Okul, yazın 3 ay doğru durak mı? Çocuk doktoru ne diyor

Tepekoylu19

Global Mod
Global Mod
“İtalyan öğrenciler için üç aylık yaz tatili çok mu fazla? Tam tersine, bir süredir okulların Eylül'de değil, 1 Ekim'de yeniden açılmasını bile teklif ettim. Bunun nedeni basit ve sıcaklıkla ilgili. Küresel ısınmayla birlikte yüksek sıcaklıklar öğrenmeyi ve okula devamı kolaylaştırmıyor. Benim 'paketimde' ayrıca yaz boyunca tatillerin süresini uzatmak için Noel tatillerinin birkaç gün kısaltılması önerisi de var”. Çocuk doktoru Italo Farnetani için: bir şeyi kesmeniz gerekiyor, okul yılı boyunca diğer molalara odaklanmak daha iyidir iyi sezondan ziyade.

Matteo Salvini'nin ters yöne giden sözleri hakkında yorum yaparak Adnkronos Salute'ye “Bu seçim iki avantaj sunacaktır” diye açıklıyor: Konsey başkan yardımcısının üç yaz aylığı işten ayrılması AB'de benzersizdir ve bu durum Çocuklar için tatil haftalarının yılı boyunca sona ermesi daha iyi olur. Aksine, Farnetani yaz döneminin daha da uzatılmasını ve yıl içinde tatillerin kısaltılması seçeneğini destekliyor.

Ludes Üniversitesi-Malta Birleşik Kampüsü'ndeki pediatri profesörünün analizine göre, bu stratejinin ilk avantajı, sıcaklıklar daha hafif olduğunda ve organizma daha iyi ve daha az stresli olduğunda çocukların çalışmasına ve öğrenmesine olanak sağlamasıdır. okul yılı boyunca daha iyi garanti altına alınacak olan süreklilik daha az önemlidir: öğrencilerin, özellikle ilkokuldakilerin yanı sıra ergenlerin de belirli ritimleri sürdürmeleri gerekir, henüz uyum sağlayabilecek zihinsel işlemler için böyle bir kapasiteye sahip değillerdir. Günlük yaşamdaki değişim ve değişikliklere hızla uyum sağlamak”.

Uzman için “Bu nedenle önemlidir”, “organizmanın sirkadiyen ritimlerine karşılık gelen sürekliliği garanti eder. Bu nedenle Noel döneminde iki haftalık bir ara, okula dönüş için en az 5 günlük adaptasyon gerektiren bir kesintidir. “Değişim, ancak hükümetin önerebileceğinden farklı bir anlamda”Öğrencilerin öğretme ve öğrenme çıkarlarına uygundur“, Farnetani'yi temin ediyor.

Peki ya yaz aylarında okulların bu kadar uzun süre kapalı kalmasını yönetmekte zorluk çeken ebeveynlerin bakış açısı? “Aslında İtalya'da ve Batı dünyasında yaşanan demografik kışın nedenlerinden biri, tam da günümüzün günlük yaşam ritminin çocuk bakımında zorluklar yaratmasına dayanıyor – çocuk doktoruna göre – Ama bu sorun çözülemez. tekrar ediyorum, hava koşullarının en iyi olduğu zamanlarda yapılması gereken derslerin uzatılmasıyla çözülür”.

Yaz aylarında okulda sadece spor

“Ancak, Eğitim ve Liyakat Bakanlığı'nın yaz döneminden de sorumlu olması doğru ve çok önemli – Farnetani son olarak şunu belirtiyor – ve bunun çifte avantajı olacaktır: ailelere yardım etmek, ancak her şeyden önce bu, onları serbest bırakma fırsatı olabilir. İnsanlar çocuklar için spor ve açık hava yaşamı yapıyorlar, bu da okul döneminde sıklıkla eksik olan bir şey. Bu nedenle benim tavsiyem, okula devam için değil, haziran ayının ilk günlerinden eylül ayının sonuna kadar olan süreyi değerlendirin. her şeyden önce sporu teşvik etmek ve özellikle açık yüzme havuzlarını kullanma olanağı göz önüne alındığında, okul böylece farklı bir eğitim verme, hareketsiz yaşam tarzıyla ilgili tüm patolojilerle mücadele etme ve genel olarak sporu bir unsur olarak teşvik etme misyonunu üstlenecektir. sağlık ve yüzmenin de bir güvenlik unsuru olarak denizde boğulma ve kazalarla mücadele edilmesi”.