Meloni-Orban Brüksel'de karşı karşıya

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
Yarınki zorlu olağanüstü Avrupa Konseyi arifesinde Brüksel'deki Hotel Amigo'da gece boyunca yapılan müzakereler. Başbakan Giorgia Meloni ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın yüz yüze görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.. Palazzo Chigi'nin kiracısıyla ikili görüşmesini tamamlayan Budapeşte hükümet başkanı, daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Avrupalı liderlerin hedefi Orban'ın Ukrayna'ya yönelik yardım paketine ilişkin tutumunu yumuşatmak: Macaristan'ın Aralık ayındaki Konsey'de veto ettiği bir tedbir.

Orban: “Meloni ile Salis hakkında konuştum, jüriyi etkileyemem”

“Meloni'ye Ilaria Salis davasının tüm ayrıntılarını aktardım… – Orban gazetecilere şunları söyledi: “Macar sisteminde yargının hükümete değil parlamentoya bağlı olduğunu açıkladım. Yargı sistemi hükümetten tamamen bağımsızdır. Yapmaya hakkım olan tek şey, ona hapishanede gördüğü muamelenin ayrıntılarını vermek ve adil muamele görmesini sağlamak için etki yaratmaktır.” Orban, İtalyan mahkumun koşullarıyla ilgili olarak “Tüm hakları garanti altında” dedi: “Telefon görüşmesi yapabildi ve dünyadan izole edilmedi”.

Avrupa bütçesi mi? Macaristan başbakanı daha sonra “Çok karmaşık…” diye şaka yaptı. AB bütçesinin gözden geçirilmesi yarınki olağanüstü Avrupa Konseyi'nde tartışılacak.

Yarın Olağanüstü Avrupa Konseyi

AB'nin Çok Yıllı Mali Çerçevesi 2021-27'nin (MFF veya MFF) orta vadeli incelemesi konusunda 27 kişi arasında henüz bir anlaşma sağlanamadı. Merkezinde Rusya'nın saldırdığı Ukrayna'ya yardımın yer aldığı yarın alınacak karar, Birliğin ne tür bir uluslararası varlık olmak istediğini göreceğimiz “belirleyici bir an”, gerçek bir kavşak noktasıdır. Orban'ın Macaristan'ı, AB liderleri arasında, 'ana yemeği' Ukrayna'ya uzun vadeli 50 milyar euroluk yardım (33 milyar kredi ve 17 milyar geri ödenmeyen hibe) olan makro finansal revizyona ilişkin anlaşmayı engellemeye devam ediyor Moskova'ya karşı yorucu bir savunma savaşı yürüten devletin işleyişini sağlamak için gerekli yardım. Diğer AB ortakları arasında rahatsızlık ve hayal kırıklığına neden olan bir çıkmaz.

Aralık ayında yapılan zirvede Macaristan başbakanının odayı terk ederek meslektaşlarına 26 ülkenin katılımına yeşil ışık yakmasına izin vermesinin ardından, olağanüstü Avrupa Konseyi yarın sabah Brüksel'de toplanacak. Ukrayna ve Moldova ile müzakereler sürüyor. Diplomatik bir kaynak, temasların “özellikle Komisyon ile Macaristan arasında” devam ettiğini ancak Orban'ın, sorunları doğrudan zirvede ele almak için “önce hiçbir şeyi kapatmadan” Avrupa Konseyi'ne gelmeye karar verdiğini söyledi.

Ayrıca okuyun