“Videolu özür dileme hatası, ama düzelecek”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Chiara Ferragni “kendisini takipçilerine bağlayan güven anlaşmasına ihanet etti. Maskesini düşürdü ve onlara kendisinin aslında bir şirket olduğunu ve böyle düşündüğünü gösterdi”. Daha sonra özür videosuyla “başka bir yanlış adım attı ve sahte olduğunu kanıtladı”. Skandalından bunalan dijital girişimciye taviz vermiyor pandori ‘tasarımcı’ Maria Angela Polesanaüniversite profesörü Iulm Milano’nunki Chiara Ferragni bir çalışma konusu yaptı.

Medya Sosyolojisi Profesörü, 2017 yılında Mediascapes dergisinde yayınlanan makalenin yazarıChiara Ferragni: simüle edilmiş vücut’ ve ‘Etkileyiciler ve sosyal medya’ (Franco Angeli editore) adlı son ciltte, akademisyen, Milano Üniversitesi’nin onun derslerini takip eden 600’den fazla öğrencisine – Adnkronos’a “yönetim hakkında eleştirel düşünmeyi” öğretiyor O etkileyiciler onların imajı var. Derslerimde en çok yer ayırdığım temalardan biri özgünlüktür”, daha doğrusu “onları geleneksel referanslardan ayıran” özelliktir. Chiara Ferragni.

İdari ve cezai sonuçları bir kenara bırakırsak, takipçileriyle olan ilişkiler açısından, dijital girişimci için ‘dayanışma’ pandori skandalı gerçek bir “fiyasko”dur ve bu fiyasko, beraberinde getirdiği bir dizi başka hatanın anısını da beraberinde getirmektedir. ‘markasını’ üzerine inşa ettiği değer boyutunun önemini küçümsemek onun için çılgın bir bumerangdır. aynı zamanda birçok sponsorun boykot eylemlerine ve terk edilmesine de maruz kalacak. Üstesinden gelinmesi kolay olmayan, itibarına leke bırakacak bir güvene ihanet”, diye uyarıyor öğretmeni Iulm.

Leke çıkacaktır ama bu kalıcı olacağı anlamına gelmez. “Bunun Ferragni’nin sonu olduğunu düşünmüyorum. Büyük skandallara karışan ve daha sonra toparlanmayı başaran birçok şirket oldu. İnsanlar, birileri kendilerini nasıl kurtaracaklarını bildiklerini gösterdiğinde affetmeye hazır oluyorlar. Nasıl yaptıklarını bilmiyorum. bunu başaracağım ama bunu göz ardı etmiyorum Chiara Ferragni ‘Pandori skandalının’ Adnkronos’la yönetimini analiz eden uzman, önümüzdeki aylarda bizi şaşırtacak ve yeniden zirveye çıkacak” diyor.

Ancak sorun şu ki, şu ana kadar Iulm profesörünün teknik terimlerle ‘kriz yönetimi’ dediği şeyde, dijital girişimci “birkaç yanlış adım attı”: iletişim çok kötü yönetildi. Ve bu, genellikle bu konuda çok yetenekli biri için çok tuhaf.” Önce ‘yanlış anlaşıldığını’ söylediği ‘sıcak’ hikayeler yayınlandı ve Antitröst’ün maksimum para cezasına itiraz ettiğini duyurdu. Ardından “video Fedez Kesinlikle kaçınmaları gereken bir alanda pazarlama araçlarını kullanarak, aslında trajediden kâr elde ettikleri bir dönemde, tamamen yersiz bir öfke ve hoşgörüsüzlüğü açığa vurarak bunu savunuyor.”

Sonunda Özür videosu “birçok açıdan başarısız”. İçerik açısından, bunu dikkate alırsanız, mesaj “kesinlikle tutarsız” Chiara Ferragni Olaydaki sorumluluğunu “sonuna kadar inkar etti” pandori. Hatta “(Torino’daki Regina Margherita hastanesine yapılan bir milyon avroluk bağış), yalnızca görüntüye verilen hasarı onarmak için yapıldığı göz önüne alındığında neredeyse sinir bozucu”. Ve bir de etkileyicinin bahsettiği “iletişim hatası” kayması var, “sanki ne yaptığı hakkında bilgi vermeden suçu kendisine sözleşmeyi imzalattıran kişiye atmak istiyormuş gibi. Bu pek inandırıcı değil”, alim diyor ki sosyal medya.

Ferragni’nin seçtiği üslubu analiz ettiğimizde bu reddi daha da net bir şekilde görüyoruz.giyiminden ses tonuna kadar. “Fazla kalıplaşmış bir imaj yaratmış”, sanki “üzüntü ve pişmanlık duyuyorsan ağlaman, daha özensiz giyinmen lazım, yoksa sana inanmazlar” der gibi. Sorun şu ki, Ferragni bunu yaparken “pek inandırıcı görünmüyordu. Bir tür ölçülü ağlamayı açığa vurarak, sahte olduğu ortaya çıkan bir duygu sahneledi. Muhtemelen – Polesana’ya göre – eğer kendisini her zamanki gibi sunsaydı muhtemelen kararlı ve kendinden emin bir kadın girişimci olsaydı, etki ‘daha az sahte’ görünürdü”.

Bu tam olarak profesörün vermek istediği tavsiyedir. etkileyiciler çalışmalarının amacı: “Kendiniz olun, sorumluluklarınızı başkalarına devretmeden tam olarak üstlenin ve bir iş kadını olarak sahip olduğunuz kırılganlıkları kabul edin.” Sadece bu da değil: Akademisyen Adnkronos’a “Özür videosunda yaptığı gibi kesinlikle aileye oynayacak” diyor ve “iyileşmek için bir sonraki adımların ne olacağını merak ettiğini” söylüyor. Belki – diye mantık yürütüyor – onların hastane koğuşlarında ön sırada yer aldıklarını, bağlılıklarını göstermek için güçlü bir şeyler yaptıklarını göreceğiz”.

Ortalığı saran skandala kim inanır? Chiara Ferragni Sosyal medya pazarlamasında geri dönüşü olmayan bir noktaya işaret ediyor ancak bu yanlış. “Şirketler muhtemelen seçim yaparken daha dikkatli olacak” etkileyiciler ve ikincisi sözleşmeleri konusunda daha şeffaf olmak zorunda kalacak, ancak bu onların sonunun başlangıcı değil, çünkü reklam için fazla faydalılar.” Peki halk nasıl değişecek? Daha şüpheci mi olacaklar? “Değişmiyorum. öyle düşünüyorum. Post-modernite tam anlamıyla çelişkilerle karakterize edilir. Tüketiciler olarak paradokslar içinde yaşamaya alışkınız. Takipçiler, influencerların yaşayabilmeleri için iş ilişkileri kurmaları gerektiğini çok iyi biliyor ve kendilerine eğlence sağlandığı sürece bunu kabul ediyorlar. Bu, duygulara dayalı bir çağdır: belirli içerikleri izleyerek, hatta bu kadar etik ve ‘temiz’ olmadıklarını bile bile, bunları deneyimlemek gerçek ve sahici hissettirir.” Özünde, “sosyal medya dünyasını karakterize eden çelişkileri kabul ediyoruz, çünkü bunlar günlük yaşamda da deneyimlediğimiz deneyimlerin aynısı.”