Fidel Castro’dan Muhammed Ali’ye

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Gianni Minà’nın röportajlarından oluşan bir hayat. 17 Mayıs 1938’de Torino’da doğan ve bugün 84 yaşında hayata gözlerini yuman, zamanımıza tanıklık etmiş, unutulmaz karşılaşmaların kahramanı bir gazeteciydi: Fidel Castro’dan Komutan Marcos’a, Maradona’dan Muhammed Ali’ye. Luis Sepúlveda’dan Robert De Niro aracılığıyla Robert Redford’a uzanan telefon numaralarından oluşan bir gündem.

Gianni Minà, kariyerine 1959’da ‘Tuttosport’ta gazeteci olarak başladı (1996’dan 1998’e kadar o zamanlar yöneticiliğini yaptı). 1960 yılında Roma’daki Olimpiyat Oyunları ile ilgili spor raporlarının oluşturulmasında işbirliği yaparak Rai’de ilk çıkışını yaptı. Maurizio Barendson tarafından yönetilen bir spor dergisi olan ‘Sprint’e girdikten sonra, 1965’ten itibaren ‘Tv7’, ‘AZ, un fact how and Why’, ‘Dribbling’, ‘Odeon’ dahil olmak üzere çok sayıda program için belgeseller ve incelemeler üzerinde çalıştı. Şov yapan her şey’ ve ‘Gulliver’.

Renzo Arbore ve Maurizio Barendson ile ‘L’altra Domenica’yı kurdu. 1976’da Andrea Barbato’nun yönettiği ‘Tg2’ tarafından işe alındı. 1981’de yılın en iyi televizyon muhabiri olarak ‘Premio Saint Vincent’ ödülünü kazandı. Giovanni Minoli ile ‘Mixer’ üzerinde çalıştıktan sonra, Eduardo De Filippo, Federico Fellini, Jane Fonda, Enzo Ferrari, Gabriel Garcia Marquez ve Muhammed Wings.

Minà edebiyat dergisi Latinoamerica’yı ve tüm güney yarımküreleri yönetti. La Repubblica, l’Unità, Corriere della Sera ve Manifesto gibi gazetelerle yıllarca işbirlikçi olan Fidel’in hikayesi (1988), A desaparecido continent (1995), Storie (1997), A Better dünya mümkündür. Porto Alegre’den yaşanabilir bir gelecek için fikirler (2002), Politik olarak yanlış (2007), Ali’m (2014), Dünya böyle gidiyor. Gazetecilik, güç ve özgürlük (2017, G. De Marzo ile), History of a Latin boxer (2020) ve ben asla sıradan bir adam olmayacağım (2021) üzerine söyleşiler.

Minà, sekiz Dünya Kupası ve yedi Olimpiyatın yanı sıra Muhammed Ali dönemindeki tarihi olanlar da dahil olmak üzere düzinelerce dünya boks şampiyonasını takip etti. 1987’de Minà, Küba başkanı Fidel Castro ile kitap yapılan bir belgesel için yaptığı on altı saatlik röportajla tüm dünyada ün kazandı: ‘Fidel Che’ye söyler’ başlıklı haber.

‘Corriere della Sera’ ile yaptığı bir röportajda Minà, röportaj yaptığı ve hayatına giren insanların sevgisini şöyle anlattı: “Bence bu bir yakınlık meselesi. İnsan ilişkilerini tatmin eden yöntemlere sahibim. Ve hayır dediklerinde. Bende ısrar etmedim.” Beatles’tan Subcomandante Marcos’a kadar hemen hemen herkesle röportaj yapan gazeteci, gazeteye yaptığı açıklamada Nelson Mandela ile röportaj yapmadığı için pişman olduğunu şöyle açıkladı: “Nelson Mandela benden kaçtı. Anlaştık ve beni Güney Afrika’ya davet etmişti. Sonra ben mecbur kaldım. üç dört gün erteledik ve artık birbirimizi göremez olduk”.