Kros kayağı, İtalyan Federico Pellegrino’nun hayalleri: ne dedi

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Hemen Dünya Kupası, daha da ileride Milan-Cortina 2026 Olimpiyatları. Takıntı yok, sadece elinden gelenin en iyisini yapma hayali var: Lahti 2017’de sprintte dünya şampiyonu ve iki sprint Dünya Kupası ve iki Olimpiyat gümüş madalyası kazanan İtalyan kros kayak şampiyonu Federico Pellegrino, çok zorlu bir yeni sezona hazır Adnkronos’la yaptığı bir röportajda ise çok ileriye bakmadan duygularını anlatıyor.

“Yeni sezon için hedeflerim var mı? Artık kendime sonuçlar açısından büyük hedefler değil, konsantrasyon açısından büyük hedefler koymaya karar verdim. ‘Madalya ya da podyum istiyorum’ demek istemiyorum ama oğlumun doğumuyla birlikte bu yeni yaşam dönemlerini yönetmek için elimden gelenin en iyisini yapmak. Aile olarak bu adımı atma zamanı gelmişti ve çok mutluyum. Kartlar yeniden karıştırıldı, eşimle daha önce konuştuk. Greta (ed. Laurent), (küçük Alexis’in) annesi olmak için aynı işi yapmayı bıraktığından beri, günlük yaşamın yönetimi ve sonuç arayışı biraz değişti. Şimdiye kadarki en iyi performans sergileyen sezondu ve bu nedenle bana karşılığını veren bir yaklaşım. Sonucun sadece performansın bir sonucu olduğundan emin olmak. Hedef mümkün olduğu kadar çok yarışa katılmak ve elimden gelenin en iyisini yapmak. Görüyorum Geçen yılki üçüncü sırayı geliştirmek çok zor ama kendime sınır koymuyorum.”

“Milano-Cortina mı? Henüz bir hedef olduğunu söyleyemem, hala bir rüya ve büyük bir fırsat. 2014’te Rusya’daki Olimpiyatlar çok güzel ve sıcaktı, 2018’de Kore’deki Olimpiyatlar öyle değildi, Pekin’dekiler ise bundan daha da az. Alplerde, kros kayağının mabedinde bir Kış Olimpiyatları yaşamak kesinlikle büyük bir memnuniyet ve büyük bir fırsat olurdu.Üst düzey kariyerim 2010 yılında başladı ve 2015 yılında ilk çok üst düzey performanslara ulaştım, Mutlu bir adam olduğum ve ailemle dengeyi hâlâ bulabildiğim sürece 2026’ya ulaşmayı düşünebilirim.”

Aosta Vadisi şampiyonu, fiziksel ve zihinsel durumuna çok önem veriyor ve psikofiziksel verimliliğini en iyi şekilde korumak için en iyi teknolojilere güveniyor ve aynı zamanda sektördeki sporcuların refahı ve fonksiyonel iyileşmesi ile ilgilenen bazı şirketlerle işbirliği yapıyor: Starpool. “Şimdiye kadar bilim, hiç de ihtiyaç olmadığı halde, gümrükleri temizledi ve bu yönde baskı yapıyor. Bana kalırsa, kazanmaya başladığımda ve kazanmaya devam ettiğimde, iyileşmenin başarının temel bir parçası olduğunu anlamam gerekiyordu. “sporcunun hayatı. Sadece iyi beslenmek, sıvı almak, uyumak değil, her şeyden önce kafamda iyi hissetmek ve bunu yöntemimin gücü haline getirdim. Bu yönlere gösterilen ilgi sayesinde artık bunu marjinal oyun olarak tanımlamıyorum; daha ziyade iyileşme ve dinlenme bir sporcu için temel bir parçadır. Profesyonel hayatımın Starpool’la kesiştiği için şanslıydım, 6-7 yıl önce mükemmel bir uyum içindeydim ve oradan bazı konuları araştırmaya başladık.”

