Jüri, Elizabeth Holmes’un davasında ikinci gün görüşüyor.

Bakec

New member
Jüri üyeleri, kan testi başlangıcı Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes’un dolandırıcılık davasında Salı günü ikinci bir gün için görüşmeye hazırlanıyor.

Suçsuz olduğunu iddia eden Bayan Holmes, 11 adet elektronik dolandırıcılık ve elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla karşı karşıya. Davanın kapanış görüşmeleri geçen hafta sonuçlandı. Pazartesi günü, jüri üyeleri sabah 8:30 civarında müzakereye başladılar. m. Saat 16.00 sıralarında adliyeden ayrıldılar. m.

Sekiz erkek ve dört kadından oluşan jüri Salı günü karar vermezse, Perşembe günü ek süre verilecek. Gerekirse diğer günler Perşembe günü planlanacaktır.

Müzakereler, yüksek profilli bir Silikon Vadisi girişimcisinin start-up kültürü üzerine bir referandum olarak görülen bir davada kendini savunmasını izlemek için uzun kuyruklar oluşturan, yaklaşık dört aylık denemenin son aşamasıdır.


Şirketi bocalamadan önce, 37 yaşındaki Bayan Holmes, dahi kurucunun örneğiydi. 2003 yılında Theranos’u kurdu, ertesi yıl şirkete odaklanmak için Stanford Üniversitesi’nden ayrıldı ve yatırımcılardan 945 milyon dolar topladı. Zirvede, Theranos 9 milyar dolar değerindeydi.

Bayan Holmes ayrıca girişimci vizyonunu sattı ve siyah boğazlı bir üniforma giymeye kadar kendini Steve Jobs benzeri bir kurucu olarak şekillendirdi. Kağıt üzerinde milyarder oldu, birçok derginin kapaklarını süsledi ve geniş çapta kutlandı.

Ancak 2015 Wall Street Journal soruşturması, Theranos’un teknolojisi ve iş ilişkileri hakkındaki iddialarının çoğunu şişirdiğini buldu. Şirket resmi olarak 2018’de kapandı.

Davadaki bir karar, niyete bağlıdır. Savcılar, Bayan Holmes’un yeni şirketi için yatırım ve iş ararken, yatırımcıları ve hastaları kasten aldattığını savundu. Savunma, onu başarısızlığı suç olmayan iyi niyetli bir girişimci olarak resmetmeye çalıştı.


Bayan Holmes’un ifadesi savunmanın davasını destekledi. Şirketinin sorunları için kıdemli laboratuvar çalışanlarını suçladı, kendi eylemlerinin yanlış anlaşıldığını savundu ve Theranos’un teknolojisi hakkında ileri sürdüğü iddialara inandığını söyledi. Ayrıca, eski erkek arkadaşı ve Theranos’un eski operasyon müdürü Ramesh Balwani’nin kendisini duygusal ve fiziksel olarak taciz ettiğini söyledi, suçlamaları reddetti.
 
Üst