İsrail-Hamas savaşı, UNRWA'ya yönelik suçlamalar: ne oluyor

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
İtalya da UNRWA'ya fon bloke eden ülkeler arasında yer alıyor. Dışişleri Bakanı Antonio Tajani bunu X kanalındaki bir gönderisinde duyurdu. “İtalyan Hükümeti, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği korkunç saldırının ardından UNRWA fonunu askıya aldı. Müttefik ülkeler de yakın zamanda aynı kararı aldı. Biz, İsrail'e insani yardım konusunda kararlıyız.” Filistin halkı İsrail'in güvenliğini koruyor” diye yazdı. 7 Ekim katliamına karıştığı şüphesiyle Şerit'teki 12 çalışanını işten çıkaran BM Filistinli mültecilere yönelik teşkilatı vuran fırtına giderek daha da yayılıyor. ABD'nin ardından İtalya'nın yanı sıra Kanada, İngiltere, Finlandiya, Avustralya ve Hollanda gibi diğer ülkeler de UNRWA'ya sağlanan fonları dondurma kararı aldı.

İsrail, UNRWA'ya karşı: 'Savaştan sonra Gazze'yi terk edin'

Onun adına İsrail, savaştan sonra BM'nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşunun Gazze'de faaliyet göstermesini engellemeye çalışacakDışişleri Bakanı Israel Katz Cumartesi günü şunları söyledi. Katz, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması üzerine X'e yönelik “Yıllardır alarm veriyoruz: UNRWA mülteci sorununu sürdürüyor, barışı engelliyor, Hamas'ın Gazze'deki sivil kolu gibi davranıyor” suçlamasında bulundu. “Suçlamalarla ilgili aşırı endişe duyanlar,” ilave fonların ödenmesinin geçici olarak askıya alındığını” duyurdu. “UNRWA, eylemlerinin bedelini ödemeli – Katz'ın gönderisini okuyor – UNRWA çözüm değil, çalışanlarının çoğu kanlı ideolojilere sahip Hamas üyeleri, katkıda bulunanlar “İsrail Dışişleri Bakanlığı, benim liderliğim altında, 'ertesi gün' UNRWA'nın bir parçası olmayacağını garanti eden bir politikayı teşvik etmek istiyor” dedi. “İki partiden destek almak için çalışacağız” ABD, AB ve diğer ülkelerde bu politikanın UNRWA'nın Gazze'deki faaliyetlerini durdurması gerektiğini de sözlerine ekledi. “UNWRA ile Hamas arasındaki bağlantı inkar edilemez”, Gazze yeniden inşa edildiğinde onun yerine başka kurumların getirilmesi gerekecektir ” gerçek barış ve kalkınmaya adanmıştır”, diye belirtti Katz ayrıca. Katz daha önceki bir tweetinde “Yıllardır söylüyoruz, UNWRA mülteci sorununu devam ettiriyor, barışı engelliyor ve Hamas'ın sivil kolu olarak hizmet ediyor” dedi.

UNWRA Şefi: “Fonları engellemek şok edici, ülkeler yeniden düşünmeli”

UNWRA başkanı Philippe Lazzarini, aralarında ABD ve İtalya'nın da bulunduğu birçok ülke tarafından alınan kararla Filistinli mültecilere yönelik daireye sağlanan fonların askıya alınmasını “şok edici” olarak nitelendirdi ve ” devam eden insani yardımı tehlikeye attığı için tedbirin yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu “Gazze'ye. Medyanın aktardığına göre Lazzarini, “Özellikle UNWRA'nın sözleşmelerini feshetmesi ve şeffaf ve bağımsız bir soruşturma çağrısı yapmasının ardından, personelin küçük bir kısmına yönelik iddialara tepki olarak kuruma sağlanan finansmanın askıya alınmasını görmek şok edici.” dedi. İsrailliler. Lazzarini, “UNWRA, Gazze'deki birincil insani yardım kuruluşudur; iki milyon insan hayatta kalmak için ona bağlı… belirli kişilere yönelik suçlamalar nedeniyle bir kuruluşa ve tüm topluluğa yaptırım uygulamak sorumsuzluk olur” diye ekledi. Bir düzine UNWRA çalışanının 7 Ekim katliamına katıldığına dair kanıtların ortaya çıkmasının ardından birçok ülke fonların askıya alınmasına karar verdi.

Hamas: “BM tehditlere boyun eğmez ve İsrail'e şantaj yapmaz”

Hamas, Yahudi devletinin 7 Ekim saldırılarına örgüt çalışanlarından birkaç kişinin karıştığından şüphelenildiği yönündeki iddiaları hakkında iç soruşturma başlatılmasının ardından, İsrail'i UNRWA'ya karşı “tehditlerde” bulunmakla suçladı. İsrail basınında çıkan haberlere göre Hamas, Telegram'daki bir paylaşımında “BM ve uluslararası kuruluşlardan İsrail'in tehdit ve şantaja boyun eğmemelerini istiyoruz” dedi.

FKÖ: “UNRWA'ya sağlanan fonların durdurulmasından siyasi ve insani riskler var”

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) genel sekreteri Hüseyin el-Şeyh, bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı UNRWA'ya sağlanan finansmanı askıya alma kararının “büyük siyasi ve yardım riskleri” içerdiğini açıkladı . “UNRWA'ya desteklerinin durduğunu açıklayan ülkeleri kararlarını derhal tersine çevirmek için çağırıyoruz” diyerek, bunun “bu özel zamanda siyasi ve insani yardım riskleri büyük riskleri taşıdığını” da sözlerine ekledi. El-Şeyh, “Bu uluslararası örgüte maksimum desteğe ihtiyacımız var ve onu desteklemeyi bırakmamalıyız.” dedi.

Ayrıca okuyun