fırtınalar, ardından sıcaklık geri geliyor

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Hadi Yaz sıcağının geri dönmesiyle birlikte bugün gök gürültülü sağanak yağışlar var. Yazın son pazar gününün Yarımada’ya gelmesiyle birlikte İtalya’da hava durumu tersine dönecek. Bu, meteorolog Mattia Gussoni tarafından www.iLMeteo.it web sitesinde doğrulandı.

iLMeteo.it uzmanı, 17 Eylül Pazar günkü iyileşmeden önce, İber çöküntüsüne bağlı nemli ve istikrarsız akış nedeniyle özellikle Kuzeybatı ve Toskana’da yağmur ve gök gürültülü sağanak yağışlar bulacağız. Bu olay Aşağı Piedmont, Doğu Liguria ve Yukarı Toskana’da yerel olarak yoğun olabilirken, Merkezin geri kalanında ve Güney genelinde hava çoğunlukla güzel ve zaten oldukça sıcak olacak.

Ancak yarın havanın değişeceği gün olacak: Özellikle günümüzün kötü hava koşullarındaki bölgelerinde maksimum sıcaklıklar 6-8 derece artacak. Kuzeyde de maksimum sıcaklığın yeniden 30 dereceye ulaşması, Merkezde 33-34 derece ve Sardunya’da 39°C’ye kadar çıkması, Güneyde ise genel olarak 35-36°C civarında olması bekleniyor.

Güneyde en az bir hafta daha devam edecek güzel havayla birlikte yaza son bir darbe daha. Ancak Kuzey için durum daha da karmaşık hale geliyor: Sezonun tipik özelliği olan Atlantik’teki sonraki çalkantılar, aralıklarla sağanak yağmurlar getirecek. Aslına bakılırsa, Pazartesi günü Alpler’de ve orta batı Alpler’de yoğun yağmurla birlikte yeni bir kötüleşme bekleniyor: özellikle Piedmont ve Lombardiya ovalarında da yağmur yağacak, ancak yerel olarak olay Liguria, Toskana’ya ulaşacak. ve Friuli. Diğer bölgelerde, özellikle Merkez-Güney’de güneş direnecek.

Kuzeyde ise Salı günü ateşkes bekleniyor ancak aralıklı sağanak yağışlar Çarşamba günü yeniden başlayabilir ve Perşembe ile Cuma arasında giderek daha da yoğunlaşıp yaygınlaşabilir. Bu evreyi atasözlerinin söndüğünü düşündüğü ‘mevsim ortası’ olarak tanımlayabiliriz; Bu aşama bizi Kuzey açısından sonbahara doğru götürecek. Ancak Güney’de en az 7 gün daha güneş kremleri ve şemsiyeler için hâlâ bolca yer bulacağız; Merkezde ufukta güneşin hakim olduğu, ancak el altında bulundurulacak şemsiyelerin (şemsiyelerin değil) olduğu bir ara durum var.

Özetle, tahminler bugün hala Kuzey’de ve Merkezin bir kısmında kötü hava koşulları olduğunu, yarın ise İtalya genelinde subtropikal koşullar ve anormal sıcaklıklarla birlikte yüksek sıcaklıkların yaşanacağını gösteriyor.

Pazartesiden Sonbahar ekinoksuna kadar Kuzey’de ‘sezon ortası’, Orta’da güneş ve bulutlar, Güney’de ise yaz bekleniyor; dolayısıyla karmaşık bir hava, çok değişken ama dönemin tipik bir örneği: Öte yandan Temmuz ayının değil Eylül ayının ikinci on günündeyiz, Güney’in birçok bölgesinde yükseklerle 2 ay geride kalmış gibi görünsek de 35 ila 40 derece arasında.

DETAYDA

16 Cumartesi. Kuzeyde: özellikle kuzeybatıda gökgürültülü sağanak ve yağmur. Ortada: Toskana, Umbria, Yukarı Marche ve Doğu Sardunya’da yağmurlar. Güneyde: dağlarda yer yer gökgürültülü sağanak yağışlar.

Pazar 17. Kuzeyde: yerel yoğunlaşma dışında iyi hava; sıcak. Orta: güneşli ve daha sıcak. Güneyde: Güneş ve daha sıcak.

18 Pazartesi. Kuzeyde: Alpler’de, Alpler öncesi, orta/yüksek ovalarda, Liguria’da yaygın yağmur. Ortada: Toskana ve Marche’de yağmur, diğer yerlerde güneşli. Güneyde: Güneş ve daha sıcak.

Trend: Özellikle güneyde Afrika sıcak hava dalgası, kuzeyde istikrarsız hava.
 
Üst