Kredi Kartı Dolandırıcılarının Yeni Gayesi Kripto Paralar

AliDayı

New member
Kripto paraların popülerliğini artık herkes biliyor. Mahalledeki kuaföre berbere bile gitseniz birileri “Abi şu coin âlâ diyorlar, aldım” ya da “Biraz bu coin vardı sattım” biçiminde konuşuyor. Yalnızca ülkemizde de değil, dünyada da kriptoya ilgi yüksek.

Bu kadar ağır ilgi şüphesiz ki kötü maksatlı şahısları de kriptoya çekiyor. Son gelen haberlere göre Avustralya’da kredi kartı dolandırıcılarının maksadında de artık kripto paralar yer alıyor. Bu kez dolandırıcıların yaklaşımı da farklılık gösteriyor.

Blokzincirde kaybolan para ölçüsü arttı


Blokzincir dünyasında daha evvel sahte hesaplarla fon çalma ve insanları dolandırma peşine düşen makûs niyetli şahıslar, artık ise kaybolan kripto paraların sorumlusu olarak ortaya çıkıyor. Sydney Morning Herald’ın raporuna nazaran kripto kesiminde kaybolan para ölçüsü artıyor.

Dolandırıcılar artık kripto para ile ödeme istiyor. Bu isteklerinin temeli ise blokzincir teknolojisinin sağladığı anonimlik. bu biçimdece ödemeyi alan dolandırıcı, takibi neredeyse imkansız biçimde parayı alıp kayıplara karışabiliyor.

Avusturalya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafınca yapılan bir çalışmada da, geçtiğimiz yıl yalnızca Bitcoin’in kullanıldığı dolandırıcılık hadiselerinde kaybolan miktarın 84 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. Bu zararın 2019 yılında 19 milyon dolar, 2020’de ise 27 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Yani bir yılda kaybolan para ölçüsü üç katını aşmış durumda.

Dolandırıcılar için kripto para ünitelerinin bu kadar tanınan olmasının bir öteki sebebi ise hızlı yükselen kripto para fiyatları. Bu niçinle de kripto para ile alışveriş yapacaklara dikkatli olmaları ikazında bulunuluyor.
 
Üst