‘La French Tech’ Macron’un Altına Geldi, Ama Her Derde deva Olmadığını Kanıtladı

Bakec

New member
PARIS — Tam Steve Jobs modunda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Ocak ayında siyah bir balıkçı yaka giydi ve Fransa’da 25 “tek boynuzlu at” girişiminin – bir 1 milyar avronun üzerinde veya neredeyse 1,1 milyar doların üzerinde piyasa değeri.

Fransa’nın start-up ekonomisinin “Fransız halkının hayatını değiştirdiğini” ve “egemenliğimizi güçlendirdiğini” ilan etti. Aynı zamanda istihdam yaratılmasına da yardımcı oluyordu: İşsizlik yüzde 7,4’e düştü, bu on yılın en düşük seviyesi.

Başlangıç patlaması, beş yıl önce huzursuz bir bozucu olarak seçilen, ekonomiyi açmayı ve 21. yüzyılda rekabetçi kılmayı vaat eden genç bir başkan için bir dönüm noktasıydı.

Bay Macron, bir dereceye kadar, yabancı yatırımlara milyarlarca avro çekerek ve değişime karşı direnci inatçı olan bir ülkede, çoğu teknoloji start-up’larında yüz binlerce yeni iş yaratarak başarılı oldu. Ancak aksama tam da bu ve cumhurbaşkanı aynı zamanda birçok Fransız’ı huzursuz ve mutsuz, geride bırakılmış veya görmezden gelindi.
Sayın Macron Pazar gününden itibaren yeniden seçilmek isterken, oy verecek olan iki ülke – esas olarak kentli bir Fransa, değişimin bir araya gelmesi gerektiğini görüyor. çağın kapsamlı teknolojik ve ekonomik zorlukları ve “çevre”nin Fransa’sı, yeniliklere karşı temkinli, geçinmek için mücadele eden, göçten korkan ve ayrıcalıklıların küstahlığını bünyesinde barındıran bir lidere küskün.

Hangi Fransa’nın sandıklarda daha fazla boy gösterdiği sonucu belirleyecek.Fransa’nın kuzeydoğusundaki Stiring-Wendel kasabasında bu ay sergilenen kampanya afişleri. Kredi… The New York Times için Andrea MantovaniPek çok Batılı toplumda, teknolojinin ve eşitsizliğin eşzamanlı olarak yayılması, ciddi sorunlar yaratarak toplumsal gerilimleri körükledi ve Fransa bir istisna olmadığını kanıtladı. Büyüsü bozulmuş Fransa galip gelirse, milliyetçi sağın daimi adayı Marine Le Pen de büyük ihtimalle galip gelecektir.

Yeni kurulan girişimciliği ve piyasa reformlarını destekleyerek solu kaybetmiş olabileceğinden endişe eden Macron, geçtiğimiz hafta, “hayatlarımız, bizim hayatlarımız bundan daha değerlidir” gibi ifadelere başvurarak sola yapılan çağrıları çoğalttı. karları”, onun algılanan sağa kaymasını önermek hikayenin tamamı değildi.
France Inter radyosuna Fransız ulusal sloganındaki en önemli kelimenin “kardeşlik” olduğunu söyledi ve Brittany ziyareti sırasında “dayanışma” ve “fırsat eşitliği”, nihai bir ikinci dönemin ana temaları olacaktır.


Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Seçimin ilk turuna kadar şu tür sorunlar hakim oldu: güvenlik, göçmenlik ve ulusal kimlik olarak


  • Sahnede: Bir Times muhabiri, aşırı sağ Fransa cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen’in düzenlediği mitinge katıldı. İşte gördüğü şey.
  • Yeniden Seçilme Zorlukları: Başkan Emmanuel Macron’un memleketindeki sorunlu bir fabrika, onun Fransız işçilerinin güvenini kazanma mücadelesini gösteriyor.
  • Geç Dalgalanma: Son zamanlarda seçmen anketlerinde yükselişin ardından, Jean-Luc Mélenchon 2012’den beri ikinci tura çıkan ilk sol aday olabilir. seçim.
  • Bir Politik Bellwether: Auxerre, 40 yıl boyunca başkanlık yarışında kazananı destekledi. Bu sefer, birçok bölge sakini oy verecek çok az şey görüyor.
Verilen sözler, seçimin sonucuyla ilgili artan endişenin işaretleri gibi görünüyordu. Bay Macron’un yeniden seçilmesinin neredeyse garantili göründüğü birkaç aydan sonra, onunla Bayan Le Pen arasındaki fark kapandı. Pazar günkü oylamada önde gelen iki aday 24 Nisan’da ikinci tura kalacak.

