Avrupa Birliği’nden Kripto Paralar İçin Yeni Kurallar

AliDayı

New member
2022 yılı, kripto para yatırımcıları için pek de düzgün geçmedi. Çünkü Terra (LUNA) ile FTX’in iflası üzere olaylar, bir yandan yatırımcıya ziyan ettirdi öbür yandan da dala olan güveni sarstı. Tüm bunlara paralel olarak ise regülasyon tartışmaları başladı. Gelen son haberler, Avrupa Birliği’nin kripto paralarla ilgili önemli bir regülasyonu hayata geçirmek üzere olduğunu gözler önüne serdi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, kripto para ile ilgili süreçlere müsaade veren bankalarla ilgili kıymetli bir düzenlemeyi onayladı. Bu düzenleme, ellerinde kripto para tutan yahut kripto para ticaretine müsaade veren bankalara değerli bir kural getiriyor. Genel Kurul’da onaylandıktan daha sonra AB üyesi ülkelerin onayına açılacak düzenleme, yatırımcıları muhafazayı amaçlıyor.

Düzenleme, kripto para tutan bankalara sermaye mecburiliği getiriyor!


Avrupa Parlamentosu’nun onayladığı düzenleme, bankalara sermaye zaruriliği getiriyor. Diyelim ki bir bankanın elinde 1 milyar dolarlık Bitcoin var. Düzenlemeye nazaran banka, 1 milyar dolarlık sermayeyi yalnızca Bitcoin için ayıracak. bu biçimdelikle mümkün şok durumlarında bankanın ve müşterilerinin korunması sağlanacak. Ayrıyeten bankalar, ellerindeki kripto para ölçüsünü ve kripto para ile ilgili hangi hizmetleri sunduklarını şeffaf bir biçimde açıklamak zorunda kalacaklar.

Aslına bakacak olursak, her bankanın elindeki kripto para ölçüsünün yüzde 1250’sini sermaye olarak ayırması tavsiye ediliyor. Ancak AP, sermaye meblağının yüzde 100’ünü makul bir düzey olarak görmüş durumda. Şayet Avrupa Birliği ülkeleri kelam konusu düzenlemeyi kabul eder ve yürürlüğe alırsa, bankalar 2025 yılı itibarıyla kripto para meblağı kadar sermaye ayırmaya başlayacak. Düzenleme yürürlüğe girecek olursa, 2008 krizinden daha sonra memleketler arası çapta kabul edilen bir muahede olan Basel III kapsamına alınacak.
 
Üst