Twitter’da Binance’in İsmini Kullanan Geçersiz Reklamlara Dikkat

AliDayı

New member
Dünya çapında artık neredeyse her insanın internet kullanımı niçiniyle çevrim içi platformlardaki dolandırıcılık hadiseleri da süratle artıyor. Ülkemizde de sık sık bu şekil olaylarla karşılaşıyoruz. Örneğin geçtiğimiz aylarda pandemi yardımı vaadiyle insanların ayrıntılarının çalındığı ortaya çıkmıştı.

Tabii dolandırıcılık olaylarının en çok yaşandığı alanlardan birinin kripto paralar olduğunu da söyleyebiliriz. Hatalılar, halihazırda para kaybeden kripto yatırımcılarını amaç alarak bu bireyleri mağdur etmeye çalışıyor. Bu olaylar, Twitter üzere tanınan mecralara yayılabiliyor; hatta ünlü borsaların isminin kullanılabilmesine bile yol açıyor. Geçtiğimiz aylarda yerli borsa Paribu’nun ismini kullanan dolandırıcıların geçersiz reklamlarla yatırımcıları hedeflediği görülmüştü. Artık ise bir daha misal reklamların Twitter’da dolaştığı ortaya çıktı.

Dolandırıcılar, Twitter’da dev borsa Binance’in ismini kullanarak kurban arıyor


Kripto para ile ilgilenleri amaç alan dolandırıcılar, bu sefer yerli bir borsayı değil, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in ismini kullanmaya başladı. Üstten da gördüğünüz üzere makûs niyetli kullanıcılar, ‘Sponsorlu’ olarak gözüken bu reklamlar ile insanları dolandırmaya çalışıyor. Reklam, ünlü borsanın logosunu ve ismini kullanıyor. Lakin dikkatli bakıldığında ismin ve kullanıcı isminin nitekim Binance’e ilişkin olmadığı görülüyor.

Dolandırıcılar, bu reklamlarda insanlara para kazanma vaadinde bulunuyor. Açıklamada, “5. Yılımıza özel tüm kullanıcılarımızın bakiyesinin %25’i hediye” ifadeleri yer alırken kullanıcılardan müracaat için bir linke tıklamaları isteniyor. Bu tekniğin, üstte sizlere bahsetmiş olduğumiz düzmece Paribu reklamlarıyla misal olduğunu söyleyebiliriz. Orda da tıpkı usul vaatlerle kullanıcılar mağdur edilmeye çalışılıyordu.

İşte bu stil muteber firmaların ismini kullanan düzmece reklamlar konusunda dikkatli olmak bize düşüyor. Şayet dolandırıcıların oltasına takılmak istemiyorsak bu temaslara tıklamaktan kaçınmamız gerekiyor. Ek olarak bu biçimde şeyleri gördüğümüzde de hesapların şikayet edilerek bildirilmesi gerekiyor.
 
Üst