Jüri üyeleri Elizabeth Holmes davasında üçüncü bir gün için görüşmeye hazırlanıyor.

Bakec

New member
Jüri üyeleri, başarısız kan testi girişimi Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes’un dolandırıcılık davasında Perşembe günü üçüncü bir müzakere gününe girmeye hazırlanıyor.

37 yaşındaki Bayan Holmes, iki kez elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla ve Theranos’un para ve şöhret kazanmak için teknolojisi hakkında yalan söylediği iddiasıyla dokuz kez elektronik dolandırıcılıkla karşı karşıya. Suçlu bulunursa, 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Sekiz erkek ve dört kadından oluşan bir jüri Pazartesi günü müzakerelere başladı ve tartışmalarına Salı günü devam etti. Salı öğleden sonra mahkemeye soracakları tek soru, jüri talimatlarını eve götürüp götüremeyecekleriydi. (Cevap hayır oldu. ) Çarşamba tatilleri vardı.

Müzakereler Perşembe günü bitmezse, hakimin belirleyeceği bir tarihte yeniden başlayacak.


Silikon Vadisi’nde, start-up kurucuları, gerçeği yayma iddiaları nedeniyle nadiren kovuşturulur. Erkek egemen sektörde bir kadın kurucu olarak öne çıkan Bayan Holmes, kasıtlı olarak Apple’ın Steve Jobs’undan sonra kendini şekillendirdi. Theranos’u 2003’te kurdu, 2004’te Stanford Üniversitesi’nden ayrıldı ve sonraki on yılı risk sermayedarlarından ve zengin aile ofislerinden yaklaşık 1 milyar dolar toplayarak geçirdi.

2015 yılında bir Wall Street Journal soruşturması, Bayan Holmes’un Theranos’un kan testi teknolojisinin yeteneklerini ve ilaç şirketleri ve orduyla olan ilişkilerini abarttığını ortaya çıkardı. Şirket 2018’de kapandı.

Dava, Bayan Holmes’un yatırımcıları, hastaları ve diğerlerini kandırmak niyetinde olup olmadığı veya iyi niyetle hareket edip etmediği ile ilgili.

Savcılar 29 tanık çağırdı ve yanıltıcı doğrulama raporları, sahte gösteriler, yanlış pazarlama materyalleri ve diğer yanlış iddialar yoluyla Bayan Holmes’un “dolandırıcılığı iş başarısızlığına tercih ettiğini” kanıtlamaya çalıştı.


Holmes savunmasını demirleyerek yedi gün boyunca kürsüye çıktı. Etrafındakiler tarafından yoldan çıkarılmış saf bir girişimci olarak kendini yeniden şekillendirdi. Duygusal ifadesinde, Theranos’un eski operasyon şefi Ramesh Balwani’yi, on yıl süren gizli ilişkileri sırasında kendisini duygusal ve fiziksel olarak taciz etmekle suçladı. Sunny olarak bilinen Bay Balwani, onun iddialarını yalanladı.
 
Üst