Coinbase Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkaracak

AliDayı

New member
Kripto paraların halihazırda makus olan durumu dev borsa FTX’in çöküşünün akabinde daha da berbatlaştı ve başkan kripto para ünitesi Bitcoin (BTC) son vakit içinderın en düşük düzeylerine geriledi. Hâliyle bu durum da daldaki birfazlaca şirketin olumsuz olarak etkilenmesine, hatta kimilerinin iflas etmesine yol açtı.

Bugün gelen bilgiler de dünyanın en büyük borsalarından Coinbase’in bu makus gidişat niçiniyle bir adım atacağını ortaya koydu. CEO Brian Armstrong tarafınca yapılan açıklamalara nazaran ABD’li şirket, çalışanlarının kıymetli bir kısmını işten çıkarmayı planlıyor. Bu atak, Coinbase’i son vakit içinderda işçisini toplu bir biçimde kovan şirketler ortasına soktu.

950 çalışan işten çıkarılacak


Armstrong, işçiye gönderdiği bir e-postayla bu gelişmeyi duyurdu. Açıklamada, toplamda 4750 olan toplam çalışan sayısının %20’sine denk gelen 950 kişinin kovulacağı açıklandı. Şirket, toplu işten çıkarmanın, ‘kripto para piyasalarındaki gerilemeyi atlatma’ niçiniyle yapıldığını ekledi.

Armstrong ayrıyeten kara para aklama ve dolandırıcılıkla suçlanan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’a atıfta bulunarak “sektördeki vicdansız aktörlerinde Coinbase’in maliyet düşürme uğraşlarını etkilediğini söz etti. 39 yaşındaki iş insanı açıklamalarında şunları da söylemiş oldu: “Meslektaşlarımızla yollarımızı ayırmak her vakit acı verici olsa da, işçi sayısında değişiklik yapmadan masraflarımızı gereğince azaltmanın hiç bir yolu yoktu.”

Bu Coinbase’in son vakit içinderda uyguladığı birinci işten çıkarma değil. Dev şirket, yaz aylarında da bir daha masrafları azaltma gayesiyle 1.100 civarında çalışanını kovduğunu duyurmuştu. Buna ek olarak kasım ayında da 60 çalışanın işine son verilmişti.

Kripto dalı haricinde başka teknoloji devletlerinden de devam eden ekonomik belirsizlik niçiniyle son aylarda benzeri adımlar geliyordu. Bundan birkaç gün evvel Amazon, 18.000 bin çalışanının işine son vereceğini duyurmuştu.

Son vakit içinderda çalışanlarını toplu olarak işten çıkaran şirketleri merak ediyorsanız aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz
 
Üst