Ukrayna, Polonya’da atılım: Kiev’de 4 jet. ABD ne yapıyor

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Polonya, Ukrayna’ya askeri jet tedarik etmeye hazırlanıyor: Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Varşova’nın önümüzdeki günlerde Kiev’e dört Mig-29 transfer edeceğini duyurdu. Aynı tipteki diğer Sovyet yapımı askeri uçaklar, güçlendirildikten sonra Polonya’dan Ukrayna’ya gönderilecek. Bu nedenle Polonya, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya savaş uçağı teslim eden ilk NATO ülkesi olacak.

“Mig-29’lar, Polonya hava sahasının savunmasında hala kullanılıyor. Uçakla ilgili en üst düzeyde karar verildi, Ukrayna’ya Migs göndereceğiz diyebiliriz. Bu uçaklardan düzinelerce var, onları 1990’larda Alman Demokratik Cumhuriyeti tarafından “satıldıklarında” teslim aldık: çalışır durumdalar ve hava sahamızı savunmada rolleri var. Operasyonel ömürlerinin sonundalar ama yine de verimliler” diyen Duda, kısaca resmileştirilecek olan adımı açıklıyor.Önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya 4 uçağı teslim edeceğiz, diğer cihazlar elden geçirilir ve hazırlanır. Bunları Güney Kore FA-50’leri ve Amerikan F-35’leri ile değiştireceğiz” diye açıklıyor başkan.

Polonya’nın kararı bir dönüm noktası olmakla birlikte, en azından şimdilik, NATO içinde genel bir çizgi değişikliği anlamına gelmiyor. Ukrayna, Başkan Volodymyr Zelensky ve diğer önde gelen hükümet yetkililerinin sözleriyle, uzun süredir Batı’dan uçak alması gerektiğini yineliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, siyasi ortamın bir kısmı F-16’ların gönderilmesinden yana. Ancak Polonya’nın Mig 29 savaş uçaklarını Ukrayna’ya gönderme yönünde aldığı “egemen karar” ABD Başkanı Joe Biden’ın çizgisini değiştirmeyecek: Beyaz Saray F-16 göndermeyi düşünmüyor, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby diyor. “F-16 hakkındaki değerlendirmemizi değiştirmiyor” diye açıklıyor.

Kirby, Polonya’nın kararının esası hakkında başka bir açıklama yapmadan ve bunun ABD’ye bağlı olmadığını vurgulayarak, “Bunlar, her ülkenin aldığı egemen kararlardır ve onlara saygı duyuyoruz, ne vereceğimize ve nasıl açıklayacağımıza karar verebiliriz.” “Polonya’nın kararlarını şu ya da bu şekilde açıklamak”.

“Egemen kararlar”, Nijer’de görev yapan Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından da kullanılan ifadedir. Blinken, “Polonya’nın Ukrayna’ya jet tedarik etme kararıyla ilgili olarak, bunlar, Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı savunmasına yardımcı olmak için uygun gördükleri şeyi yapmak için ülkeler tarafından alınan egemen kararlardır” dedi. “Açıkçası bu konularda bazı ülkelerle yakın çalışıyoruz, ancak farklı ülkeler sahip olduklarına ve algılanan ihtiyaçlarına göre farklı şeyler yapıyor.”

“Amacımız, Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu, kullanabileceği ve şu anda özellikle ihtiyaç duyduğu şeye sahip olduğundan emin olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaktı”: ülke “hem Doğu cephesinde Rusya’nın saldırısıyla karşı karşıya” hem de “ayrıca hareket ediyor” Rusya tarafından işgal edilen toprakların daha büyük bir bölümünü geri almak için önümüzdeki haftalarda ve aylarda kendi eylemleri göz önünde bulundurularak”.
 
Üst