Pis Bir Gitar Dükkanı Chelsea Otelinin Şık Yenilemesinden Kurtuldu

Bakec

New member
Chelsea Oteli, Manhattan’ın en gözde oyun alanlarından biri haline gelmek için uzun ve maliyetli bir yenilemeden çıktığından beri, zemin kattaki eski duvardaki delikli gitar dükkanı, binanın efsanevi bohem geçmişine beklenmedik bir bağlantı haline geldi.

1980’lerin sonunda açılan Chelsea Guitars, Patti Smith ve Dee Dee Ramone’ye pena ve teller sattı. Otelin sokak seviyesindeki birçok anne ve baba dükkanından biri olarak başladı. Şimdi ayakta kalan son kişi, şık çevresiyle uyumsuz görünen nadir ve eski gitarlardan oluşan darmadağın bir yuva. Otel misafirleri ve şehir dışından gelenler, bazen Lobby Bar’ın imzası olan 28 $ ‘lık martinilerden birinin karınlarında dönerken, onun dağınıklığına vuruluyor.

Bay Courtenay’ın dükkânı, yeni temizlenmiş bohem simgesel yapının kırmızı tentesiyle El Quijote restoranı arasındaki sokak seviyesindeki küçük alanı kaplıyor. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh

Bir ukulele tıngırdatan Marilyn Monroe’nun bir mankeni, West 23rd Street’teki dükkanın girişinin dışında oturuyor. Dar iç mekanda çatlak mermer zeminler, yavaş dönen bir tavan vantilatörü ve Albert King, Elmore James ve diğer blues büyüklerinin resimlerinin sıralandığı tuğla duvarlar vardır.

Bir duvardan trompe l’oeil tarzında çıkan, Stanley lakaplı bir Tyrannosaurus rex’in başı – Chelsea Oteli’nin bazen binanın eksantrik kiracılarından kira çekleri yerine resim kabul eden eski müdürü Stanley Bard’a bir saygı duruşu.

Otel 2011 yılında misafirlere kapatıldıktan sonra, 12 katlı Yaldızlı Çağ dönemi binası, kira sabitlenen kiracılarının bir kısmı baştan aşağı bir yenilemeyi engellemeye çalışırken yıllarca iskele ve ağlarla örtüldü. New York’ta Bowery ve Jane’i işleten bir butik otel firması olan BD Hotels sonunda galip geldi ve şık bir şekilde yeniden tasarlanan Hotel Chelsea yaz aylarında açıldı. Binada kalan 40’tan fazla kiracı artık oda servisi siparişi verebilir.

Uyuşturucu satıcıları merdivenlerde dolaşırken ve ucuz odalar Bob Dylan, Janis Joplin ve Robert Mapplethorpe için sığınak sağlarken, otelin iyi temizlenmiş görünümü orada yaşayan sanatçıları ürkütmüş olabilir. Süitler gecelik yaklaşık 700 dolardan başlar.

Zarif Lobby Bar, adını Andy Warhol’un “süperstarı” Edie Sedgwick’ten alan, kısmen mezkal ve Lapsang çayı ile karıştırılmış bir kokteyl olan Edie ’67’yi servis etmektedir. Eskiden otelin uykulu kantini olan İspanyol restoranı El Quijote, elden geçirilerek bir yemek mekanı haline getirildi. Adını 2017 yılında ölen Bay Bard’ın onuruna verilen Bard Room, The New Yorker ve İngiliz moda şirketi Mulberry için partilerin mekanı olmuştur.

Bay Courtenay, yakın zamanda yenilenmiş lobiden geçiyor. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh

Polonya’dan iki turist, Irena Sierakowska ve Przemyslaw Gulda geçtiğimiz günlerde Chelsea’ye hac ziyaretinde bulunduklarında, binaya alışveriş poşetleri taşıyan konukları karşılayan bereli ve kırmızı eldivenli bir kapıcı gördüler. Ancak Chelsea Guitars’a girdiklerinde aradıkları cesareti buldular.

