Elizabeth Holmes’un dolandırıcılık davasındaki jüri müzakerelere başlayacak.

Bakec

New member
Pazartesi günü, yatırımcılara ve hastalara kan testi başlangıcı Theranos hakkında yalan söylemekle suçlanan girişimci Elizabeth Holmes aleyhindeki dolandırıcılık davasının esasını tartışmaya başlamak üzere bir jüri kuruldu.

Bayan Holmes’un davası, bilim adamları, üst düzey yöneticiler ve dört yıldızlı bir general dahil olmak üzere düzinelerce tanığın ifadesi ile yaklaşık dört ay sürdü. Duruşmalar, teknoloji endüstrisi ve onun aşırı iyimser satıcılık kültürü için belirleyici bir anı temsil etmeye başladı.

Sekiz erkek ve dört kadından oluşan jüri, savcıların, Theranos’u yatırımcılara ve hastalara satarken, Bayan Holmes’un dokuz telsiz sahtekarlığı ve iki telsiz sahtekarlığı yapmak için komplo kurduğunu makul bir şüphenin ötesinde gösterip göstermediğini tartışacak. Eski iş ortağı ve erkek arkadaşı Ramesh Balwani, 2018’de onunla birlikte suçlandı. Her ikisi de suçsuz olduğunu iddia etti. Bay Balwani, gelecek yıl yargılanacak.

11 suçlamanın her biri, büyük olasılıkla aynı anda çekilecek olsa da, maksimum 20 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Müzakerelerin Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri yapılması planlanıyor.


Holmes’un davası nadirliğiyle dikkat çekiyor: Çok az teknoloji yöneticisi dolandırıcılıkla suçlandı, daha azı hapse girdi ve bundan daha azı kadın oldu.

Dava, yarım yıldan fazla iş anlaşmasını kapsıyor. Bayan Holmes, 2003 yılında Theranos’u kurdu ve başlangıç, Rupert Murdoch, eski Eğitim Bakanı Betsy DeVos’un ailesi ve Walmart servetinin mirasçıları gibi yatırımcılardan 945 milyon dolar topladı. Theranos, hastalar üzerinde sekiz milyondan fazla kan testi gerçekleştirdi.

Bayan Holmes’un iş dünyasının en üst kademelerine yükselişi ve düşüşü de medya tarafından nefes nefese haber yapıldı. Theranos, ihbarcıların sorunlarını The Wall Street Journal’a ve federal düzenleyicilere ifşa etmesiyle 2018’de çöktü. Efsane popüler kitaplarda, podcast’lerde ve belgesellerde belgelendi; yakında Hulu ve Apple TV+’da senaryolu şovlarda gösterilecek.

Duruşma sırasında Bayan Holmes yedi gün boyunca kürsüye çıktı. İlk kez halka hikayenin kendi tarafını anlatmıştı. Bazı hatalar yaptığını kabul etti ve diğerleri için meslektaşlarını suçladı. Bay Balwani’yi duygusal ve cinsel istismarla suçlarken ağladı. Suçlamaları reddetti.

Geçen hafta, savcılar ve Bayan Holmes’un savunma avukatları, saatlerce süren kapanış konuşmalarında jüriye görüşlerini özetlediler.


Bayan Holmes’un avukatı Kevin Downey, açıklamalarıyla yatırımcıları ve hastaları kasten yanlış yönlendirmediğini söyledi. Theranos’un teknolojisinin işe yaradığını düşündüğünü ve yatırımcıların Theranos’un gelecekte ne yapmayı planladığı konusunda yaptığı açıklamaları o sırada yapabilecekleri konusunda yanlış anladığını savundu.

“Dünyayı değiştirecek bir teknoloji geliştirdiğine inanıyordu” dedi.

ABD’li avukat yardımcısı ve başsavcı Jeffrey Schenk, Bayan Holmes’un Theranos’un testlerinin doğruluk sorunları olduğunu ve işinin başarısız olduğunu bildiğini gösteren kanıtlara işaret etti. Bayan Holmes, yalan söyleyerek şirketi ayakta tutmayı seçti, dedi.

“İş başarısızlığı yerine sahtekarlığı seçti” dedi.
 
Üst