Bunlardan biri de Pellegrino’nun Rus sporculardan ve Alman teknisyenlerden öğrendiği bir uygulama olan saunadır. “Finlandiya’ya gittiğimde her otel odasının kendi saunasına sahip olmasının nasıl mümkün olduğunu hep merak etmiştim. Almanlar ve Avusturyalılar bu tür bir sağlık konusunda zaten dengesizler, ancak iki yıl önce bir Alman koç tarafından takip edilmeye başladığımda Pellegrino, iki Rus sporcuyu takip ederken bunu tamamen öğrendim. Avusturya’da bir buzulun üzerindeydik ve antrenman programımızda saunamız vardı” dedi. Ama sadece o değil. İtalyan, “Beslenme, dinlenmenin yanı sıra öğleden sonra bile dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Geceleri ve öğleden sonraları 10-11 saat uyuyorum, artık en ufak bir eksiyle…” diye şaka yaptı. Sauna konusuna geri dönen şampiyon şunları ekledi: “Artık saunada çok pratik yapıyorum. Sıcak-soğuk döngüsünü garanti altına almak için elimdekilerle iki veya üç sauna döngüsü serpiştiriyorum. Kullandığım bir araç ‘ Zerobody’ egzersizi yaptım ve bu sayede esneme ve nefes alma seanslarımı zenginleştirdim.

“Sadece 33 yaşında olmama rağmen yüksek seviyede kalmayı başarmak giderek zorlaşıyor, ancak stratejik ortaklar sayesinde bunu başarıyorum. Ancak bu, rakiplerim arasında da yayılıyor. Seviye yükseldi ve orada Tüm bu hususlara çok dikkat eden birçok sporcu var.Bazı sonuçlar elde etmek için yetenek ve çalışma yeterli olabilir, ancak bunları seri halinde tekrarlamak için bir şemaya ihtiyacınız var.Performans durumunu garanti altına alacak, mutlu bir performansa sahip olacak bir yaklaşımdır. Kafam ve sağlıklı vücudum var, daha az hastalanıyorum ve daha iyi performans gösteriyorum.Son 8 yıldır hastalık nedeniyle hiçbir yarışı kaçırmadım ama her sporcunun dengesini bulması önemli.11 ayda neredeyse 1000 saat antrenmana ulaşmak İyi ve hazır olmam gerekiyor ve bu da beni uzun yıllar boyunca doğru yolda tutmamı sağladı.”

Pellegrino daha sonra hazırlık sırasındaki rutinini şöyle anlattı: “Genellikle bir saatin dörtte üçünü koşuyorum, 70-80-90°’nin üzerinde 12-14 dakikalık 2-3 sauna döngüsü yapıyorum ve saunanın hemen dışında karda yuvarlanıyorum veya birkaç dakika donmuş havuz veya çok soğuk duş, ardından bitki çayı, kitap ve yatakta 15 dakika dinlenme ve bunu üç olmasa da en az iki kez tekrarlayın. Şimdi oğluyla birlikte işler biraz değişti ama “Benimle aynı işi yapan bir eşe sahip olmak, sonra yeni bir ev inşa ettikten sonra çalışma için bir çekyat satın aldığımız için şanslıyım…” diye ekledi gülümseyerek. “Anneye tam bir gece uykusu yaşatmak, bütün gece kendimi küçük çocuğa adamak güzel olacak. 2026 Oyunlarında oğlumun önünde yarışmak mı? Bunu düşünmüyorum, güzel olurdu ama olacak.” oğluma ve anneme kaliteli zaman ayırabilmek bana düşüyor. Kendimi evden ayrılmaya hazır hissettiğim ve anne bana babayı biraz özlettiği sürece devam edeceğim. Bu işi seçtim ve Bunu yüzde 100 yapmak zorundayım ve eğer bunu yapmaktan mutlu olursam, yalnızca bir avantaja sahip olurum.”