Ilaria Salis davasının babası: “35 gün işkence gördü”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Geçen yıldan bu yana neo-Nazi aşırıcıları dövmekle suçlanarak bir Macaristan hapishanesinde tutuklu bulunan ve bugün Budapeşte'de Meclis'e el ve ayak bileklerinde zincirlerle çıkan Ilaria Salis, 24 yıla kadar hapis riskiyle karşı karşıya. “Ben – o açıklıyor babası Roberto Salis Dördüncü Cumhuriyet'e – Kızımı bu olaydan önce en son 26 Kasım'da gördüm. Tabi olduğu koşulları 12 Ekim'de Ilaria'nın avukatlara gönderdiği, Büyükelçiliğe gönderilen ve benim bilmediğim bu koşulları içeren mektubu okuduğumuzda öğrendim. Kızım 11 Şubat'ta tutuklandı, sadece avukatları ve İtalya Büyükelçiliği aracılığıyla temas kuralı 7 ay oldu. insana benzemeyen bir muamele Bu mektubu görene ve bu anlatılamaz sahneye bugün ilk kez tanık olana kadar yaşandı”, İtalyanca öğretmeninin babasının yorumu.

“Kızım, şahısların 5-8 gün içinde iyileşebilecekleri hükmüne varılmasına rağmen, olayların ertesi günü saldırı, ölüm tehlikesi ile ağır yaralama suçundan takside tutuklandı ve ayrıca bir çeteye mensup olmakla suçlandı. 2017'den 2020'ye kadar Almanya'da benzer eylemler gerçekleştiren, Macar hakime iletilen belgeler yaklaşık 800 sayfa Almanca olarak yer alıyor ve kızımın adı bir kez bile geçmiyor. Kızım 35 gün işkence gördü, 8 gün kirli elbiselerle bırakıldı. 8 gün boyunca tuvalet kağıdı, sabun ve hijyenik ped olmadan tecrit hücresinde kaldı ve regl oldu. Elçilik ona gerekli eşyaları içeren paketi teslim etmeden önce, 35 gün geçti ve kızım havlusu olmadığı için duştan sonra giydiği kıyafetlerden birini kullanarak kendini kurutmak zorunda kaldı.”

“Kızım bir senede sanırım on yaşlandı, beni heba ediyorlar. Kızım gerçeklerden haberi olmadığını beyan ediyor. İddia ettiğiniz gibi bu suç örgütüyle hiçbir bağlantınız yoktur.. Hiç böyle bir şey yaptın mı? Kızım siyasi bir aktivist, bir kamu görevlisine direndiği için adalet sistemiyle temasları oldu ama emsaller o kadar önemsiz ki onun öğretmen olmasına engel değil.”

“Büyükelçiyi 11 ay sonra göreceğim” diye açıklıyor ve ekliyor: “Elçilik çalışanlarının izlemeye gittiği ve parmaklarını bile kıpırdatmadığı en az dört, belki de beş duruşma saydım.. Bugün nihayet duruşmaya bir televizyon ekibi getirmeyi başardım. Büyükelçilik iyi çalışmıyor“stres oldu.