Seçime büyük ölçüde ekonominin algıları karar verecek. Bay Macron’un lehine, ülke koronavirüs kilitlenmelerinden beklenenden daha hızlı toparlandı ve ekonomik büyüme, pandemi kaynaklı yıkıcı bir resesyondan sonra yüzde 7’ye ulaştı.Marine Le Pen bu ay Stiring-Wendel’de konuşuyor. Kredi… The New York Times için Andrea MantovaniEn önemli kültürel dönüşüm, Bay Macron’un yeni teknoloji merkezli bir start-up kültürü yaratma kararlılığının, hükümetin Fransa’nın geleceği için gerekli gördüğü değişiklikleri getirdiği teknoloji alanında gerçekleşti.

Dijital sektörden sorumlu devlet sekreteri Cédric O, kot pantolon ve beyaz gömlek giymiş, kravatsız, takıntılı olduğunu itiraf ediyor. Uzun bir günden sonra, Maliye Bakanlığı’ndaki geniş ofisinden “la French tech”in geleceğini çiziyor.

Beş yıl önce, bu Donkişotvari görünebilirdi, ama bir şeyler karıştırdı. 39 yaşındaki Bay O, Bay Macron tarafından sık sık kullanılan bir repliği ödünç alarak, “Saplantılı olmak hayati önem taşıyor çünkü Fransa ve Avrupa’nın karşı karşıya olduğu risk tarihten atılmak” dedi. “Uluslararası teknolojik yarışa geri dönmeliyiz.”
Bu amaçla, Bay Macron Paris’te Fransa’nın başlangıç hedeflerini temsil eden devasa bir kuluçka projesi olan Station F’yi açtı ve yaklaşık 10 milyar Euro vergi ayırdı. araştırma faaliyetlerini ve yapay zeka işini cezbetmek için krediler ve diğer teşvikler. Start-up’ları finanse etmek için yeni bir banka kuruldu.

Başkan, çok uluslu üst düzey yöneticilere yemek yedirdi ve Versailles’da “Fransa’yı Seçin” adlı yıllık bir toplantı düzenledi.

Fransa’nın dış ticaret bakanı Franck Riester, 2019’dan bu yana Fransa’nın Avrupa’da yabancı yatırım için önde gelen destinasyon haline geldiğini ve Versay toplantılarında yabancı çokuluslu şirketler tarafından 12 milyar Euro değerinde 70’den fazla yatırım projesinin taahhüt edildiğini söyledi. .

Geçtiğimiz dört yılda, IBM, SAP of Germany ve Google’ın ana şirketi Alphabet’in sahibi olduğu Londra merkezli makine öğrenimi şirketi DeepMind, Fransa’daki yatırımları artırdı ve binlerce iş yarattı.İstasyon F, Paris’te Fransa’nın başlangıç hedeflerini temsil eden devasa bir proje. Kredi… The New York Times için Roberto FrankenbergFacebook ve Google da Paris’teki Fransız varlıklarını ve yapay zeka ekiplerini güçlendirdi. Amerikan bulut bilişim şirketi Salesforce, taahhüt edilen yatırımlarda 2 milyar Euro’nun üzerinde ilerliyor.

“Macron, Fransa’nın birdenbire fon sağlayıcıların dünyasına açık olduğu bir kültür kayması getirdi” dedi, eğitimli bir doktor ve 2016 yılında Kişiselleştirme için Yapay Zeka kullanan bir girişim olan Owkin’in kurucusu Thomas Clozel ve tıbbi tedaviyi iyileştirin. “Yeni başlayan girişimciler için her şeyi kolaylaştırdı ve böylece Fransa’nın antikapitalist bir toplum olarak görüşünü değiştirdi.”
Bay Macron’un Sosyalist Parti’den önceki selefi François Hollande, 2012’de ünlü bir şekilde “Düşmanım finans dünyasıdır” demişti. Sonuç olarak, Bay Clozel, bir Fransız start-up olarak fon sağlamanın o kadar sorunlu olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmayı seçtiğini söyledi.

