Klasik Mücver

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Klasik Mücver Tanımı İçin Malzemeler

• 2 adet büyük uzunluk kabak (mümkünse kara kabak)
  • 3 adet yumurta
  • 1/2 (yarım) su bardağı un
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 tutam dereotu
  • 1-2 adet yeşil soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1/2 (yarım) çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • Zeytinyağı (pişirmek için)
Servis için;

• 5-6 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 2 diş sarımsak
  • 1 tutam kıyılmış dereotu
Klasik Mücver Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Kabakları yıkayıp başlarını ve uçlarını kesiyoruz. (ben kabuklarını soymuyorum. ) rendenin iri tarafı ile rendeliyoruz. Rendelediğimiz kabakları süzgece alıp, üzerine 1 tatlı kaşığı tuz takım karıştırarak beklemeye alıyoruz.
  2. Maydanoz, dereotu ve yeşil soğanı ince ince kıyıyoruz.
  3. Derin bir kapta yumurtalar ile unu güzelce çırpıyoruz. Çırptığımız harca baharatları ve yeşillikleri ekleyip karıştırıyoruz.
  4. Tuzladığımız rendelenmiş kabakların suyunu uygunca sıkarak karışıma ekliyoruz. Homojen hale gelene kadar karıştırıyoruz.
  5. Yapışmaz tavamızı ocağa koyuyoruz altını açıyoruz. Az ölçüde zeytinyağı ekliyoruz, yağ ısınınca kabak karışımından yemek kaşığı ile tavaya bir kaşık bir kaşık birbirlerine değmeyecek biçimde döküyoruz, üzerine hafifçeçe bastırarak düzlüyoruz.
  6. Mücverlerimizin her iki yüzü de kızarana kadar orta yüksek ateşte pişiriyoruz. Pişen mücverleri kağıt havlu serdiğimiz bir tabağa diziyoruz. (ben her sıra ortasına kağıt havlu seriyorum)
  7. Mücverleri ister sıcak ister soğuk ancak kesinlikle sarımsaklı yoğurtla servis ediyoruz
    🤗
    📍
Not: Mücvere patates, havuç, sarımsak, peynir, kaşar peyniri, karbonat, kimyon vb bir sürü gereç koyulabilir. Fakat ben en çok bu sade klasik versiyonunu seviyorum
😍

Klasik Mücver Tanımı Fotoğraflı Yapılışı