Göçmenler, bugün Giorgia Meloni ve Ursula von der Leyen Lampedusa’da. Macron’la telefon görüşmesi

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Adanın içinde bulunduğu acil durumu ilk elden görmek üzere Başbakan Giorgia Meloni ile birlikte davet üzerine 17 Eylül’de bugün Lampedusa’ya gidecek olan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in birkaç saatlik bir ziyareti olacak. Son günlerde yaşanan olay, yalnızca son birkaç saatte yedi iniş ve sıcak noktaya 2.500 göçmenin ev sahipliği yapmasıyla gerçekleşti.


Ayrıca okuyun


Sabahın ortasında Lampedusa’ya varacak olan iki lider, son günlerde sırada bekleyen çok sayıda otonom çıkarma botunun kuşattığı Favaloro iskelesine gidecek. Büyük ihtimalle daha sonra sıcak noktaya taşınacaklar. Palazzo Chigi, iki cumhurbaşkanının saat 11.20’de adanın havaalanında ortak açıklamalarda bulunacağını duyurdu.

Cuma günü Başbakan, AB Komisyonu Başkanı’na kendisini Lampedusa’ya gitmeye davet etmek için bir mektup yazdığını duyurdu. Bu şekilde “karşı karşıya olduğumuz durumun ciddiyetini kişisel olarak fark edebilir ve mutabakata varılan kaynakları aktararak Tunus ile anlaşmanın hayata geçirilmesini derhal hızlandırabilir”.

MELONI-MACRON TELEFON GÖRÜŞMESİ


Bu arada dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Başbakan Meloni arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Elysée’den gelen bir açıklama ortaya çıktı ve Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in mevkidaşı Matteo Piantedosi ile görüşmek üzere “önümüzdeki birkaç gün içinde” İtalya’da olacağının altı çizildi. “Fransız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu Başkanı Giorgia Meloni, Orta Akdeniz’de gerçekleştirilebilecek ortak eylemi, menşe ve transit ülkelerle çıkışların önlenmesini ve son olarak aşağıdaki hususları ele aldı: Açıklamada, “Uzun vadeli düzensiz göç akışlarına yanıt vermek için Göç Anlaşması kapsamında Avrupa’ya yardım etmeye hazırız” denildi.

PİANTEDOSİ


”Elimde somut bir kanıt yok ama genellikle sadece delillerle desteklenmesi halinde açıklamalarda bulunuyorum. Şimdi, Bakan Salvini’nin bunu neden söylediğini bilmiyorum ama kesinlikle bir gün içinde Sfax bölgesinden ayrıldığını bildiğimiz küçük teknelerin gelişinde o kadar yoğun bir artış oldu ki, kontrol edilme ihtimalinin olmadığını hayal etmek zor. Sahilde altı bin kişinin olduğu ve ayrılmaya hazır 200’den fazla küçük teknenin bulunduğu çok özel bir alan”. Böylece İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’nin, başbakan yardımcısı Matteo Salvini’nin açıklamaları üzerine gelişlerinin arkasında gizli bir yön olduğu iddia edildi.


Göçmenler, Piantedosi: “Deniz ablukası mı? Meloni’den geri adım yok”

SALVİNİ


Pontida’daki Gençlik Birliği toplantısının oturum aralarında konuşan Salvini, “Avrupa kesinlikle” göçmenler konusunda “bu haftalar ve aylarda ortalıkta yok, mesafeli, dikkati dağılmış, sağır ve kibirli” dedi. Salvini, “Başka bir Avrupa fikrimiz var ve yarın Marine Le Pen gelip, sahip olduğumuz Avrupa fikrini anlatacak” dedi.

“Giorgia Meloni” bugün Lampedusa’da olacak, ben de aynı amaç için Pontida’da olacağım” diye açıklıyor. Lampedusa ziyareti hakkında yorum yapan Salvini, “Giorgia mucizeler yaratıyor” dedi. “Almanlar, Fransızlar ve Avrupa hükümeti diğer tarafa dönerse, sınırlarımızı ve vatandaşlarımızı koruma hakkımız ve görevimiz var, bu nedenle Giorgia’nın Lampedusa’da olmasını ve Marine Le Pen’in kesinlikle bu anlaşmanın bir parçası olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Hedefimiz aynı” diyen Salvini, “Giorgia Meloni ile her şeyi paylaştık ve her şeyi paylaşacağız” güvencesini verdi.

ALMANYA


Bu arada Almanya, gönüllü dayanışma mekanizması yoluyla İtalya’dan gelen göçmenleri en azından şimdilik kabul etmeme niyetini doğruladı. Bu, Tagesspiegel’in aktardığı Alman İçişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından açıklığa kavuşturuldu. Sözcü, İtalya’dan göçmen kabulüne devam edilmesine ilişkin görüşmelerin “her an devam edebileceğini” ancak şu anda devam etmediğini de sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in dün gece Ard yayıncısına yaptığı açıklamaların bu nedenle yanlış anlaşıldığını açıkladı. Berlin İçişleri Bakanlığı sözcüsü, İtalya’dan Almanya’ya gelen göçmenlerle ilgili olarak Dpa’ya, prosedürü tamamlamış olanların memnuniyetle karşılanacağını belirtti. Dün Faeser, gönüllü kabul prosedürünün “İtalya’nın insanları Dublin prosedürü aracılığıyla geri alma konusunda herhangi bir isteklilik göstermemesi nedeniyle” askıya alındığını açıkladı. Ard yayıncısına verdiği röportajda, “Artık bizlerin de dayanışma yükümlülüğümüzü yerine getirdiğimiz açık” dedi.
 
Üst