Kuzu Etli Ekşili Terbiyeli Kereviz

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kuzu Etli Ekşili Terbiyeli Kereviz Tanımı İçin Materyaller

• 150 gr kadar kuşbaşı doğranmış kuzu eti
  • 2 adet orta uzunluk kereviz (biraz yeşil taze yaprağı da kullanıyorum)
  • 1 adet patates
  • 3 adet küçük soğan
  • 1/2 (yarım) adet havuç
  • 1 adet yumurta (Sarısı terbiye için kullandım)
  • 1 adet limon (Suyu terbiye için kullandım)
  • Limondan küçük bir dilim kerevizleri doğradığım vakit kararmasın diye kestim
  • 1 adet portakal (Suyu terbiye için kullandım)
  • 1 su bardağı su
  • Tuz, karabiber ve zeytinyağı
Kuzu Etli Ekşili Terbiyeli Kereviz Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

Kerevizin tam vakti ve her türlü yemeyi fazlaca sevdiğim bir zerzevat. Ekşiliği ile epey zevkle tüketeceğiniz bir yemek.

1. Etimiz, kereviz ve patatesimizi kuşbaşı boyutlarda doğrayıp hazırladım.
  2. Kereviz ve patates tencereye alana kadar kararmasın diye suya koydum ve kerevizleri üzerine bir dilim limon attım.
  3. Soğanı küçük küçük doğradım.
  4. Havucu istediğiniz boyutta kesebilirsiniz ben onları da küçük doğradım.
  5. Portakal ve limonun sularını sıkıp yumurta sarısı ile bir arada bir kaseye alıp yeterlice çırptım. Gereçler hazır başlayalım pişirmeye:).
  6. Öncelikle etimizi, ısıttığımız tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir arada kavuralım. Rengi dönene kadar kavurduğumuz etimizin üzerine soğan ve havucu da ekleyelim ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavurmaya devam edelim.
  7. daha sonra kerevizi ekleyelim. Yaklaşık 3, 4 dakika daha sonra patatesi, karabiber ve tuzu da ekleyip 1 su bardağı su ile kısık ateşte pişmeye bırakalım.
  8. Etimiz ve başka sebzelerimiz piştiğinde bir tutam ayırıp ince ince kıydığım kereviz saplarından ekleyelim.
  9. Yemeğin suyundan çırptığımız yumurtalı terbiye içine yavaş yavaş ekleyip terbiyenin ısısı ile yemeğin ısısını dengelemek zorundayız. Zira kesilebilir.
  10. Temperlediğimiz terbiyemizi de son olarak tencereye aktaralım.
  11. Bir kaç dakika daha sonra yemeğimiz hazır ocaktan alabiliriz.Kereviz,pırasa üzere zerzevatları pişirirken bir iki dilim kadar buzluğa ayırıyorum. daha sonrasında çorbalarımda kullanmak için birer tutam zerzevat daima lazım oluyor.Afiyet olsun:).
Kuzu Etli Ekşili Terbiyeli Kereviz Tanımı Fotoğraflı Yapılışı