar olarak değerlendirdi.

Reklam teknolojisi şirketi Constellation’ın kurucu ortağı Diana Lee, yatırımcılara yıllık yüzde 80 büyüme, yüzlerce müşteri ve istikrarlı kâr göstererek şirketi için adil bir değerleme için mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Bay Neumann’ın bağış toplamasıyla, “İnfaz henüz gerçekleşmedi bile. Dışarı çıkıyor ve 1 milyar dolar. ”

Teknoloji endüstrisinin sonuç eksikliği, 2017’de ünlü bir şekilde başarısız olan lüks müzik şenliği Fyre Şenlik’in arkasındaki hükümlü dolandırıcı Billy McFarland’a bile ilham verdi. Bay McFarland kısa süre önce teknolojiye geri dönüş planlarıyla hapisten çıktı. Destek bulacağından emin olduğunu söyledi.

“Başarısız olma şeklim tamamen yanlış” dedi. “Ama bir anlamda girişimcilikte başarısızlık tamamdır.”
 
Üst