Belirli Bir Trol Türüyle Karşılaşan Kadın Girişimciler

Bakec

New member
Los Angeles’ta zanaatkar bir gıda işletmesi olan Fly By Jing, Sichuan biberi gevrek ve güler yüzlü çevrimiçi varlığıyla tanınır.

Şirketin Instagram beslemesi, içinde küçük bir adam bulunan bir yığın bok choy kafalarını tutan tavuk ayaklarının sürrealist bir fotoğraf kolajı gibi, daha eğlenceli görsellerle birlikte enfes köfte ve kaynayan güveç fotoğraflarının bir karışımıdır. yapraklar. Ay Yeni Yılı için şirket, arkalarındaki pencerenin dışında bir havai fişek gösterisi patlarken sakince yemek yiyen yaşlı bir çiftin videosunu yayınladı. Ürünlerin bile, gökkuşağı renginde bir yüz siperi olan Teyze Vizörü gibi bir karakteri vardır.

Doğu veya Güneydoğu Asya’dan kadınlar, göçmenler veya göçmenlerin çocukları tarafından kurulan Fly By Jing gibi düzinelerce zanaatkar gıda işletmesi geçtiğimiz birkaç yıl içinde faaliyete geçti. Biber yağı kavanozları, baharat karışımları, dondurulmuş köfteler, kimchi, ithal kahve çekirdekleri ve çaylar ve dondurma gibi kökleri ve miraslarından ilham alan ürünleri gururla satıyorlar.

Birçokları için tekil bir çevrimiçi kişilik, sadık ve tutkulu bir tüketici tabanı oluşturmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bir şirketin müşterilerle doğrudan bağlantı kurmasını sağlayan aynı teknoloji, sosyal medya akışlarında, DM’lerde ve e-posta gelen kutularında sürekli bir düşmanlık akışı da getirebilir. Geç siparişler veya sızdıran konteynırlar hakkındaki standart şikayetlerin yanı sıra, bazıları Asya ürünleri için fiyatların “çok yüksek” olduğu veya markaların orijinalliğine meydan okuduğu hakkında kötü sözler ve daha bariz bir şekilde ırkçı ve kadın düşmanı mesajlar alıyor.
Asyalı Amerikalılara yönelik şiddet olaylarının arttığı bir zamanda, bu tür çevrimiçi vitriol hafife alınmaz. Ancak Fly By Jing, müşterilerini güldürmenin çevrimiçi trolleri etkisiz hale getirmenin en iyi yollarından biri olduğuna karar verdi.
Ms. Gao’nun şirketi, kendine özgü bir Instagram varlığı oluşturdu. Kredi… The New York Times için Philip CheungFly By Jing’in 34 yaşındaki kurucusu Jing Gao, “Biliyorsunuz, açıkça rahatsız olan insanlarla dalga geçmekte bir sorunumuz yok” dedi. “Ve topluluğumuz bunu gerçekten seviyor gibi görünüyor.”

Örneğin geçtiğimiz Temmuz ayında Fly By Jing, Instagram sayfasında Çin’den viral bir video yayınladı. Prelude Growth Partners tarafından yeni bir finansman turunu ve ürünlerinin Whole Foods ve Target tarafından ülke çapında taşınacağı haberini duyurmasından bir gün önceydi. Şirket, videoya kendi başlığını ekledi: “… nefret edenlere övgü için kaydırın.” Kamera, bir daire içinde duran ve orta parmaklarını uzatan insanların olduğu bir parkta bir grup meditasyonunu görüntüledi. Aşağıdaki slaytlar, Fly By Jing’in özlü geri dönüşleriyle eşleştirilmiş trollerin yorumlarının ekran görüntülerini içeriyordu. Gönderi 4500’den fazla beğeni ve 400 yorum aldı.

“Onları kesinlikle trolledik,” dedi Bayan Gao, şirketin eleştirmenleriyle alay etmek için en iyi çevrimiçi materyali aramanın bazen sahip olmadığı enerjiyi aldığını kabul etmesine rağmen.
Her sahip, Bayan Gao ile tamamen aynı hissetmez. 27 yaşındaki kız kardeşi Vanessa ile Brooklyn’de Omsom’u kuran 29 yaşındaki Kim Pham, trollerin yorumlarıyla alay etmek için mizah kullanma fikrine karşı değil, ancak onlara yönelik iğne oyuyla ilgili “komik bir şey yok” dedi. şirket çevrimiçi. Ebeveynleri Vietnam’dan mülteci olan kız kardeşler, Omsom’un sloganı olarak “gururlu, yüksek sesle” ifadesini kullanıyor. Başlangıç, Thai Larb ve Vietnam Lemongrass BBQ gibi hepsi bir arada baharat paketleri yapıyor. Kim Pham, 2020’de işe başladıklarından bu yana stoklarının 10 kez tükendiğini söyledi.

Canlı turuncu, pembe ve sarı, Omsom’un çevrimiçi varlığını aydınlatır. Şirketin Instagram beslemesi, güzelce çekilmiş yemeklerin, gece hayatı kıyafetleri içindeki Pham kardeşlerin anlık görüntülerinin ve MSG’yi kötülemek veya “etnik” gıda kategorisinin eksiklikleri gibi tutkulu oldukları konularla ilgili gönderilerin bir karışımı.

“Topluluğumuz uzun süredir bu model azınlık miti, sessiz, uysal ya da itaatkar olarak tanımlanıyor,” dedi Kim Pham, “ve biz gerçekten buna bir orta parmak vermek istedik. ”Kim, sol ve Vanessa Pham, Omsom’un kurucuları ve sahipleri. Kredi… The New York Times için bir Rong XuBu duruş internette suistimalle karşılandı.

