“Messina Denaro? Konuşmuş olsaydı patlayıcı olurdu”

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“Birden fazla masada oynadı, Matteo Messina Parası. Ölümüne kadar. İster gerçek ister varsayılan bir fikir olsun, büyük sırların taşıyıcısı olma rolünden ve fikrinden yararlanabilirdi. Ama eğer konuşsaydı kesinlikle patlayıcı olurdu“. Trapani Başsavcısı Adnkronos’la konuşuyor. Gabriele PaciGeçmişte aynı mafya babasının suçlandığı davalarda iddia makamını temsil etmişti. “Savaş hakkında konuşmaya ihtiyaç duyduğu sürece savaş yürüttü” diyor Savcı – sonra ‘efendi’, yani patron Totò Riina değiştiğinde, “Messina Denaro dalgıçlık ve iş adamı oldu ve bu onun karakterini değiştirdi. deri.” Messina Denaro’nun “kariyerini bir tür ‘koruyucu’ olarak Riina’nın dizinde yaptığını unutmayın. Daha sonra Riina tutuklanıp Bernardo Provenzano dönemi geldiğinde, Provenzano’nun fikrine mükemmel bir şekilde uyum sağladı. Kısacası, kimin sorumlu olduğuna bağlı olarak mükemmel bir şekilde uyum sağladı.”

“Gücü yalnızca Riina’nın öğrencisi olmasından değil, aynı zamanda Trapani’deki sapkın masonluk çevreleriyle bağlantılı bir adam olan babasının ona aktardığı ilişkilerden de geliyordu.” Ve Riina’nın hapishane telefon dinlemelerinde Messina Denaro’yu eleştirdiğini hatırlıyor. Onu sadece işini düşündüğü ve patronunun sorunlarını umursamadığı için kınadı. Belki de şimdiye kadar her zaman sadık olan firari vaftiz babasından farklı bir tavır bekliyordu. “Bunu söylediğim için üzgünüm… bu Bay Messina (Matteo Messina Denaro ed.) – Riina ağzından kaçırdı – bu rüzgar direklerini, ışık direklerini yapan bir kaçak olan bu adam onu kıçına sokabilir. .. ışık bizde daha iyi etki bırakırdı ama şunu söylemek gerekirse bu işin başındaymış gibi geliyor, her yere ışık saçıyor gibi geliyor, ışık tutuyor, para almak için kazık kuruyor ama ilgilenmiyor…” .

Kısacası Riina, yunusunun ihanetine uğradığını hissetti. Savcı Gabriele Paci, “sopanın devredilmesinin” veya “daha iyisi, karakterin öneminin” “tamamen Riina’nın daha sonra işbirliği yapan en üst düzey eski mafya üyesi Saro Naimo ile olan temasında görülebileceğini” açıklıyor. hakimlerle birlikte. “Onu Riina’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki arayüzü olarak değerlendirdiler – Savcı diyor – Riina ona tutuklanmadan önce şunu söyledi: ‘Bana bir şey olursa Matteo ile konuşmalısın’. Bu resmi bir yatırım değil, önemli bir yatırımdır”. Peki şimdi neredeyse 80 yaşında olan Saro Naimo kimdir? Onun rakamını anlatmak için 1993 yılına dönmemiz gerekiyor. O zamanlar Matteo Messina Denaro ve Leoluca Bagarella, ABD’nin yardımıyla Sicilya’nın bağımsızlık yoluna devam etmenin hâlâ mümkün olduğunu düşünüyorlardı. Örgütledikleri yeni siyasi aracı, yani Sicilya Libera siyasi hareketini kullanıyorlardı. Messina Denaro’nun yakalanmasına yönelik soruşturmalar sırasında ortaya çıkan bir hikaye. Naimo, Messina Denaro’nun emriyle Sicilyalı mafyanın İtalya’yı bağımsız kılma arzusunu ABD’ye getirmesi gereken adamdı.

Naimo, 2018 yılında Via D’Amelio’daki katliamla ilgili olarak Messina Denaro’nun davasında Caltanissetta Temyiz Mahkemesi tarafından dinlendi. Ve o zamanki Savcı Yardımcısı Gabriele Paci’nin sözlerine tam olarak yanıt vererek Cosa Nostra’nın bağımsızlığı fikrini yeniden inşa etti. Pişman olan Vincenzo Sinacori bile Messina Denaro’nun Naimo’ya yaptığı talepten bahsetmişti. Ve Naimo bunu mahkemede itiraf etti.

Mahkeme salonuna şunları söyledi: “Messina Denaro bana Riina tarafından tanıştırıldı, Mazara’da bir bağda tanıştık, bana Matteo ve benim samimi olmamız gerektiğini söyledi.” “Messina Denaro bana Luchino’dan selamlar getirdi (Leoluca Bagarella ed.), Riina’nın tutuklanmasına üzüldüğünü gösterdi, bana bir babayı, zavallı Cristianeddu’yu elimizden aldıklarını söyledi ve ardından teklifine başlayarak benden yardım istedi” . Messina Denaro’nun mezara kadar yanında götüreceği gizemlerden bir diğeri.