Bay Gulda, “Polonya’da yaşadığınızda, New York ile olan bağlantınız sinemadır” dedi. “Ama burada içeri giriyorum ve kendimi o filmin içindeymişim gibi hissediyorum. Bence: İşte bu!”

Bayan Sierakowska, bir süre 424 numaralı odada yaşayan Bay Cohen’in Janis Joplin’e yazdığı 1974 tarihli Leonard Cohen şarkısı “Chelsea Hotel #2” için Chelsea Oteli’ni görmeye geldiğini söyledi.

Dağınık tezgahın arkasında, uzun gümüşi saçları ve renkli gözlükleri olan 68 yaşında bir adam bento kutusu öğle yemeğinden başını kaldırdı. Chelsea Guitars’ın uzun süredir sahibi olan Dan Courtenay’dı. Çifte, Bay Cohen’in “Hallelujah” şarkısına ünlü bir yorum yapan bir müşterisi olduğunu söyledi.

“Jeff Buckley mi? Evet, buraya gelirdi” dedi. “Gitarları üzerinde çalışırdık.”

Marilyn ile tanıştın mı? Ön taraftaki kitsch heykeline atıfta bulunarak devam etti. “Onu Long Island’da bir çöp kutusunun arkasında buldum. O oldukça yardımsever ,çünkü beni bulmaya çalışan herkese ‘Marilyn’i arayın’ diyebilirim.”

“Tıpkı sizin gibi dünyanın her yerinden insanlar Chelsea Oteli’ni görmeye geliyor ve sonunda benim dükkanıma geliyorlar.” “Onlar için, büyülü Chelsea Oteli’ni görmek önceki Oz’u, ezilmiş bir Oz’u ziyaret etmek gibi bir şey.”

Huysuz bir New York’la temaslarından başı dönen çift ayrılmaya hazırlanırken, Bay Courtenay numarasını bir karta karaladı ve onlara verdi.

“Kaybolursanız veya metroya binmekte sorun yaşarsanız bizi arayın” dedi.

Chelsea Guitars, yeni bakir otelde bakımsız bir durak olarak kültürel bir önem kazandıysa, o zaman Bay Courtenay, 6.000 $’lık bir 1964 Epiphone Riviera alsın ya da almasın, mağazasına giren herkese binanın mitolojisini aktarmaya hevesli, buranın yerleşik ozanı. ya da duvarlardaki diğer tapınmaya değer nadir gitarlar. Onu harekete geçirirsen, otuz yılı aşkın süredir dükkanı yönetirken gördüğü şeyler hakkında hikayeler anlatacaktır.

Joan Baez evvel uğradı ve ona öğle yemeği için Çin yemeği artıklarını verdi, dedi. Oasis grubu şehirdeyken, Noel Gallagher geldi ve dükkanın arka tarafında saklanan nadir bir Gibson akustiğini görmek istedi. Bay Courtenay o gün huysuz bir ruh halindeydi, bu yüzden Bay Gallagher’a o alırken kendisine bir fincan kahve getirmesini söyledi.

Patti Smith’in 1990’ların ortalarında oteldeki kısa ikametgahı sırasında, genç oğlu Jackson dükkanda Green Day riffleri çalarak takılırdı. ZZ Top’tan Billy Gibbons’ın El Quijote’a gitmeden önce uğradığı bir zaman vardı ve restoran ondan imzası olan püsküllü şapkasını çıkarmasını istediğinde bir çatışma çıktı.

Bay Courtenay, “Ona ‘Çizgiyi çıkarmalısın’ dediler” diye hatırladı. “Billy, ‘Uyurken bu çizgiyi çıkarmam’ dedi.”

Bir de gitar çalgıcısı Vlad vardı, görünüşe göre sadece birkaç akor biliyordu ve yakındaki bir metro istasyonunda kalın bir Doğu Avrupa aksanıyla dertlerini söylüyordu ve Chelsea’nin Polonyalı Bluesman’ı olarak tanınmaya başlandı. Otelde yaşayan ve zengin olduğu söylenen, Bay Courtenay’ın binanın dışında görünmez taksileri durdururken yıllarca gözlemlediği gizemli kadın da vardı. Ve dükkanın yerleşik kedisi Boris adında bir Rus mavisi vardı.