“Başlangıçta akıl sağlığım için çok zordu” dedi Kim Pham. Küçük bir araştırmadan sonra, “Renkli kadınlar tarafından yönetilen açık sözlü bir marka olduğunuzda bunun kurs için eşit olduğunu düşünüyorum” dedi. Omsom, sosyal medya beslemelerinde açıkça hakaret içeren yorumları kaldırır, ancak verimli bir sohbet oluşturabilecek olanları bırakır.

Bu şirketler, soru soran müşterilerle iletişim kurmaktan hoşlanır, çünkü bu onlara ürünlerinin kökenini ve tipik olarak nasıl kullanıldığını açıklama şansı verir. Ancak sorular hakarete dönüştüğünde bu değişir.

Yine Brooklyn’de bulunan Auria’nın Malezya Mutfağı, geleneksel bir biber salçası olan sambal ve Malezya’da bulunan kaya reçeli gibi diğer ürünleri yapıyor. 53 yaşındaki kurucu Auria Abraham, bir sınır aşıldığında ara sıra sosyal medyada birilerini görevlendirecek. “Yapmadan önce bir süre düşünüyorum çünkü niyetim kimseyi kötü hissettirmek değil” dedi.
“Kültürü açıklamak ne demektir?” Bayan Abraham, Malezya’yı ziyaret eden beyaz bir adamın kendisine Malezya yemekleri üzerine ders verdiği zamanı hatırlayarak gülerek sordu.

Bu nedenle, Bayan Abraham’ın bahsettiği “Philly’den Don” adlı başka bir adam, geçen yaz ona bir e-postada sambal oelek tarifinin gerçek olmadığını yazdığında, mesajının bir kısmını kızına gönderdi. Instagram beslemesi. Pensilvanya’nın sambal’ın doğum yeri olduğuna dair espriler, serpiştirilmiş espriler ve gülen emojiler ve ayrıca kabalığı haykırmak için “iyi göçmen” rolünden çıkmakla ilgili ciddi açıklamalar üretti.

“Kişi için benden çok daha fazla geliyorlar!” İbrahim Hanım, müşterileri ve takipçileri hakkında konuştu. “Bundan pek hoşlanmadığımı söyleyemem.”“Şirket olarak politikamız, meşgul olmayız, yanıt vermeyiz” dedi. Nguyen Kahve Temini. Kredi… The New York Times için bir Rong XuAlli Ball, San Francisco’da erken aşamadaki paketlenmiş gıda girişimcileriyle çalışan bir danışmanlık şirketi olan Food Biz Wiz’in kurucusudur. İşletmelerin çevrimiçi trollemeye nasıl tepki verdiklerinin değişebileceğini söyledi.

38 yaşındaki Bayan Ball, “Herkes için doğru bir hareket tarzı olduğunu düşünmüyorum” dedi. bir kurucu cevap vermelidir.

Fly By Jing’in kurucusu hakkında “Jing bu harika, küstah kadın” dedi, “bu yüzden marka kişiliğiyle uyumlu hissediyor.”
Kyikyi, Beaverton, Ore.’de bulunan Himalaya Dumplings, kısa süre önce bir dizi dondurulmuş momo satmaya başladı. Kyikyi olarak bilinen kurucu Tenzin Yeshi, ebeveynlerinin doğduğu ve Nepal’e kaçtığı Tibet’in tüm yönleri hakkında farkındalık yaratmak için sosyal medya platformunu kullanıyor. Bu yüzden Instagram beslemesinde, parlak kırmızı daldırma soslu sulu momo fotoğraflarının arasında Tibet bayraklarının görüntüleri ve Pekin Olimpiyatlarını boykot etme çağrıları vardı. Kyikyi tarafından anlatılan Amdo Phaleb ekmeğinin etrafında pişirmeyle ilgili açıklayıcı bir yemek pişirme videosu, ekmeğin çıktığı bölge olan Amdo’nun Dalai Lama’nın doğum yeri olduğunu ve büyük ölçüde Çin tarafından emildiğini belirtti.

Kyikyi, çevrimiçi troller hakkında, “İşgalimiz ve zulüm hakkında yüksek sesle konuşan bir Tibetli olduğunuzda, sadece size gelirler” dedi.

Ara sıra Kyikyi çürütücüler yazıyor. “Cevap vermek için zaman ve çaba harcıyorum ve bu konuda saygılı davranıyorum ve ‘İyi günler’ diyorum” dedi.

Nguyen Coffee Supply’in kurucusu Sahra Nguyen, trollere karşı sıfır toleransa sahiptir. Bayan Nguyen, fasulyelerini ailesinin doğduğu Vietnam’dan alıyor. Sonunda Vietnam Savaşı’ndan sonra mülteci olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçtılar. Bayan Nguyen, geçen yıl şirketin ana üssü olan Brooklyn’de 80.000 pounddan fazla fasulye kavurdu.

“Bir şirket olarak politikamız, meşgul olmayız, yanıt vermeyiz” dedi. “Çalışanlarımın zehirli bir ortama girmesini istemiyorum.” Düşmanca veya aşağılayıcı sözler, çevrimiçi kanallarında silinir veya gizlenir.

“Paylaşmak istediğimiz anlatının kontrolünü gerçekten almak ve elimizde tutmakla ilgili,” dedi ve aynı zamanda müşterilere de dikkat ettiğini de sözlerine ekledi. “Onların da bu tür olumsuzlukları yaşamalarını istemiyorum.”
 
Üst