Artık yok.

“Bugün, Fransa’da yeniden birleşmeyi düşünüyorum” dedi. “Hükümetle iş yapmanın kolaylığı, birbirine yardım eden yeni başlayanlar konsorsiyumu ve yeni Fransız teknoloji gururu zorlayıcı.”

Fransız yaşamı üzerinde önemli bir etkisi olan yeni kurulan şirketler arasında, hastaların çevrimiçi olarak tıbbi randevular ve testler ayarlamasına olanak tanıyan bir web sitesi olan Doctolib ve yeni haline gelen yenilenmiş teknolojik aygıtlar için çevrimiçi bir pazar olan Backmarket bulunmaktadır. 5,7 milyar dolarla Fransa’nın en değerli startup’ı.

Hayatlarına Bay Macron’un göreve gelmesinden önce başladılar, ancak son beş yılda katlanarak büyüdüler.

İnsan kaynakları departmanları için bilgiye erişimi kolaylaştıran PeopleDoc’u kuran Fransız girişimci Jonathan Benhamou, “Son iki yılda 56 yatırım yaptım ve bunların 53’ü Fransa’da” dedi.

Şimdi yeni girişimleri finanse eden ve kişiselleştirilmiş kanser devası alanında Dayanıklılık adlı yeni bir girişime odaklanan Bay Benhamou, Bay Macron’a “yatırımcılara istikrar konusunda güven verme ve erdemli bir döngü oluşturma” konusunda kredi veriyor.

Yetenekli mühendisler artık Fransa’da kendileri için bir “ekosistem” olduğu için başka bir yere gitmiyorlar, dedi Bay O.Fransa’nın Normandiya bölgesindeki Caen’de Kasım 2018’de bir yolu trafiğe kapatan Sarı Yelekli protestocular. Kredi. .. Charly Triballeau/Agence France-Presse — Getty ImagesMr. Macron, ekonomiyi açmanın Fransız işçilere yönelik korumaları sürdürmekle tutarlı olduğunda ve Fransız teknolojisinin gelişinin Amerikan yaratıcılığının çalkantısının arkasındaki engelsiz kapitalizmin kucaklanması anlamına gelmediğinde ısrar etti.
Başkanın revizyonlarına rağmen, Fransa, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre, saatlik işçilik maliyetleri ile bordro vergileri için en pahalı ülkelerden biri olmaya devam ediyor. İsveç, Norveç ve diğer kuzey Avrupa ülkelerinde görülen seviyelere yakın, yaklaşık 38 €.

Dış ticaret bakanı Bay Riester yakın tarihli bir röportajda “Daha ileri gitmemiz gerektiğini biliyoruz” dedi. “Hala ekonomiden çıkarılabilecek bazı frenlerimiz var ve gelecekte bazı bürokrasileri kesmemiz gerekiyor.”


Fransa Cumhurbaşkanlığına Kim Koşuyor?

Kart 1 / 6


Kampanya başlar. Fransız vatandaşları, cumhurbaşkanını seçmek için Nisan ayında sandık başına gidecek. Adaylara bir bakış:
Görevdeki. 2017’de ülkenin en genç seçilmiş lideri olan ve köklü bir siyasi kumarbaz olan Başkan Emmanuel Macron, Ukrayna’daki krizin arka planında, son tarihten sadece bir gün önce yeniden seçim teklifini açıkladı.
Merkez sağ adayı. Paris bölgesinin şu anki lideri Valérie Pécresse, yakın zamanda ırksal ve sömürgeci imalar içeren bir kelime dağarcığı benimseyerek Cumhuriyetçilerin adaylığını kazandı. Şimdi destek tabanını genişletmek gibi zor bir görevle karşı karşıya.
Trump tarzı bir provokatör. Uzun süredir muhafazakar bir gazeteci ve sağcı bir televizyon yıldızı olan Éric Zemmour, İslam, göçmenlik ve kimlik siyasetinin saldırısına uğradığını söylediği bir ülkeyi “kurtarmak” için koştuğunu söylüyor.
Aşırı sağ gazisi. Fransa’da iktidara gelmek için savaşmak için uzun süredir ateşli söylemler kullanan Marine Le Pen, imajını temizlemeye çalışıyor. 2012’de üçüncü oldu ve 2017 ikinci turda Bay Macron’a yenildi.
Ateşli bir Fransız solcu. Aylarca, solcu adaylar seçmenlerle zar zor anlaşabildiler. Ardından, yetenekli bir hatip ve aşırı sol Fransa Boyun eğmeyen hareketinin lideri Jean-Luc Mélenchon, seçmen anketlerinde yükselmeye başladı. Şimdi rahatça üçüncü sırada oturuyor.


