Kar Fırtınaları, Bitcoin Madenciliğini Kolaylaştırdı

AliDayı

New member
ABD’de devam eden kar fırtınaları, ülke genelinde bir epey meseleye niye olsa da, Bitcoin madenciliği yapanların işlerini kolaylaştırmış üzere gözüküyor. Çünkü fırtınalar yüzünden Bitcoin madenciliğinin zorluğu, tam yüzde 30 üzere büyük bir oranda düşüş gösterdi.

Bitcoin madenciliğinin zorluk seviyesi, Hashrate ismi verilen bir paha ile ölçülüyor. Fırtına öncesinde 230 EH/s olan hashrate zorluğu, 230 EH/s’den 155 EH/s düzeyine kadar geriledi. Bu da sistemlerin hashrateleri daha kolay çözebileceği manasına geliyor.

Hashrate nedir? Bitcoin madenciliği ile ilgisi ne?


Hash suratı
ya da karma gücü olarak isimlendirilen hashrate, saniye başına kaç varsayım yapılması gerektiğiyle ilgilidir. Olağanda Bitcoin’de her yeni blog, yaklaşık olarak 10 dakikada bir çıkar. Bu dengeyi korumak için de, madenci sayısına bağlı olarak hashrate düşer veya yükselir. Ne kadar fazlaca madenci var ise o kadar yüksek hashrate olur.

CoinMetrics bilgilerine göre fırtına öncesinde saniyede 230.000.000.000.000.000.000 (230 quintiliyon) süreç yapılması gerekirken, bu sayı fırtına daha sonrasında 155.000.000.000.000.000.000 (155 quintiliyon) düzeyine kadar geriledi. Hash pahasını bulan madencilerin kendilerine Bitcoin kazandıkları göz önüne alınırsa, madencilerin çıkar elde etme talihleri da misal oranda artmış oldu.

ABD’de bir fazlaca bölgeyi elektriksiz bırakan ve şu ana kadar 22 kişinin hayatını kaybetmesine niye olan kar fırtınası ile ilgili olarak ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, yakın vakitte bir ihtar paylaşmıştı. Bu ihtarın akabinde ABD’deki madenciler faaliyetlerini askıya alırken, kimi madenciler de direkt elektriksiz kalmıştı.
 
Üst