Uniswap’ın Kurucusunun JP Morgan Hesabı Kapatıldı

AliDayı

New member
Klâsik finans sistemi ile merkeziyetsiz finans sisteminin (DeFi) önde gelen isimleri içinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Dünyanın en büyük bankalarından JP Morgan, dünyanın en büyük merkeziyetsiz borsalarından olan Uniswap’ın kurucusu Hayden Adams’ın banka hesaplarını kapattı. Adams, mevzuyla ilgili fazlaca sert açıklamalarda bulundu.

Uniswap kurucusu Hayden Adams tarafınca yapılan açıklamalarda, JP Morgan’ın haber bile vermeden bu biçimde bir şey yaptığını, üstelik bu durumdaki tek kişinin kendisi olmadığını belirtti. “Bu hafta JP Morgan bana hiç bir ihtar ya da açıklama göndermeden banka hesaplarımı kapattı. Yalnızca kripto para sanayisinde çalıştığı için emsal durumlarla karşılaşan birfazlaca kişi ve şirket biliyorum. Bunu şahsileştirdiğiniz için teşekkürler…” tabirlerini kullanan Adams’a karşı karşılık gelmedi.

“Yukarılardan gelen buyrukla yapılmış olabilir”


ABD Emtia Vadeli Süreçler Komitesi (CFTC) eski lideri Brian Quintenz de bahisle ilgili kimi açıklamalarda bulundu. “Bu durum, Fed ya da OCC müfettişleri tarafınca ve büyük ihtimalle üstten gelen bir direktifle yapılan, kriptonun bankasızlaştırılması hamlesi… Şayet müfettiş bankaya, müşterinin risk sınıfında olduğunu belirten bir bilgi verirse, banka onun hesabını kapatırken müşteriye bilgi vermek zorunda kalmaz.” diyen Quintenz, niye bu biçimde bir şeyin yaşanmış olabileceğini açıklamış oldu.

JP Morgan’ın hususla ilgili açıklaması beklenirken kripto para topluluğu ile klâsik finans sistemleri içindeki savaş bundan ibaret kalmayabilir üzere görünüyor. Çünkü önümüzdeki devirlerde, bunun üzere ya da bundan epey daha sert tansiyonlara şahitlik edebiliriz. Sonuçta kripto para dünyası, klasik finans sistemini riske atıyor ve değişen dünya tertibinde kimin kazanacağını çabucak hemen kimse bilmiyor.
 
Üst