“Ama aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden farklı bir sistem sürdüreceğimize de inanıyoruz” diye ekledi. “Bu bizim kültürümüz ve tarihimiz ve günün sonunda, dünyanın her yerinden yetenekleri çekmek için daha iyi olabileceğini düşünüyoruz.”

Bay Macron seçilmeden önce, işsizlik yüzde 10 civarındaydı, büyüme cansızdı ve diğer mali önlemlerin yanı sıra bir servet vergisi yabancı yatırımı caydırmıştı. Fransa, yaygın olarak girişimcilik karşıtı bir ulus olarak algılanıyordu.

Bay Macron, Fransa’nın kurumlar vergisi oranını yüzde 33’ten yüzde 25’e indirdi ve sermaye kazançlarına yüzde 30 sabit vergi getirdi. Labirent iş kanununu basitleştirdi, işe almayı ve işten çıkarmayı kolaylaştırdı. Hükümeti yeniden eğitim programlarına milyarlarca doları kanalize etti ve işsizlik ödeneği almaya devam etmeyi daha da zorlaştırdı.

Bu politikalar, bir yandan Fransa’nın sosyal dayanışma sistemine derinden bağlı bir ülkede cumhurbaşkanına karşı büyük bir düşmanlık yaratırken, diğer yandan ekonomiyi teşvik etti. İşin bir yeri varsa, yaşam kalitesinin daha büyük bir yer tutması gerektiğine inanma eğiliminde olan bir ülke. 2018’de Sarı Yelekli hareketini başlatan öfke ve yabancılaşma hala yüzeyin hemen altında pusuya yatmış durumda.
Bay. Macron’un, Le Pen tarafından reddedilen, emeklilik yaşının 62’den 65’e çıkarılmasına yönelik kampanya önerisi, yaygın bir öfkeyle karşılandı.Mayıs 2019’da Paris’te bir teslimat sürücüsü. Kredi… The New York Times için Dmitry KostyukovGirişimciler her zamankinden daha hızlı yeni şirketler yaratırken, birçok iş güvencesiz. UberEats, Deliveroo, Amazon ve diğer çevrimiçi alışveriş portalları için teslimat işçileri çok az gelir güvenliğine ve kıt avantajlara sahiptir. Bay Macron’un imalatta bir canlanma yaratma sözüne rağmen, bir dizi Fransız endüstrisi sorunlu olmaya devam ediyor.

Ekonominin bu kısımlarındaki sıkıntılar derinden hissediliyor ve işte bu noktada Bay Macron savunmasız durumda.

Kısmen Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının yol açtığı yaşam maliyetindeki ani artış, hızla adayların karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri haline geldi.

Dijon’un bir işçi sınıfı bölgesine yakın zamanda yaptığı bir ziyaret sırasında – Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin ile Ukrayna’daki savaşı tartışmaktan sık sık endişe duyan bir cumhurbaşkanının kampanya duraklamalarından biri. yaklaşmakta olan seçim hakkında – Bay Macron kalabalık tarafından şaşkına çevrildi.

“Anlamıyorsun,” dedi bir adam. “Kendinizi Fransız bir ailenin yerine koyun. Alışveriş yapmak, benzin parası ödemek korkunç bir şey!”
Bir kadın tarafından, hükümetin ayda yaklaşık 620 dolarlık bağışıyla hayatta kalmanın nasıl mümkün olduğu sorulduğunda, Bay Macron, “Hiç düşünmemiştim” dedi. sıkıntı içindeki insanlara çek vermek onların sorunlarını çözmenin yoluydu.”

Bunun yerine, asıl meselenin onların işyerine geri dönmelerine yardım etmenin yollarını bulmak olduğunu söyledi.
 
Üst