Jüri Üyeleri Elizabeth Holmes Davasında Dördüncü Gün İçin Karar Verecek

Bakec

New member
SAN JOSE, Kaliforniya. — Jüri üyeleri, başarısız kan testi girişimi Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes’un dolandırıcılık davasında Pazartesi günü dördüncü gününe başlayacak.

37 yaşındaki Bayan Holmes, girişimi için yatırım ve iş ararken Theranos’un teknolojisi hakkında yalan söylediği suçlamaları nedeniyle 11 kez elektronik dolandırıcılık ve elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla karşı karşıya. Suçlu bulunursa, her bir elektronik dolandırıcılık suçundan 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Sekiz erkek ve dört kadından oluşan bir jüri, geçen hafta Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri bir karara varmadan tartıştı.


Perşembe günü, Bayan Holmes’un yatırımcılarla yaptığı ve Theranos’un ilaç şirketleri ve orduyla olan ortaklıkları hakkında yanıltıcı iddialarda bulunduğu bir görüşmenin kayıtlarını dinlemek istediler.


Jüri üyelerinin müzakereleri, Silikon Vadisi’nin başlangıç kültürünün en kötü aşırılıklarına dair bir referandum olarak görülen yaklaşık dört aylık bir denemeyi takip ediyor. Theranos yıkılmadan önce, Bayan Holmes çok ünlü bir kadın kurucuydu. Şirketine odaklanmak için 19 yaşında Stanford Üniversitesi’nden ayrıldı ve sonraki on yılı yatırımcılardan yaklaşık 1 milyar dolar toplayarak geçirdi.

2015 yılında, Theranos, Wall Street Journal soruşturmasının şirketin, kan testlerinin çoğunu gerçekleştirmek için kendi sözde devrim niteliğindeki cihazlarından ziyade ticari olarak mevcut makinelere güvendiğini ortaya çıkardıktan sonra çözülmeye başladı. Theranos, 2018’de kapatıldı, aynı yıl Bayan Holmes suçlandı.

Duruşma sırasında federal savcılar, Bayan Holmes’un sahte doğrulama raporları düzenleyerek, gösterileri taklit ederek ve Theranos’u medyaya ve halka yanlış tanıtarak yatırımcıları, hastaları ve ticari ortakları kasten aldattığını kanıtlamaya çalıştılar.

ABD’li avukat yardımcısı Jeffrey Schenk, hükümetin kapanış konuşmasında, “İş başarısızlığına karşı sahtekarlığı seçti” dedi.


Yedi gün boyunca kendi savunması için kürsüye çıkan Holmes, kendi iddialarına inanan ve etrafındakiler tarafından yanlış yönlendirilen iyi niyetli bir girişimci olarak kendini resmetmeye çalıştı.

Bayan Holmes’un avukatı Kevin Downey, “Dünyayı değiştirecek bir teknoloji geliştirdiğine inanıyordu” dedi.
 
Üst