ABD’nin Kripto Para Açıklaması Piyasaları Hafif Etkiledi!

AliDayı

New member
Dün akşam saatlerinde, tüm kripto para yatırımcılarını ilgilendiren bir olay yaşandı. ABD Adalet Bakanlığı ile ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto paralarla ilgili “uluslararası hareket planı” açıklayacağı söz edildi. Bu açıklamadan daha sonrasında ise piyasalarda bir karmaşa oldu. Duyurudan evvel 21 bin doların üzerinde olan Bitcoin (BTC), haberlerin yayılmaya başlaması ise 20 bin 550 dolar düzeylerine geriledi. Bu ani düşüş, altcoinlerde de fiyat kaybı yaşanmasına yol açtı.

Peki bu süreçte neler oldu? ABD ne deklare etti? Bitcoin niye düştü? Artık sizlere, hepsini tek tek anlatacağız. Hazırsanız başlayalım.

Her şeydilk evvel fiyat grafiğini inceleyelim:


Coinmarketcap bilgilerine baktığımızda, Bitcoin’deki yaklaşık 1.000 dolarlık düşüşün 18:20 sularında yaşandığını görüyoruz. Saatler 19:45’i gösterdiğinde, fiyat 20 bin 550 dolar düzeylerine kadar gerilemiş oldu. Buna paralel olarak başta Ethereum olmak üzere tüm altcoinlerde fiyat düşüşü gerçekleşti. Kimi kripto para ünitelerindeki düşüş şu biçimde oldu:

  • Ethereum (ETH): 1.599 dolardan 1.510 dolara
  • Binance Coin (BNB): 300 dolardan 280 dolara
  • Ripple (XRP): 0,40 dolardan 0,37 dolara
  • Dogecoin (DOGE): 0,09 dolardan 0,08 dolara
Gelelim sadede… ABD tam olarak ne deklare etti?


ABD Adalet Bakanlığı, tarafınca yapılan açıklamada, bir hayli kişinin ismini bile duymadığı Rusya merkezli kripto para borsası Bitzlato’ya el koyulduğu belirtildi. Borsa kurucusunun Miami’de gözaltına alındığını açıklayan yetkililer, Fransız hükümeti ve ABD Hazine Bakanlığı’nın da olaya dahil olduğunu söz ettiler. Adalet Bakanlığı, Bitzlato’nun kara para aklama aracı haline geldiğini belirttiler…

ABD’den gelen haber bundan ibaret değildi. Açıklamalara paralel olarak Bloomberg’de dikkat çeken bir haber yayınlandı. Yapılan açıklamalarda, kripto para borsaları içinde yer alan Genesis‘in iflas başvurusu için hazırlandığı açıklandı. Lakin bu da yatırımcılar için değerli değildi. Çünkü Genesis, aslına bakarsan FTX isimli borsanın iflas açıklaması yaptığı periyotta likidite sıkıntıları yaşadığını duyurmuş, aslında oldukcatan iflas ettiğini ima etmişti.

Saat 20:15 sularında Bitcoin tekrar şaha kalktı!


ABD’den gelen açıklamalar, yatırımcıları bir nebze de olsa rahatlattı. O denli ki 19:50 sularında 20 bin 557 dolara kadar gerileyen Bitcoin, saat 20:15 prestijiyle 21 bin doların üzerine çıktı. O saat prestijiyle inişli çıkışlı hareketler gösteren Bitcoin, bu makalenin yazıldığı an prestijiyle 20 bin 740 dolar düzeyinde süreç görüyor.

Olan bilinçsiz yatırımcıya oldu!

ABD’nin açıklama yapacağı haberleri, piyasalarda FUD tesiri yarattı. Yani beşerler, ani bir düşüş yaşanacağı korkusuna girerek panik satışları yapmaya başladılar. Daha yüksek fiyattan alan yatırımcı, panikle satış yapması kararında zarar etmiş oldu
 
Üst