Fırında Dolma Ve Kapya Biber

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Fırında Dolma Ve Kapya Biber Tanımı İçin Malzemeler

• 4 adet kapya biber
  • ︎6 adet dolma biber
İç harcı;

• 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 3 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı pulbiber
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • ︎2 yemek kaşığı salça
  • ︎1.5 tatlı kaşığı tuz
Sosu için;

• 3 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı pulbiber ve karabiber
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Fırında Dolma Ve Kapya Biber Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. ilk vakit içinderda iç harcı için sıvı yağı kızdırdıktan daha sonra salça ve baharatlar eklenir ondan sonrasında pirinç ile birleştirilir ve 3-4 dakika kavrulur.
  2. hemen sonrasında 3 su bardağı su eklenir ve pirincin çekmesini bekleriz (3 su bardağı ekledim çünkü pirinçlere fırına verirken yeniden su verdiğimiz için bu sefer içi lapa kalır☆)
  3. Pirinçler suyunu çekene kadar dolmalarımızın başından kesiyoruz kapyabiberlerin ise ortasından kesip, içini boşaltıyoruz ve yanlara 2-3 çizik atıyoruz (Fırında olacağı için kesilen başlıklarını kapak olarak kullanılması daha âlâ çıkma üzere bir durum olmuyor domates fırında yumuşadığı için direk kendini salıp atabiliyor)
  4. sonrasındasında iç harcımızı dolmalarımıza doldurup kapatıyoruz. Evvelden ısıttığımız 180⁰ fırına veriyoruz. Toplam 2 tarafın pişmesi 60 dakika.
  5. Kapyalar hariç dolma biberler yarım saatte bir tarafı yarım saatte öteki tarafı pişiyor. Fırına nazaran değişkenlik gösterdiği için denetimli bir biçimde ilerlenebilir.
Not:Tam bir tepsilik oldu. İsteyen kıymada ekleyebilir ben kıymalı halini sevmediğim için sade halinde yaptım tadıda bir okadar hoş.

Fırında Dolma Ve Kapya Biber Tanımı Fotoğraflı Yapılışı