‘Dijital Türk Lirası’ Birinci Kere Kullanıldı

AliDayı

New member
Türkiye’de 2021 yılından beri konuşulan bir problem var. Bu sıkıntı, “dijital Türk lirası“. Kripto para yatırımcılarının yoğunlukta olduğu ülkemizde başlatılan proje, Türk lirasının dijital bir versiyonunu kapsıyor ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) liderliğinde çalışmalar devam ediyordu.

Şimdiyse bu mevzuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. TCMB, dijital Türk lirası süreçleri için kurulan ağda birinci ödeme işlemlerinin başarılı bir biçimde yapıldığını duyurdu. Yani dijital Türk lirası, birinci testleri muvaffakiyetle tamamladı. Yetkililer, çalışmaların 2023’te, kapsamı genişletilerek sürdürüleceğini deklare ettilar.

TCMB’nin dijital Türk lirası açıklaması şöyle:


“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üstündeki birinci ödeme süreçleri başarılı bir biçimde gerçekleştirilmiştir. TCMB, teknoloji paydaşları ile bir arada yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının birinci çeyreğinde de devam edecektir. Yapılan testler kararı elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir kıymetlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının iştirakleriyle genişletilecek ve geniş iştirakli pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanması ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu üzere konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ilişkin testlere devam edilecektir.

Dijital Türk Lirası’nın türel boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik kıymete haiz olduğunu göstermektedir. Bu niçinle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik ihtiyaçlarının yanı sıra iktisadi ve türel çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.”
 
Üst