Gazze ve İsrail Han Yunus'tan çekiliyor: Netanyahu'nun planı

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
İsrail Gazze Şeridi'nin güneyinden çekildi, askerler Han Yunus'tan ayrıldı. Ancak askeri operasyon henüz bitmedi ve yaklaşık 1,4 milyon sivilin yoğunlaştığı Refah'a saldırı, savunma güçlerinin (IDF) planlarında kaldı. “Gazze'deki savaş devam ediyor, durmaktan çok uzağız” diyen Genelkurmay Başkanı General Herzi Halevi, sahadaki durumu tanımlıyor ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun çizdiği tabloyu tamamlıyor: “İsrail, savaşa bir adım uzaklıkta zafer” – ve Savunma Bakanı Yoav Gallant.

6 Nisan Cumartesi ile 7 Nisan Pazar arasında İsrail, Şeridi'nin güneyindeki tüm kara birliklerini geri çekti. Han Yunus bölgesinde dört ay süren çatışmalardan sonra. Yalnızca Nahal tugayı, İsrail'in güneyindeki Beeri bölgesinden sahile kadar Gazze'den geçen sözde Netzarim Koridoru'nu koruma pozisyonunu koruyor. Koridor, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin Gazze'nin kuzey ve orta kesimlerine baskın yapmasına olanak tanıyor, Filistinlilerin Şeridi'nin kuzey kısmına dönmesini engelliyor ve insani yardım kuruluşlarının doğrudan Gazze'nin kuzeyine yardım ulaştırmasına olanak tanıyor.

İsrail güçlerinin geri çekilmesinin, geri çekilmeyle eşanlamlı olduğunu düşünenler yanılıyor. Halevi, Bakan Gallant'la aynı çizgiyi izleyerek “Savaş devam ediyor” diyor. IDF Güney Komutanlığı ziyareti sırasında Gallant, “Askerlerin Han Yunus'tan çekilmesi, Hamas'ın şehirde askeri bir örgüt olarak faaliyet göstermesinin sona ermesinden sonra uygulandı. Birlikler Refah'taki operasyona hazırlanmak için ayrıldı” dedi. Askeri liderlerle yaptığı görüşmelerde Gallant, İsrail medyasına göre özellikle Hamas'ın Refah tugayının dağıtılmasını içeren strateji ve planları analiz etti.

“Güney Komutanlığında durum analizini tamamladım, birlikler Han Yunus'tan ayrılıyor. 98'inci Tümen ve birliklerinin ulaştığı hedefler etkileyici: teröristlerin ortadan kaldırılması, düşman hedeflerinin imhası, depolar, silahlar, metro, karargah ve iletişim odaları. Hamas, Gazze Şeridi'nde askeri bir örgüt olarak işlevini durdurdu”, bakanın sözleri. Refah'a atıfta bulunarak, “Birlikler bir sonraki görevlere hazırlanıyor” diye ekliyor.

Ateşkes, müzakereler devam ediyor

İsrail'de 133 rehinenin serbest bırakılması yönünde kamuoyu baskısı sürüyor6 ay boyunca Gazze'de tutuklu kaldı. En az 50.000 gösterici Kudüs'teki Knesset binasının önünde protesto düzenledi.

İsrail ile Hamas arasındaki diyalog şu ana kadar sonuç vermedi. Ancak yarın 9 Nisan Salı günü yürürlüğe girecek ve bu hafta Cuma gününe kadar sürecek olan Ramazan Bayramı tatili sırasında Gazze'de geçici bir ateşkes anlaşması yapılması ihtimali de mevcut. Özellikle Katar gazetesi Alaraby Al-Jadeed, Mısır kaynaklarından alınan bilgilere atıfta bulunarak bir fırsat penceresi açtı.

Guardian'ın haberine göre, Kahire'deki son müzakere turuna İsrailli bir heyet katılacak. İsrail'in, bir yetkilinin ifadesiyle, etkinliğin “gerçek bir ilerlemeden çok siyasi bir tiyatro oyunu” olacağı inancıyla ilgili ilk şüpheleri aşarak, müzakerelere katılmaya karar verdiği bildirildi.

İsrail'in çizgisi Netanyahu tarafından da yineleniyor. Başbakan, “Rehineler dönmeden ateşkes olmaz” diyor. İsrail'in “bir anlaşmaya varmaya hazır” olduğunu ancak Hamas'ın “aşırı” taleplerini kabul etmeyeceğini söyleyen Netanyahu, “Hamas avantaj elde etmek için uluslararası baskıdan yararlanmayı umuyor, ancak bu gerçekleşmeyecek” diye ekliyor.

Netanyahu şöyle devam ediyor: “Bu, İsrail hükümetinin politikasıdır ve Biden Yönetimi'nin geçen gün kendisinin de tutumunun bu olduğunu açıkça belirtmesini memnuniyetle karşılıyorum” ve şöyle devam ediyor: “Anlaşmayı engelleyen İsrail değil. Hamas anlaşmayı engelliyor.”

Hamas'ın talepleri arasında kalıcı ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze'den çekilmesi, yerlerinden edilmiş insanların geri dönüşü ve Filistinli mahkumların Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerle takas edilmesine yönelik 'ciddi' bir anlaşma yer alıyor.

Ayrıca okuyun