Chelsea Guitars, nadir vintage gitarlara ek olarak küçük ihtiyaçlar da satıyor. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh

Bay Courtenay, “Boris’in bir dişi vardı, çivisi yoktu ve bir kulağı kopmuştu” dedi. “Yukarıda oturan sorunlu bir bayana aitti. Hayatını kurtarmak için onu kaçırdık.”

“Boris köpekleri hor görürdü” diye devam etti. “Bir Marshall amfisinin üzerine oturur ve ardından dükkana giren herhangi bir köpeğin üzerine atlardı. Ayrıca oteldeki insanları ziyaret etmek için asansöre binerdi. Müşterilere merhaba demek için El Quijote’a giderdi. Paris’e gittiğimde, turistlere satılan bir kartpostal keşfettim ve şok oldum, bu Boris’in Chelsea Oteli’ndeki bir fotoğrafıydı.”

Rosanne Cash, müzisyen ve yapımcı olan kocası John Leventhal ile yakınlarda yaşıyor. Bir e-postada şunları yazdı: “Chelsea Guitars’ın Chelsea’nin dönüştüğü şeyin şu anki parlak, havalı versiyonundaki toplam anormalliğini ikimiz de takdir ediyoruz. 96’da Chelsea’ye taşındık ve Dan’in kutsanmış küçük kulübesi bir yol göstericiydi ve bizi hala muhteşem cesaretle birleştiriyor.

Bay Leventhal şunları söyledi: “Dan, başıboş ve neredeyse doğaçlama bir tür alan işletiyor. Onunla hayat hakkında konuşmak için sık sık oraya giderim.

Bay Courtenay, Queens Köyü’nde büyüdü. Babası bir polis şefiydi ve annesi sekreter olarak çalıştı. Yaklaşık yirmi yıl önce, dükkanının hemen üzerindeki teraslı bir apartman dairesinde kısa bir süre otelde yaşadı. “Pijamayla aşağı inip bir fincan kahve içiyordum ve yine de işe geç kalıyordum” dedi. “Hayatım boyunca geç kaldım.” Sonunda, o zamandan beri yaşadığı yakındaki Penn South kooperatif evlerine taşındı.

Çocuğu yok ve yalnız yaşıyor. İşe gitmek için dört blok yürüyor, nadiren saat 14.00’ten önce varıyor. Ve ona göre, rock ‘n’ roll 1971’de, Duane Allman bir motosiklet kazasından sonra öldüğünde öldü – bu da neden Nirvana’nın kim olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını açıklıyor. grubun şöhretinin zirvesindeyken onun dükkanına girdiği zamanlardı.

Ancak Bay Courtenay’ın Lebowski benzeri tavrı, oteldeki dükkanını elinde tutmasına izin veren kararlılığı yalanlıyor. Şimdiye kadar iki yakın görüşmeden sağ çıktı.

Bir sigara tiryakisi, dükkânının önündeki eski Marilyn Monroe heykeline elini koyuyor. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh
Chelsea Guitars’taki bir fotoğraf, sahibinin New York Polis Departmanında polis şefi olan babası Daniel J. Courtenay’i gösteriyor. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh

Başlangıçta Chelsea Guitars, mevcut konumundan birkaç kapı aşağıda daha büyük bir alanı işgal ediyordu. Otel yönetim kurulu 2007’de Stanley Bard’ı devirdikten sonra, binanın artistik kiracılarının çoğu koruyucularını kaybettiklerini hissettiler. Daha sonra uzun süredir Viktorya dönemine ait Gotik saraya sahip olan aileler onu satışa çıkardı ve bu da oteli güç durumdaki bir şantiyeye dönüştüren kaotik mülkiyet devirlerine neden oldu.

2009 yılında Bay Courtenay, kontratının yenilenmeyeceğini öğrendi. Binanın zemin katındaki Balabanis Terzi dükkanını işleten adam emekli olduktan sonra, yeni boşalan alana taşınmak için bir anlaşma yaptı. El Quijote garsonları, mallarını küçük yeni yere taşımasına yardım etti.

Dört yıl önce Chelsea Guitars yeniden tehlikeye girdi. Yenilemeyi denetleyen grup olan BD Hotels’in, mağazasını bir bina girişine dönüştürmeyi planladığı bildirildi. Bu kez, Bay Courtenay, içinde bulunduğu kötü durumu basına taşıdı ve bunun sonucunda bir mahalle gazetesi olan Chelsea Now’da çıkan haberler, amacına yönelik bir toplum desteği yarattı.

BD Hotels, ona beş yıllık bir kiralama teklif etti ve kirasını artırmadı. Bay Courtenay, gazetenin devam makalesini vitrinine bantladı. Manşet, “Chelsea Gitarları İkonik Konumda Kalacak”.

Bununla birlikte, ev sahibiyle dostane ilişkiler sürdürdüğünü vurgulayan Bay Courtenay, etrafında yükselen spa, Japon restoranı ve kafenin yer alacağı şık cennetteki dükkanının akıbetinin ne olacağını merak ediyor. .

Sözleşmem bitince ne olur bilmiyorum” dedi. “Otelle geldiğimizi gördüklerini düşünmeyi seviyorum ama kim bilir. İnsanlar bana ‘Ayrılıp başka yerden başlayabilirsin’ dediler. Ama benim için her şey Chelsea Oteli ya da hiçbir şey. Başka bir yere gitseydim, sadece bir gitar dükkanı olurdum.”

Sean MacPherson ve Richard Born ile Chelsea Oteli’nin sahibi olan otel işletmecisi Ira Drukier, Chelsea Guitars’ın kuruluşunda memnuniyetle karşılandığını söyledi.

T. Rex Stanley mağazayla ilgilenir. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh

Bay Drukier, “Otelin uzun bir geçmişi var ve o da kendine göre bunun bir parçası,” dedi. “Yapılacak en doğru şey onun burada kalmasına ve yıllardır yaptığı şeyi yapmasına izin vermek gibi görünüyor.” Ekledi: “Onun yeri duvarda küçük bir delik. İçine büyük bir restoran sığdırabileceğimden değil.”

Geçenlerde bir akşam – Bob Dylan Arşivi’nin ilk küratörü olan Michael Chaiken’in Fender Telecaster’ını bırakmak için uğramasından kısa bir süre sonra – Bay Courtenay’in tuvaleti kullanması gerekiyordu. Dükkanında bir tane olmadığı için dışarı çıktı ve Chelsea Oteli’ne girdi.

Lobby Bar’a açılan büyük çift kapının yanından geçerken bir gürültü koptu, bu yüzden sahneyi kontrol etmeye karar verdi. Salonda, ev sahibi, otel misafirlerinin tek kişilik tost ve kirli martini istiridyeleri yerken, telejenik 30’lu bir şey barda bir koltuk beklerken baktı.

Bay Courtenay’ın müşterileri arasında Jeff Buckley, Rosanne Cash, Noel Gallagher, John Leventhal, Dee Dee Ramone ve Patti Smith yer alıyor. Kredi… The New York Times için Lanna Apisukh

İnsanlar Bay Courtenay’in tüylü ve hantal vücudunun yanından geçerken, şehrin nostaljistlerinin Chelsea Oteli’nin hayaletleri üzerinde durmayı ne kadar sevdiklerini düşündü.

Hala buranın kapatılıp 1950’li yıllara dönülmesini isteyenler var” dedi. “Keşke Stanley Bard burada olsaydı? Ve hala çılgın 1950’ler olduğunu ve Jackson Pollock ile konuştuğumu? Evet yaparım. Ama şimdi bakıyorum ve yeniden hayat ve insanlarla dolu ve bu harika bir şey.”

“Uzun zaman önce bu otelin geçmişine ağlamıştım zaten,” dedi. “Ve geçmişi geri getiremezsin.”